chai latté a kniha v posteli

Nikdy by mě nenapadlo, že se na blogu objeví podobný článek, ale doba je zlá a všichni před sebou máme velkou zkoušku. Pro někoho je nucené volno příjemným odpočinkem (když si odmyslíme všechnu tu paniku a strach kolem) a pro někoho jsou to chvíle, kdy neví, co sám se sebou. Pro všechny úzkostlivé lidi je tohle docela peklo – v hlavě vám šrotuje tisíc hororových scénářů, myšlenky se dokola točí kolem jednoho a toho samého. Není to vůbec příjemné a obzvlášť v takových chvílích je víc než důležité zaměstnat tělo i mysl. Byť je občas neskutečně těžké vylézt třeba jenom z postele.

Já jsem přes týden doma úplně sama a zrovna včera jsem měla po dlouhé době hodně náročný den, kdy jsem sama se sebou bojovala opravdu hodně. I když si v hlavě dokážu racionálně vysvětlit skoro cokoliv a lidem okolo by moje “nepříjemné stavy” připadaly naprosto absurdní, tak je to zkrátka občas silnější než já. Když jsem šla včera spát, zařekla jsem se, že dneska se chtě nechtě pustím do jakékoliv činnosti, jinak se brzo zblázním. A tak vám (a taky trochu sama sobě) přináším tenhle pomyslný seznam věcí, do kterých se můžete (můžu) pustit teď v době karantény. Budu strašně ráda, když se v komentářích připojíte do diskuze a napíšete pro mě i ostatní, čemu se doma věnujete vy a jak vypadají vaše nynější dny.

Fotky, fotky, fotky

Už od podzimu plánuju založit fotoalbum na naše fotky z foťáku na kinofilm a taky na ty z instaxu. Teď je velmi příhodná doma na tvoření nejen obyčejného fotoalba, ale pustit se třeba trochu do scrapbooku.
Zároveň můžete utřídit fotky v počítači nebo telefonu a připravit si ty, které byste si rádi nechali vyvolat. A nebo si jeden večer vytáhněte stará rodinná fotoalba a u něčeho dobrého zavzpomínejte na dovolené, výlety a oslavy. Klidně ty úplně dávné.

Knížky, co si jednou musím přečíst

V knihovně mám knížky jako jsou Bílá velryba, Kronika Pickwickova klubu nebo Hledání ztraceného času. Takové ty knížky, na které potřebujete dostatek času a klid. Ty tlusté svazky, které nechcete tahat do práce metrem. Teď nastal jejich čas.
Vytáhnout ale můžete taky dlouho rozečtené knížky nebo ty, které jste četli už před dlouhou dobou a strašně se vám líbily. U mě to jsou Modlitba za Owena Meanyho, Deníky Sylvie Plathové nebo Mitr a Markétka.

Pohoda u televize

Čas dohnat rozkoukané seriály a vrhnout se na ty, které mi někdo doporučoval. Na Netflixu máte rovnou celé série a první měsíc je zdarma. To samé platí pro filmy.
Nastal čas pustit se do plánů jako: podívám se na všechny filmy Toma Hanske, všechny filmy, které vyhráli Oscara za nejlepší film nebo všechny filmy, které natočil Woody Allen. Doplňte si vlastní kategorii. CSFD vám bude skvělým pomocníkem a nebo mrkněte na 250films.net.

Úklid, úklid, úklid

Už půl roku si říkáme, že vyklidíme a uspořádáme sklep. Teď už nemáme žádné výmluvy, proč se do toho nepustit. Taky bych se ráda pustila do velkého úklidu šatníku podle The Curated Closet a úklid by bodnul i naší komoře.
Je březen, takže vedle nešlápnete ani s velkým jarním úklidem. Nebo se můžete pustit do úklidu lednice, spíže či nádobí. A nezapomeňte na skříňku s kořením, ta si to občas taky zaslouží.

Pohyb

Cvičení s Fitfab Strong a nebo různá jógová videa na youtube. Na Facebooku běží spoustu live streamů a po internetu frčí taky různé výzvy. Doma se toho dá dělat hodně. Dokonce si vytvořit improvizovaný běžecký pás (Nikol mě rozsekala!). Taky se mi teď nechce úplně doma zvedat činky, ale ona ta potřeba přijde. A jóga je mi naopak moc příjemná.

Meditace

Po roce jsem si zase zaplatila Calm a dávám si aspoň 10 minut meditace denně. Navíc můžu využívat Sleep stories při usínání.
Víc než kdy jindy vám doporučuju mrknout se, co to meditace je a k čemu vám může být dobrá. Času na procvičování je teď hodně a věřte mi, že budete mnohem mnohem klidnější.

Jídlo, jídlo, jídlo

Konečně můžu vytáhnout všechny ty nakoupené kuchařky (Gastrokroužek, Snídaně u Florentýny, Naše hustý kaše, Superfood od Jamie Olivera apod.) a trénovat pečení z kvásku a droždí podle Ruce v mouce. Pro mě je vždycky čas v kuchyni nejvíc relaxační a když si k tomu do pozadí pustím Gilmorky, je mi vždycky nejlíp.
Chtěli byste na instastories každý den jednu fotku receptu z nějaké kuchařky?

Domácí projekty

Přesazování kytek – můj domácí projekt číslo 1. Měla jsem štěstí a stihla jsem si nakoupit hlínu.
Zvelebovat ale můžete cokoliv. Povězte plakáty, co už vám doma leží strašně dlouho, udělejte si jarní výzdobu, přeorganizujte nábytek, odzimujte balkón/terasu. Zkrátka cokoliv čím si můžete svůj drahý příbytek zvelebit.

Tvoření a hraní

V knihovně máme kupu deskovek a málokdy je vytáhneme ven. Teď budeme mít po večerech času dost. Taky bych mohla konečně dostavit ty puzzle, co jsem dostala před pár lety od ségry a Péťa bude stavit všechno to lego, co dostal k narozeninám. Co se týče tvoření – tak tu mám jednu nedopletenou šálu (ehm, ehm) a vyšívat bych taky mohla o sto šest.
Zahrajte si nějakou hru na počítači, co už jste dlouho nehráli (u mě by to byly The Movies, Sims 4 nebo Sims Medieval) a nebo mrkněte na Best old games. A jestli máte Playstation, tak jste úplně v klidu, protože tam si jakoukoliv hru můžete koupit online. Doporučujeme Knowledge is power. A pokud jde o tvoření – zkuste nějaké ruční práce, které vás dlouho lákají. Třeba roušek je stále nedostatek a pokud máte doma šicí stroj je to bez debat. A taky můžete vytáhnou antistresové omalovánky – aspoň jedny máme doma každý, že jo.

Pojďme se nezbláznit a tohle období přežít v co největší pohodě. Teď je řada na vás, těším se na vaše komentáře.