voda, hory a les

Před pár lety mě meditace zachránila a hodně mi pomohla, když jsem neprožívala zrovna nejlepší období (popravdě to bylo jedno z těch nejnáročnějších). Docela dlouho jsem pak meditovala pravidelně. A pak jsem zase přestala. A nezačala jsem ani před dvěma lety, když se mi život otočil vzhůru nohama a všechno kolem mě se hodně měnilo. Teď přišel koronavirus, karanténa, po dlouhé době úzkostné pocity a nějak automaticky jsem se k meditaci zase vrátila. Už si ty rána bez toho ani nedokážu představit. A tak tu mám pro vás po nějaké době článek ze série Můj měsíc, tentokrát s meditací.

Hned po ranní hygieně a sklence vody je meditace první věc, kterou ráno dělám. Každé ráno tomu věnuju průměrně 12 minut (to není moc časově náročné, že?). Medituju s aplikací Calm, kterou jsem si zase začala platit (stojí cca 420,- měsíčně). Každý den je meditace zaměřená na nějaké téma, které si v nejlepším případě přenášíte do svého běžného života. Obecně jsem spíš ranní ptáče, takže mi tahle denní doba vyhovuje nejvíc, ale věřím, že meditovat bude příjemné i na konci dne, třeba před spaním.

Po určité době praxe jsem přestala mít problém s tím vydržet v klidu sedět (klidně i 20 minut), takže v tomhle jsem se posouvat nemusela. Co se týče udržení pozornosti zaměřené na dech – některý den to jde tak a druhý jinak. Tak už to u meditace zkrátka je. Důležité je uvědomit si, že myšlenky někam prchají a k dechu se zpátky zase vracet. Nedokážu říct, že by se po měsíci moje pozornost nějak zásadně zostřila, ale rozhodně nejsem frustrovaná, když někam odlétne, tak to prostě je. Beru to jako součást praxe. Někdy během 3. týdne jsem začala mít pocit, že je to pro mě celé takové rutinní a že mi meditace nepřináší ten “správný” klid, který jsem očekávala. A pak jsem se přistihla, že všechny ty myšlenky/podněty, které mi meditace dává ve mě nějak zůstávají a já se jich samovolně držím během dne. Začala jsem si víc všímat věcí, které mě něčím štvou; toho, jak reaguju na určité věci a proč tak reaguju a že se dokážu zastavit, když mě pohltí nějaký kolotoč myšlenek nebo pocitů, že se dokážu nadechnout a zklidnit v situacích, kdy bych  se zbytečně nechala strhnout na špatnou vlnu. Víc si všímám. Víc přemýšlím nad tím, jak jednám. A to považuju za největší přínos tohohle měsíce, kdy jsem meditovala každý den. Nejen proto medituju dál a svůj ranní rituál stále dodržuju.

Mindfulness is a practice of letting go and relaxing into the present moment as it is. So, gently, relax, relax, relax.

► O aplikaci Calm a meditaci najdete více v článku TADY.

► Knihy, které by vás mohli zajímat: Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysli, Více než 100 cvičení pro zklidnění a prožívání přítomnosti, Calm book, Zklidněte svou mysl a Ukliďte si v hlavě.

+ Kdybyste měl někdo zájem vyzkoušet aplikaci Calm zdarma, napište mi email. Mám možnost pár z vás poslat dál 30 denní guest pass.

Fotka z instagramu Calm

Štítky: