Svou láskou k vaření se rozhodně netajím. Stát v kuchyni, pročítat recept a odměřovat ingredience je pro mě jedna z nejmilejších činností. Když mi nakladatelství Jota nabídlo elektronickou knihu Můj život ve Francii o životě Julie Childové, bylo jasné, kdo mě bude na mé cestě po USA doprovázet. Dnes vám přináším své dojmy z knihy.

„Tato kniha pojednává o věcech, které jsem ve svém životě milovala nejvíce: o mém muži Paulu Childovi, la belle France a nekonečné radosti z vaření a jídla.“

Julia Childová je americká kuchařka známá svou láskou k francouzské kuchyni, kterou prostřednictvím dvoudílné kuchařky Umění francouzské kuchyně představila americkým hospodyňkám (a dnes už i zbytku světa).

Na čtyři sta stranách své biografie (na které spolupracovala se svým prasynovcem Alexem Prud’homme) vám Julie Childová poví o tom, jaké to bylo přestěhovat se do Francie, jak objevila svou lásku jídlu, jak se učila vařit, jak náročné bylo psát objemnou kuchařku Umění francouzské kuchyně a jak se dostala k natáčení kuchařských pořadů.

Zjistíte, že Julia byla velká žena nejen svou postavou, ale také duchem. Nikdy se nevzdávala a hrdě si stála za svým. Možná vás překvapí, že k vaření se dostala až po třicítce a třeba vás naláká na nějaké ty francouzské recepty, jejichž jmény se kniha jen hemží. Dnes si knihu Umění francouzské kuchyně můžete koupit i v českém překladu, ale cesta k jejímu vydání nebyla vůbec snadná – obzvlášť, když máte zcela jasnou představu, o tom, jak má vypadat a zároveň jste průkopníkem něčeho úplně nového.

Celou knihou se prolíná poválečná Francie, francouzská vína, jídlo i restaurace. Julia vás přesvědčí o tom, že Francie je jednou z nejkrásnějších zemí světa, že námaha u plotny se vám stokrát vrátí a že život je o tom, dělat to, co milujete.

Kniha se moc dobře četla. Líbilo se mi, že je psaná přímo z pohledu Julie, která k vám promlouvá upřímně a říká věci, tak jak se jí staly a jak je viděla. Jako bonus je kniha doplněna o fotografie z rodinného archívu. Pokud jste vášnivým kuchařem, zajímáte se o jídlo nebo je pro vás Francie srdcovou záležitostí, určitě po knize sáhněte.

Nakladatelství Jota, s. r. o., 2016. Knihu je možné zakoupit ZDE.