best books

V knihovně mám takovou speciální poličku s nejoblíbenějšíma knížkama. V jedné půlce jsou všechny knížky, co mám od Fulghuma a v druhé ty moje nejzamilovanější. Jsou to knížky, ze kterých jsem byla naprosto paf. Husí kůže, slzy, smích, souznění, velké wow. Jsou to knížky, ke kterým se ráda vracím – třeba jen k jejich prolistování nebo určitým pasážím. Jsou to knížky, které v knihovně musím mít (a pár mi jich tam ještě chybí). Jsou z různých dob, různého žánru. Myslím, že to celkem přesně vypovídá o tom, co všechno čtu.

Budu ráda, když se jimi inspirujete a když mi napíšete, jaký pocit jste z nich měli vy. A taky strašně ráda uslyším, jaké knížky byste v takové poličce měli vy.

Dějiny lásky – Nicole Krauss
Knížka, ke které mě přivedla Sara. Letos jsem jí četla už podruhé. Je to příběh několika postav, odehrávající se v současném New Yorku a vracející se do 2. světové války, který vás ohromí.

Dívka s perlou – Tracy Chevalier
Krásný příběh jednoho známého obrazu, který mě naprosto dostal. A to jsem na tu knížku narazila kdysi úplně náhodou. Jeden z exemplářů, který mi chybí ve sbírce.

Hodiny – Michael Cunningham
Michael Cunningham je jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů vůbec. Hodiny miluju jak v knižní, tak filmové verzi. Tři ženy, tři různé doby a tři životy, které se v určitých bodech prolínají.

Jih proti severu – Margaret Mitchell
Kdo by neznal Scarlett O´Harovou a Rhetta Butlera a jejich dramatický příběh lásky. Další knížka, u které mám moc ráda i filmovou verzi. Do teď si pamatuju jak jsem jí na střední četla a nemohla se od ní odtrhnout. Doma mám v knihovně dva různé české překlady.

Kafka na pobřeží – Haruki Murakami
Murakami taky patří k mým oblíbencům. Většinu jeho knih mám moc ráda a Kafku na pobřeží považuji za tu nej.

Když byl bůh králík – Sarah Winman
O téhle knížce si můžete přečíst tady na blogu.

Malé ženy – Louisa May Alcott
Joey Potterová a Dawsonův svět. Ano vážení, já tuhle knížku četla hlavně díky ní a už vždycky to s ní budu mít spojené.

Mistr a Markétka – Michail Bulgakov
Těžká knížka. Těžká. Když jsem jí začala číst někdy v patnácti, musela jsem jí odložit. Pak jsem se k ní vrátila asi o pět let později a okamžitě se zařadila do mých top ten. Poslední dobou hodně uvažuju o tom, že si jí přečtu znovu.

Modlitba za Owena Meanyho – John Irving
Irvinga mám obecně hodně ráda, ale Owen Meany bude vždycky ten nejlepší. Snad žádná jiná knížka u mě nevyvolala tak obrovské emoce jako tahle. Ani tuhle jsem nečetla jen jednou.

Osamělost prvočísel – Paolo Giordano
Knížka o tom, jak jedno rozhodnutí, které učiníte během pár vteřin může ovlivnit celý váš budoucí život. Depresivní kniha, která mi naprosto uhranula.

Pod skleněným zvonem – Sylvia Plath
Sylvia Plathová je moje hodně oblíbená autorka. Mám moc ráda její deníky a ten její tragický život ve mě tak nějak vždycky rezonoval. Pod skleněným zvonem je knížka, která vypráví smutný příběh jedné části jejího života.

Pohyblivý svátek – Ernest Hemingway
O Pohyblivém svátku jsem vám tu psala poměrně nedávno a můžete si přečíst i ukázku z knížky.

Příšerně nahlas a k nevíře blízko – Jonathan Safran Foer
Vždycky pro mě bylo těžké určit jen jednu nejoblíbenější knížku. Nicméně tahle k ní má asi nejblíž. Popisuje neskutečně smutnou věc strašně krásným způsobem.

Probuzení – Kate Chopin
Knížka, kterou jsem četla díky seznamu četby Rory Gilmorové. Další celkem depresivní příběh – jsem na ně nějaká zatížená. Život nám zkrátka občas přináší věci, které nejsme schopní unést.

Slovník lásky – David Levithan
Chodila jsem kolem ní dlouho a začetla se do ní až loni v létě (a už vždycky mi to léto bude připomínat). Velice originálně napsané a zkrátka jsem se v tom nějak našla.

Stařec a moře – Ernest Hemingway
Hemingway podruhé. I on je mým oblíbeným spisovatelem. Stařec moře je klasika, kterou nezatracujte jen proto, že jí máte v povinné četbě.

Ten, kdo stojí v koutě – Stephen Chbosky
Nejdřív jsem viděla film a ten mě tak nadchl, že jsem si záhy přečetla i knížku. Charlie a jeho dopisy ♡.

Tracyho tygr – William Saroyan
Strašně krásná knížka, která mi připomíná mé hippie období na střední škole. Williama Saroyana prosím nepřehlédněte.

Třetí přání – Robert Fulghum
Robert Fulghum je má velká platonická láska. Až na tu poslední mám ráda všechny jeho knihy. Třetí přání je ale rozhodně ta nejlepší a je hodně jiná než všechny jeho ostatní. Pojďte někdo dělat svědka mému životu. A na Krétu – tam se chci podívat pořád (a stále jsem tam nebyla).

Velké trápení – Helena Šmahelová
Knížka po mojí babičce je jedna z nejcennějších, co v knihovně mám. Jak rozvod rodičů ze dne na den změní váš život.

Via Lucis – Jindra Jarošová
Helen Kellerová mě dlouhou dobu velmi fascinovala. Její knihu je tady velmi těžké sehnat a Jindra Jarošová se převyprávění jejího životního příběhu zhostila nadmíru dobře.

Fotka od ozlem.san. (bohužel už jsem ve fázi balení a nestihla jsem udělat svojí fotku)