Jógová meditace pro každý den

Jógová meditace pro každý den od Stephena Sturgesse je další kniha od nakladatelství Anag, kterou jsem si z jejich dílny vybrala a o kterou se s vámi chci podělit. Spojení jógy a meditace pro mě byla jasná volba, zaujalo mě na první dobrou a chtěla jsem vědět víc. Navíc ta obálka. Mám ráda, když mě kniha zaujme na první pohled nejen tématem, ale i zpracováním. 

Tajemství zdraví mysli i těla tkví v tom, že nebudeme hořekovat nad minulostí, obávat se budoucnosti nebo předjímat problémy, ale že budeme žít moudře a pozorně v přítomném okamžiku. 

Kromě úvodu, kde se seznámíte s tím, co je to meditační jóga a jaký je její význam, má kniha osm kapitol. V té první se dozvíte, co je to osm stupňů jógy; druhá se věnuje vnitřnímu energetickému systému, kam patří např. čakry; ve třetí kapitole se připravíte na samotnou praxi – dozvíte se něco o správném načasování, pravidelnosti, přístupu, přípravě prostoru i těla, jak správně sedět při meditaci nebo o mudrách; čtvrtá kapitola se věnuje asánám – najdete tu pozdrav slunci, ranní sestavy, relaxační večerní sestavy nebo zklidňující sestavy; pátá kapitola nese téma očistných technik jako jsou střídavé nosní dýchání, aktivace trávicího ohně či dech zářící lebky, šestá kapitola je celá o různých technikách dechu tzv. pránájáma (najdete jich tu pět); sedmá kapitola se zabývá meditační praxí – dýchání, vizualizace, mantry a různé meditační techniky; poslední osmá kapitola je pak o tom, jak svou praxi rozvíjet i nadále. 

Kniha je kvalitně zpracovaná nejen po grafické stránce, ale i z hlediska materiálu. Jednotlivé kapitoly obsahují obrázky či fotografie pro lepší pochopení dané techniky a text je dobře a přehledně rozčleněn. U každé techniky najdete vždy krátký úvod s vysvětlením základních informací a poté následuje rozkrokovaný popis toho, jak jí provádět. Nemusíte se tedy bát, že by vám samotná kniha k praxi nestačila. 

Pořízení knihy rozhodně nelituju, ale myslím, že není úplně pro každého. Přece jen to bude chtít, abyste na téma byli alespoň trochu naladění a k technikám přistupovali s otevřenou myslí. Ideálně jste měli nějakou jógovou i meditační zkušenost. Líbí se mi spojení jógových pozic s různými technikami dýchání – víte, že oboje považuju za skvělý nástroj pro práci s myslí a tělem. 

ANAG, 2020. Knihu je možné zakoupit ZDE.

* Článek sponzoruje nakladatelství Anag. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.

Štítky: