Kreativní diář
Slíbila jsem, že tuhle recenzi napíšu a konečně mám chvilku, kdy se můžu vrhnout na psaní.

 

Kreativní diář se ke mě dostal, díky nakladatelství Grada a mojí aktivitě ve skupině Planner lovers v České republice, o které jsem se tu už zmiňovala.

 

Začneme nějakými základními informacemi. Knížka má menší formát a její obsah se vešel na 112 stran. Autorkami jsou Michaela Dombrovská a Blanka Novotná. Nečekejte žádný prázdný diář, který si budete upravovat k obrazu svému. Hlavní poslání knížky je v tom, že vám předá základní informace k tomu, aby jste si takový “kreativní diář” na míru vytvořili sami.

 

Kniha je rozdělena do deseti kapitol. První se věnuje tomu, proč takový kreativní diář používat a co jsou to “paperitky”, které k tomu budete potřebovat.
Dále pak přehledně pokračuje od kapitoly Můj rok, Můj měsíc, Můj týden, Můj den po Mé přání, Mé projekty, Mé návyky, Mé seznamy a Pomůcky a metody aneb co vše se nám bude hodit.

 

Přiznám se, že po prvním prolistování jsem ke knížce, byla trošku skeptická. Zdála se mi hodně jednoduchá a graficky mě příliš nezaujala. Nicméně poté jsem se začetla a o dvě hodiny později  jsem s nadšením obracela poslední stránku. Co mi chybělo po grafické stránce, dohnaly texty.

 

Kreativní diář je vlastně taková směs různých systémů, o kterých jste už možná slyšeli – obzvlášt pokud vás téma diářů/plánovačů zajímá. Nejvíc vám bude připomínat bullet journaling, ale na konci knihy najdete i další systémy, kterými se autorky inspirovaly (sama jsem všechny neznala).

 

Co vás tedy nejvíc potěší, je to, že k vytvoření vlastního kreativního diáře vlastně nepotřebujete nic jiného, než prázdný sešit, štítky – paperitky a nějaké ty tužky a propisky. Pokud už máte nějaký ten předtištěný, tak nesmutněte i na něj se systém kreativního diáře dá aplikovat. Mě se hodně líbilo to, že vám knížka nedodá jen nějaký systém pro lepší efektivitu, ale pomůže vám také více přemýšlet o tom, jak svůj čas trávíte.

 

V každé kapitole najdete autetincké fotky z diářů autorek a dostanete tak lepší představu o tom, jak by mohl diář vypadat. Zároveň ale máte velkou volnost v tom, jak si ho uspořádáte hlavně vy. Bude vyhovovat minimalistů i těm, co rádi zdobí.

 

Systém myslí nejen na to, jak si rozplánovat rok, měsíc, týden a den, ale na také na sledování financí, návyků a různých seznamů – dokonce vám poradí i to, jak pracovat s prázdnými stránkami, které zrovna zbývají. Já sama už dlouho uvažuju o tom, že si začnu psát gratitude journal (deník vděčnosti) a moc se mi líbilo, že autorky do diáře zapracovali i tuhle část.

 

Pro koho knížka je? Pro všechny plánovače a lidi, co potřebují být organizovaní. Bude se líbit i těm, kteří po něčem takovém stále pokukují, ale zatím si nevěděli rady. Dostane se vám rad ve všech oblastech, včetně výběru sešitu a psacích potřeb a dostanete tipy na další oblasti, které by vás mohli zaujmout.

 

Já jsem po přečtení měla chuť okamžitě založit nový sešit a začít psát.

 

Facebookové stránky autorek TADY.
Skupina ke knížce TADY.
Knihu můžete zakoupit ZDE.
Štítky: