Přírodní adaptogeny

Znáte to, někdy se to na nás valí ze všech stran a stresu nejde uniknout – v práci, ve škole a někdy i doma. Do toho na každém rohu informace o znečištěném životním prostředí a hrozbě klimatických změn s čímž jsou spojeny rozmary počasí. Dlouhotrvající stres je pro náš organismus velká zátěž, která se podepisuje na našem zdraví. Navíc s příchodem jara a změnou času přichází krom více zeleně a sluníčka taky jarní únava, která může oslabit naší imunitu. A s tím vším nám mohou pomoct přírodní adaptogeny. Možná to ani nevíte, ale pár jich určitě znáte.

Adaptogeny jsou látky které v našem organizmu podporují tělu vlastní fyzické i mentální rezervy pro lepší zvládání stresu a napětí. Adaptogenní látky mohou působit na konkrétní orgány v našem těle, ale mnohem častěji mají vliv na celý náš organizmus.

Adaptogeny jsou většinou přírodní látky, kam zařazujeme samozřejmě léčivé rostliny a houby. Pojem adaptogen je překvapivě starý, poprvé se objevil už v 50. letech 20. století, kdy právě popisoval rostlinné látky jako třeba ženšen.

Jednou z variant, jak do sebe adaptogeny dostat jsou kapsle a nebo používat práškové varianty při přípravě jídla a nápojů. Skvěle se dají využít do kaší nebo smoothie. A tady už velká pětka:

Ženšen přináší životodárnou energii

Jak už bylo zmíněno, jedním z nejsilnějších adaptogenů je ženšen pravý, na jehož účincích staví hlavně čínská medicína. Ta o něm tvrdí, že jde o látku, která dodává životní sílu čchi, posiluje srdce, slezinu, plíce a srdce. Západní medicína jeho účinky rozhodně nepopírá, právě naopak, jde zřejmě o jednu z nejprozkoumanějších rostlinných látek vůbec. Studie potvrzují posilující účinky na imunitu včetně alergií, zánětů a bolestí.

Na jaře může být ženšen pomocí pro alergiky, kteří bojují s nejrůznějšími pylovými alergiemi. Zároveň dodává sílu při pocitech jarní únavy, protože povzbuzuje činnost mozku a chrání organismus před stavy vyčerpanosti. Vzhledem k tomu, že snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, vám pomůže vyhrát boj s nejrůznějšími náročnými situacemi, které před vás život postaví.

RECEPT: zázvorovo-ženšenový čaj.

Reishi povzbuzuje imunitu a regeneruje játra

Do skupiny adaptogenů patří rovněž medicinální houby. Je jich mnoho a jejich účinky jsou širokospektrální. Zmínit se musí alespoň reishi, tedy lesklokorka lesklá. Její hlavní síla tkví především v tom, že výrazně pomáhá posilovat imunitu. Podporuje rovněž činnost jater a napomáhá jejich regeneraci. Jsou to právě játra, která tvoří čističku organismu. Odbourávají toxiny, kterých s nekvalitní stravou a znečištěným prostředím přijímáme velké množství. Reishi také povzbuzuje metabolické procesy v těle a podporuje rovněž hubnutí, což se s přicházejícím teplejším obdobím, kdy odhazujeme svršky, hodí.

RECEPT: mix na adaptogenní horkou čokoládu.

Kurkuma bojuje proti únavě a zánětům

Se žlutooranžovým práškem, tedy mletou kurkumou, jste se už v kuchyni určitě setkali. Možná ale netušíte, že kurkumin v ní obsažený je doslova o zlatý poklad, který lidskému tělu pomáhá například v boji v nejrůznějšími záněty a s bolestí. Kromě toho hraje roli i v oblasti vyplavování dopaminu a serotoninu, takže bez nadsázky podpoří vaši dobrou náladu. Podporuje o růst nových neuronů v mozku. Díky uvedeným schopnostem tedy může být dobrým doplňkem při stavech vyčerpanosti. Rozhodně je tedy výborným bojovníkem proti jarní únavě.

RECEPT: zlaté mléko.

Vitánie podporuje plodnost a povzbuzuje imunitu

Tonikum pro podporu těla a mysli, tak by se mohla nazvat vitánie snodárná neboli ašvaganda. Tvrzení, že pomáhá navýšit kapacitu mozku, musíme brát s nadsázkou, ale rozhodně je správné, protože podstatně zlepšuje paměť a pomáhá stimulaci nervové soustavy. Chcete-li tedy zjara nastartovat svůj mozek, vitánie je dobrým způsobem. Její síla je účinná i v odolnosti proti stresu.

RECEPT: mléko s kardamomem, smoothie a ghí.

Goji pomáhá vylučovat toxiny i doplnit sexuální sílu

Chcete elixír mládí a dlouhověkosti? Goji neboli kustovnice čínská vám ho určitě poskytne. Její plody připomínají něco mezi brusinkou a šípkem, jejich barva je světle červená a sušené připomínají rozinky. Jedná se o velmi silný antioxidant, jehož význam stoupá právě na jaře, v době očistných kúr po zimě. Pomáhá činnosti jater a ledvin, které vylučují z těla toxiny. Trpíte-li nespavostí, i tady má svoji úlohu, protože pomáhá odbourávat stres a zklidnit se. Kromě toho tlumí i chuť na sladké, čímž je opět dobrou zbraní při boji s kilogramy nabranými v zimě.

RECEPT: goji energy balls.

Jak jste na tom s adaptogeny vy? Používáte nějaké při vaření? Berete je místo vitamínů? 

 

Obrázek z The beautiful existence

* Článek sponzoruje firma Superion herbs, která nabízí extrakty z léčivých hub a rostlin. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.