kniha o ekologickém úklidu

Když mi tuhle knihu Nakladatelství Grada nabídlo, moc dlouho jsem nad ní neváhala. Víte, že občas si vyrábím sama i kosmetiku a posledních pár let mnohem víc přemýšlím nad tím, jaké složení mají věci, které denně používám. Název knihy se může zdát trochu extrémní. Já sama rozhodně neříkám, že od teď doma nepoužívám žádnou chemii z drogérie. Na druhou stranu, když nějakou změnu udělat můžete a věřte mi, že to není tak složité, proč to nezkusit. Podobné recepty často hledám na pinterestu nebo je zahlédnu na mých oblíbených zahraničních blozích a přijde mi fajn, že teď je můžeme mít všechny pohromadě s dostupnými prostředky.

Proč byste měli používat ekologické čistící prostředky? Zvládnete uklidit celou domácnost, od sklepa až po střechu, a vystačíte si s domácími a navíc levnými produkty, které můžete bezpečně použít i v místnostech, kde si hrají děti či domácí mazlíčci!

Hned za milým úvodem, ještě než se dostanete přímo k receptům, vám autorka řekne něco k samotným základům ekologického úklidu a seznámí vás s výhodami úklidového plánu. Ten vám pak také na dalších stránkách poskytne – co uklízet denně a co jednou týdně. Mezi dalšími tipy jsem objevila třeba tohle: nechoďte spát, dokud nebude čistá kuchyň nebo hned ráno vyskládejte nádobí z myčky.

Nechybí ani přehled úklidových potřeb, které autorka doporučuje a seznam základních surovin, které na výrobu všech úklidových prostředků budete potřebovat. Pro představu mezi nimi najdete: ocet, destilovanou vodu, jedlou sodu, citronovou štávu, líh, kastilské mýdlo a také esenciální oleje. Moc se mi také líbila tabulka, kde najdete seznam esenciálních olejů a na co se hodí (citronová tráva třeba odpuzuje hmyz).

Samotných receptů pak v knize najdete rovných 150. Jsou členěny do přehledných kapitol: recepty do kuchyně, recepty do koupelny, recepty na praní prádla, recepty do ložnice a obývacího pokoje, recepty na podlahy, recepty do dětského pokoje a herny a recepty do garáže, do sklepa a na zahradu. Pro představu, mě zaujaly třeba tyhle: přírodní repelent proti hmyzu, sprej na čistění trouby, vonné ubrousky do sušičky, levandulový osvěžovač na matrace, dezinfekční sprej na ruce.

V závěru knihy pak najdete přílohu, kde jsou odškrtávací úklidové plány – na různé druhy úklidů a průvodce odstraňováním skvrn.

Kniha je po všech stránkách přehledně upravená. U všech receptů najdete užitečné tipy navíc. Sami si třeba můžete zvolit, jak budou vonět. Zároveň to není jen receptář, ale také užitečný rádce. A věřím, že v podstatě každý si tam najde to své. Za sebe určitě doporučuju, jako svělého úklidového pomocníka.

Autorka knihy Becky Rapinchuk je úspěšná podnikatelka a také maminka tři dětí. Pokud by vás o ní zajímalo víc, najdete jí na jejím blogu Clean Mama.

Grada, 2019. Knihu je možné zakoupit ZDE.

SOUTĚŽ! A jako bonus pro vás mám možnost knihu vyhrát. Stačí, když mi do komentářů napíšete, co všechno děláte pro “záchranu planety”. Soutěžit můžete do příštího čtvrtka 25. 4. 2019. Pak vyberu 3 vítěze, které budu kontaktovat prostřednictvím emailu.

 

* Článek sponzoruje nakladatelství Grada. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.