Láska ke knihám

Knihy

Kousek mě

Zašeptáno

Láska k papíru

Diáře

O knihách

Moje nejoblíbenější knížky

best books

V knihovně mám takovou speciální poličku s nejoblíbenějšíma knížkama. V jedné půlce jsou všechny knížky, co mám od Fulghuma a v druhé ty moje nejzamilovanější. Jsou to knížky, ze kterých jsem byla naprosto paf. Husí kůže, slzy, smích, souznění, velké wow. Jsou to knížky, ke kterým se ráda vracím – třeba jen k jejich prolistování nebo určitým pasážím. Jsou to knížky, které v knihovně musím mít (a pár mi jich tam ještě chybí). Jsou z různých dob, různého žánru. Myslím, že to celkem přesně vypovídá o tom, co všechno čtu.

Budu ráda, když se jimi inspirujete a když mi napíšete, jaký pocit jste z nich měli vy. A taky strašně ráda uslyším, jaké knížky byste v takové poličce měli vy.

Dějiny lásky – Nicole Krauss
Knížka, ke které mě přivedla Sara. Letos jsem jí četla už podruhé. Je to příběh několika postav, odehrávající se v současném New Yorku a vracející se do 2. světové války, který vás ohromí.

Dívka s perlou – Tracy Chevalier
Krásný příběh jednoho známého obrazu, který mě naprosto dostal. A to jsem na tu knížku narazila kdysi úplně náhodou. Jeden z exemplářů, který mi chybí ve sbírce.

Hodiny – Michael Cunningham
Michael Cunningham je jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů vůbec. Hodiny miluju jak v knižní, tak filmové verzi. Tři ženy, tři různé doby a tři životy, které se v určitých bodech prolínají.

Jih proti severu – Margaret Mitchell
Kdo by neznal Scarlett O´Harovou a Rhetta Butlera a jejich dramatický příběh lásky. Další knížka, u které mám moc ráda i filmovou verzi. Do teď si pamatuju jak jsem jí na střední četla a nemohla se od ní odtrhnout. Doma mám v knihovně dva různé české překlady.

Kafka na pobřeží – Haruki Murakami
Murakami taky patří k mým oblíbencům. Většinu jeho knih mám moc ráda a Kafku na pobřeží považuji za tu nej.

Když byl bůh králík – Sarah Winman
O téhle knížce si můžete přečíst tady na blogu.

Malé ženy – Louisa May Alcott
Joey Potterová a Dawsonův svět. Ano vážení, já tuhle knížku četla hlavně díky ní a už vždycky to s ní budu mít spojené.

Mistr a Markétka – Michail Bulgakov
Těžká knížka. Těžká. Když jsem jí začala číst někdy v patnácti, musela jsem jí odložit. Pak jsem se k ní vrátila asi o pět let později a okamžitě se zařadila do mých top ten. Poslední dobou hodně uvažuju o tom, že si jí přečtu znovu.

Modlitba za Owena Meanyho – John Irving
Irvinga mám obecně hodně ráda, ale Owen Meany bude vždycky ten nejlepší. Snad žádná jiná knížka u mě nevyvolala tak obrovské emoce jako tahle. Ani tuhle jsem nečetla jen jednou.

Osamělost prvočísel – Paolo Giordano
Knížka o tom, jak jedno rozhodnutí, které učiníte během pár vteřin může ovlivnit celý váš budoucí život. Depresivní kniha, která mi naprosto uhranula.

Pod skleněným zvonem – Sylvia Plath
Sylvia Plathová je moje hodně oblíbená autorka. Mám moc ráda její deníky a ten její tragický život ve mě tak nějak vždycky rezonoval. Pod skleněným zvonem je knížka, která vypráví smutný příběh jedné části jejího života.

Pohyblivý svátek – Ernest Hemingway
O Pohyblivém svátku jsem vám tu psala poměrně nedávno a můžete si přečíst i ukázku z knížky.

Příšerně nahlas a k nevíře blízko – Jonathan Safran Foer
Vždycky pro mě bylo těžké určit jen jednu nejoblíbenější knížku. Nicméně tahle k ní má asi nejblíž. Popisuje neskutečně smutnou věc strašně krásným způsobem.

