Máme tu pokračování recenzí knih o meditaci od nakladatelství Grada. Tentokrát je autorem Eric Harrison – australský učitel meditace, který se vás na 155 stránkách pokusí přesvědčit, že krátké bleskové meditace jsou leckdy lepší než ty dvacetiminutové, na které mnoho z nás “nemá čas”. Hned v úvodu vám musím říct, že mě celkem přesvědčil.

Kromě úvodu a závěrečného shrnutí je kniha rozdělena na čtyři části: dýchání a tělo, smysly, aktivity a myšlenky na závěr. Součástí je 27 cvičení a 16 meditací.

Základní pokyn zní: soustřeďte se na smyslové podněty v přítomném okamžiku – zapojte svůj zrak, sluch, čich, chuť a hmat – a nechte myšlenky běžet jakoby na pozadí.

Každá kapitola začíná obecným úvodem, obsahuje autorovy nasbírané zkušenosti a úvod ke cvičení či meditaci, která bude následovat. Ta je pak krok po kroku popsána v graficky zvýrazněném okně. Dozvíte se něco o dechu, svých smyslech, soustředění a pozornosti a o tom, jak překonat rozptýlení. Zjistíte, že meditovat můžete při chůzi, v posilovně, při jídle, v autě, při vykonávání domácích prací a nebo taky na záchodě.

Meditace v chůzi.
Při prvních krocích se třikrát zhluboka nadechněte a vydechněte. Pokračujte v chůzi volným krokem a začněte se soustředit. Naslouchejte zvukům. Nebo postupně pozorujte různé objekty. Nebo vnímejte proudění vzduchu kolem svého těla. Nebo buďte bdělí a vnímejte podněty všech svých smyslů, jeden po druhém. Ponořte se do každého podnětu, prozkoumejte jej do nejmenších detailů a pak přesuňte svou pozornost k dalšímu. Okrajově vnímejte i své tělo.

V závěrečné kapitole Myšlenky na závěr dostanete odpovědi na klasické otázky: Dělám to správně? Soustředím se? Soustředím se dobře? Jsem myslí v přítomnosti? Relaxuji? a dostanete tipy, co víc můžete udělat proto, aby jste byli a žili více v klidu a zažívali méně stresu.

Kniha i všechny cvičení a meditace jsou psány přehledně a srozumitelně. Hned od začátku jsem se přistihla, že i když knihu právě nečtu, na cvičení myslím a zkouším je. Každý den tak po cestě z práce počítám své kroky a více se soustředím na to, co se kolem mě děje. Několikrát denně využívám cvičení tři oddechnutí a často mi pohled utkví na něčem nebo na někom a já si vytvářím svou “momentku”. Více myslím na to, jak využívám své smysly, co to je, co se mi právě honí hlavou a jak se cítím já i mé tělo. To se mi u knihy tohoto typu stalo poprvé. I když se mi úkoly/cvičení/meditace líbí – většinou si je po přečtení úplně přesně nepamatuju a nakonec je pravidelně nepraktikuju. Tentokrát i týden po přečtení knihy na jednotlivá cvičení stále myslím a zkouším. Jsou opravdu krátká, jednoduchá a vy je můžete využít při bezpočtu situací během celého svého dne.

Tři oddechnutí.
Zhluboka se nadechněte, vnímejte, jak se rozpíná vaše břicho a bránice. Úplně vydechněte. Nechte všechno odplynout. Zadržte dech v pauze před nádechem, vnímejte, jak se vaše břicho uvolňuje. Setrvejte v dechové pauze, dokud se opravdu nemusíte nadechnout. Dvakrát zopakujte.

Pokud hledáte něco opravdu praktického, co budete moct začít využívat už během čtení, tak je kniha Erica Harrisona přesně to pravé.

O autorovi: 
Eric Harrison propaguje velmi praktický přístup bez zbytečných frází. Jeho meditačním centrem v západní Austrálii prošlo více než 20 000 studentů. Jeho knihy vyšly v osmi jazycích v deseti zemích  a patří mezi ně například bestseller Naučte se meditovat. 

Grada Publishing, a. s., 2015. Knihu je možné zakoupit ZDE.

Štítky: