kniha mořská panna Christina Henry

Po dlouhé době se hlásím s další knihou z dílny Nakladatelství Jota. Tentokrát jsem vybrala knihu s názvem Mořská panna, kterou napsala Christina Henry. Na přebalu se píše, že jde o magický román plný vášně a odvahy. A jak jistě tušíte hlavní postavou je mořská panna.

Ačkoliv miloval studené kapky dopadající na jeho tvář a mraky převalující se na horizontu, stále toužil potkat někoho, komu by daroval své srdce. Jednoho večera, na konci velmi dlouhého dne, vytáhl z vody síť a našel v ní ženu – tedy vypadala jako žena. Měla černé vlasy a oči šedé jako nebe před bouří. Místo nohou ale měla lesklý rybí ocas.

Celou knihu rozehrává příběh jednoho mlčenlivého rybáře Jacka žijícího na studeném skalnatém pobřeží kdesi v Maine, který jednoho dne do svých sítí chytí mořskou pannu. Záhy jí pustí zpět do moře a právě proto se za ním mořská panna nakonec vrátí. Z mořské panny se stává krásná nestárnoucí Amelia. Několik let spolu poměrně spokojeně sdílí život, dokud se jednoho dne Jack z moře nevrátí.

Druhou osou příběhu je pak P. T. Barnum, který v New Yorku provozuje Barnumovo Americké muzeum, kde lidem ukazuje různé kuriozity a zvláštnosti. Jednoho dne se rozhodne do své sbírky přidat mořskou pannu a doslechne se o jisté zvláštní ženě, která žije někde v Main. Vyšle tedy svého společníka, aby jí do svého podniku získal. Amelie, která je osamělá a ráda by více poznala svět, na což jí chybí peníze, nakonec nabídku přijímá a odjíždí do New Yorku. Barnum je tady vykreslen spíše v negativním duchu a ukáže se, že věci nepůjdou úplně hladce. Do příběhu vstupuje láska, chamtivost a boj o život. Zbytek vám neprozradím, abyste si knihu mohli užít. Jako bonus na konci najdete otázky k diskuzi. Zaujalo mě to jako prima věc pro mladší čtenáře.

Zajímavé je, že je kniha inspirovaná skutečnou událostí. V 19. století P. T. Barnum opravdu předváděl ve své show mořskou pannu z Fidži, jen to byl podvod a nestál za tím tento romantický příběh. P. T. Barnuma navíc všichni znáte díky filmu Největší showman.

Mořská panna je ideální knihou na dovolenou. Je to milá oddechovka. Spíše holčičí čtení. Sáhněte po ní až budete vybírat knihy na léto.

 

Nakladatelství Jota, s. r. o., 2019. Knihu je možné zakoupit ZDE.

* Článek sponzoruje nakladatelství Jota. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.