Probuzení – Kate Chopin
Knížka, kterou jsem četla díky seznamu četby Rory Gilmorové. Další celkem depresivní příběh – jsem na ně nějaká zatížená. Život nám zkrátka občas přináší věci, které nejsme schopní unést.

Slovník lásky – David Levithan
Chodila jsem kolem ní dlouho a začetla se do ní až loni v létě (a už vždycky mi to léto bude připomínat). Velice originálně napsané a zkrátka jsem se v tom nějak našla.

Stařec a moře – Ernest Hemingway
Hemingway podruhé. I on je mým oblíbeným spisovatelem. Stařec moře je klasika, kterou nezatracujte jen proto, že jí máte v povinné četbě.

Ten, kdo stojí v koutě – Stephen Chbosky
Nejdřív jsem viděla film a ten mě tak nadchl, že jsem si záhy přečetla i knížku. Charlie a jeho dopisy ♡.

Tracyho tygr – William Saroyan
Strašně krásná knížka, která mi připomíná mé hippie období na střední škole. Williama Saroyana prosím nepřehlédněte.

Třetí přání – Robert Fulghum
Robert Fulghum je má velká platonická láska. Až na tu poslední mám ráda všechny jeho knihy. Třetí přání je ale rozhodně ta nejlepší a je hodně jiná než všechny jeho ostatní. Pojďte někdo dělat svědka mému životu. A na Krétu – tam se chci podívat pořád (a stále jsem tam nebyla).

Velké trápení – Helena Šmahelová
Knížka po mojí babičce je jedna z nejcennějších, co v knihovně mám. Jak rozvod rodičů ze dne na den změní váš život.

Via Lucis – Jindra Jarošová
Helen Kellerová mě dlouhou dobu velmi fascinovala. Její knihu je tady velmi těžké sehnat a Jindra Jarošová se převyprávění jejího životního příběhu zhostila nadmíru dobře.

Fotka od ozlem.san. (bohužel už jsem ve fázi balení a nestihla jsem udělat svojí fotku)

Previous Post Next Post

Může se vám také líbit

2 komentáře

 • Reply LifestyleBirdie

  Mistr a Markétka je na mém seznamu “co si chci přečíst” už pěkně dlouho, ale stále jsem knížku nikde nenašla (od Bulgakova jsem četla jen Psí srdce, které je trochu zvláštní, ale moc se mi líbil sty, jakým je psaný! 🙂 ). Možná víš, že Haruki je mým možná největším oblíbence, ale Kafku na pobřeží jsem nečetla, i když ji máme doma. Od Irvinga se zase chystám na Žízeň po životě a film Charlieho malá tajemství se mi také moc líbil. Každopádně moje nejoblíbenejší kniha, nebo alespoň tak jsem si ji už dávno zařadila, je Židovka z Toleda, kterou jsem nepustila po dobu tří dnů z ruky! Je nádherná a strašně smutná a tak jsem přestala jen, když jsem u ní začala brečet tak moc, že už to nešlo! 😀 A druhý den po znovuotevření opět začala! 😀 Hrozně moc si ji chci přečíst znovu… Jinak mám docela ráda podivné příběhy Chucka Palahniuka, coby autora. Ani ne tolik Klub rváčů, jako třeba Peklo nebo Neviditelné stvůry (hlavně tím, jak neobvyklá témata si vybírá a většinou po přečtení nejsem moc moudrá 😀 ). Moc se mi také líbil Obraz Doriana Graye od Wilda a nebo Pokání od Ian McEvana. 🙂 To jen takto z patra, co mi přišlo na mysl! 🙂
  Někteé Tvoje knížky mě moc zaujaly, tak snad se k nim někdy dostanu, teď mám rozečteno Na větrné hůrce. 🙂

  LifestyleBirdie

  03/05/2018 at 14:43
  • Reply Michelle

   Žízeň po životě – to je jiný Irving, mrkni na Johna Irvinga :-). Židovku z Toleda si dávám na seznam a jsem teda moc zvědavá, díky moc.

   04/05/2018 at 14:26

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..