Po knize Kreativní diář jsem od autorky Michaely Dombrovské objevila další knihu, a to Pravidla pozitivního sobectví. Bylo to v období, kdy si má hlava něco takového žádala a tak jsem měla dobrou položku na svůj vánoční seznam přání. Měla jsem štěstí a knížka se pod stromečkem objevila (díky Kíťo) a tak vám o ní dnes něco málo mohu napsat.

Kniha Pravidla pozitivního sobectví si dala za úkol vám na 155 stránkách ukázat, jak lépe a spokojeněji žít svůj život. Vše je obsaženo v sedmi pravidlech (+ třech doplňujících).

  • Pravidlo první: Nesoutěžím, nevyhrávám
  • Pravidlo druhé: Jen žádné katastrofy
  • Pravidlo třetí: Neškodím, pomáhám sobě
  • Pravidlo čtvrté: Práce šlechtí – v pracovní době
  • Pravidlo páté: Můj dům, můj hrad
  • Pravidlo šesté: Denně jablko pro zdraví
  • Pravidlo sedmé: Hezky a zvesela
  • Tři pravidla navrch: Energie, vize a zábava

Každé pravidlo/kapitola začíná stručným shrnutím a vypíchnutím tří hlavních bodů. Přes svá přání a plány, starání se o sebe a své okolí, zaměření se na vztahy okolo sebe, práci a organizování času, péči o domov, zdravý životní styl a osobní vzhled se dostanete až k závěrečným třem pravidlům navíc, které vše rámují.

Můj dům, můj hrad

-> Lásku dávám i přijímám
-> Pečuji o svůj domov
-> Rozhoduji o tom, koho doma uvítám

Dostali jsme s k pravidlu, které se týká našeho nejbližšího okolí – domova. Řeč bude o tom, koho si k sobě domů pouštíme, obrazně i doslova. Pozitivní sobectví se tak vztahuje i k našim nejbližším osobám, a to jsou ti, o kterých se tak rozhodneme. Je to náš domov a chceme bydlet příjemně. A také si “náš hrad” příjemně a hezky zařídit.

Kniha je doplněna o různé ilustrace, které si sami můžete doplnit a během četby, tak rovnou zaznamenáváte své nápady a myšlenky. Autorka čerpá z velkého množštví literatury a tak na konci každé kapitoly najdete seznam knih, které k danému tématu patří a stojí za přečtení. Prolínají se zde osobní zkušenosti, skutečné příběhy lidí, se kterými se autorka setkala a nebo také jednoduché tipy, které jsou přehledně označeny. Dvakrát se v knize objeví pro zpestření autorčin článek, jeden na téma oblečení a druhý na téma běh.

Zpočátku se mi kniha zdála příliš obecná, ale nakonec jsem si během četby našla to své. Líbily se mi především kapitoly o péči o domov, zdravém životním stylu a energii a vizích. Ráda bych vyzdvihla grafické zpracování knihy, které je nejen dobře strukturované, ale také funkční a pěkné na pohled.
Pro koho kniha je: pro všechny, kteří cítí, že v životě potřebují změnu, pro ty, kteří se potřebují ukotvit, pro ty, kteří chtějí ve svém životě najít více spokojenosti. Obecně vzato je kniha (především svým zpracovním) spíše pro ženy.

Každý píšeme svůj vlatní příběh, tak ať stojí za vyprávění!

O autorce: 
Michaela Dombrovská (1976) kromě jiného přednáší na vysoké škole, sepisuje vědecká pojednání a tvoří strategické dokumenty. Ve volném čase ale s potěšením píše články na svůj blog a články pro české lifestylové magazíny. Je také (spíše píšící) lektorkou jógy. Věří, že sny se plní a každá velká cesta začíná prvním krokem. Nebo písmenem. 

Grada Publishing, a. s., 2015. Knihu je možné zakoupit ZDE.