Seznamy mé četby jsou tak nekonečné, že málokdy čtu nějakou knihu dvakrát. Když byl bůh králík je ale jedna z těch, které jsem dvakrát četla a pokaždé jsem z knihy byla stejně nadšená.

Do knihy vás hned na začátku vtáhne krátký prolog, kde se náznakem seznámíte s hlavní hrdinkou knihy – Eleanor Maud a její nejlepší kamarádkou Jenny Pennyovou.

První část knihy odehrávající se po roce 1968 pak popisuje Ellyino dětství. Její život v malém městečku, soužití s rodinou, která má své zvláštnosti (bratr Joe, který je gay a se kterým si je neskutečně blízká, otec, co vyhlíží neštěstí, matka, která na čas zmizí a hvězdná tetička Nancy, která tajně miluje svou švagrovou) a přátelství s Jenny Pennyovou, která naopak žije pouze s matkou a jejími často se měnícími partnery. A to celé doplňuje vánoční dárek v podobě kouzelného králíka, který dostane jméno Bůh. Vše se mění momentem, kdy se rodina stěhuje do nového domu u moře, kde si zřídí svůj osobitý penzion. Elly se bolestně loučí s Jenny, ale do příběhu vstupuje další fantasktní postava Arthura, který se Elly a celé její rodině stane velkým přítelem.

Byly mi čtyři roky, devět měsíců a čtyři dny. Jemu bylo osmdesát. A přesto věkový rozdíl mezi námi vzápětí vyšuměl jako aspirin ve vodě.

“Vzpomínky,” řekla mi jednou, “ať jsou jakkoli malé nebo bezvýznamné, tvoří přesně ty stránky, které nás definují.”

Druhá část knihy se odehrává po roce 1995. Posouváme se v čase a z Elly je dospělá žena, která se musí vypořádat s různými problémy. Sledujeme střípky ze života jejího bratra, rodiny a přímořského penzionu a do příběhu se po letech vrací také ztracená kamarádka Jenny Pennyová.

…všichni jsme si potají přáli, aby si nejvíc pamatoval právě nás. Bylo to zvláštní, zároveň životně důležité, a přece zahanbující, dokud jsem si neuvědomila, že potřeba, aby si nás pamatoval někdo jiný, je možná silnější než potřeba, abychom si pamatovali sami.

Za krásnou obálkou se skrývá ještě krásnější příběh. Kniha je poetická, zajímavá svým příběhem a překvapí vás. Poprvé jsem knihu četla v březnu 2013, o tři roky později jsem měla pocit, že čtu příběh zase poprvé. V mé knihovně má čestné místo na poličce těch nejlepších knih, které jsem kdy četla.

Sarah Winman – Když byl bůh králík, Motto 2012.
Knihu najdete na eshopu Dobré knihy v sekci společenské romány (momentálně za akční cenu 239,-).