Láska ke knihám

Knihy

Láska k papíru

Diáře

Naše zážitky a tipy z cesty

USA

O knihách

Cabin Porn: chaty na konci světa

Cabin Porn: chaty na konci světa

Hned jak jsem tuhle knížku zahlédla v internetovém světě, věděla jsem, že jí musím mít. Navíc jí vydalo mé oblíbené nakladatelství Grada a tak bylo rychle jasno. Cabin Porn sleduju i na instagramu a jsem ráda, že jejich knížka vyšla i tady u nás. Mám pro tyhle kouzelné chatky slabost. Nebylo by krásné si nějakou tu malou stavbu ze dřeva a toho, co člověk najde, přidat na ten velký seznam životních snů? Já říkám, že rozhodně jo.

Každý z nás v sobě nosí představu domova, který čeká jenom na to, až jej vybudujeme. Postavit chatičku vyžaduje velkou dávku touhy i spoustu materiálu, nicméně odměna stojí za to: je jí úkryt před světem někde, kde je klid a kde můžeme přátele zahrnout svou pohostinností.

Asi už tušíte, že kniha je hlavně o fotografiích, ale najdete v ní taky deset malých velkých příběhů obyčejných lidí, kteří si splnili svůj stavitelský sen. Autoři během posledních 16ti let nasbírali fotografie a příběhy více než 12 tisíc chatek, které si lidé postavili vlatníma rukama. Přes 200 z nich si můžete v knize prohlédnout.

Není to jen o chatkách, ale také o lidech a o komunitách. Právě o tom se dočtete v úvodu knihy v osobním příběhu autora Zacha Kleina. Další kapitoly se pak zaměřují na určitý typ stavby: chaty v divočině, chaty kutilů, kteří využili chátrajících staveb, venkovské stavby, účelové stavby, domy na stromě, moderní stavby, stavby v zemi, recyklované stavby a nakonec geometrické chaty. V úvodu je vždy nějaký konkrétní příběh a na něj navazují tématické fotografie.

Každý z příběhů byl poutavý a povzbuzující. Příběhy lidí, kteří opustili svou práci, lidí, kteří si chtějí žít po svém, rodinné příběhy. Překvapilo mě, že postavit chatku nemusí stát nutně statisíce a miliony a že to nemusí trvat několik let. Stačí jen chtít a opravdu se do toho zakousnout (a leckdy mít dobrou partu přátel). Kniha je plná krásných fotografií chat z celého světa. Převážně z Ameriky a severských zemí, ale jedna pochází třeba ze Slovenska.

Kniha je prima dárkem pro tátu, strejdu, kamaráda a nebo přítele, co má rád dřevo a kutění. A pro všechny, co mají rádi přírodu a krásné domácké dřevěné stavby. Za mě má rozhodně pět hvězdiček. A kdybyste sami chtěli přispět něčím vlastním do tohohle projektu, mrkněte sem.

Grada, 2017. Knihu je možné zakoupit ZDE.

* Článek sponzoruje nakladatelství Grada. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.

Previous Post Next Post

Může se vám také líbit

Nechte mi tu komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.