podzimní Hostivařský lesopark

Podzim byl pro mě vždycky nejnáročnější období roku. Nikdy jsem ho neměla ráda. Nikdy jsem se na něj netěšila. Vždycky jsem čekala, co hroznýho mě zase potká. Až poslední dva roky se na něj snažím hledět pozitivněji a s nadějí (protože, jak k věcem přistupujete je hrozně důležitý). Na podzim jsem se rozcházela, na podzim odcházeli moji blízcí. Před třemi roky jsem se na podzim propadla do opravdové deprese a čtyři měsíce jsem žila ve vzduchoprázdnu. Niméně právě tahle zkušenost mě přiměla některé věci v životě změnit. Odmítla jsem se každý rok na podzim třást, jestli se ti šedivé dny zase nevrátí.

A tak teď na podzimu hledám ty hezké věci a přijímám tohle období jako čas, který je ideální pro zpomalení a užívání si věcí, na které jindy není čas.

Přesto (obzvlášť pokud jste k těmhle věcem citlivější) se někdy dostaví dny, kdy se necítíte ve své kůži, kdy je vám smutno, kdy se vám nic nechce, kdy se vám všechno zdá ponuré a vůbec nic se nedaří. Málo světla, špatné počasí – to všechno tomu pomáhá.

Já bych se s vámi dnes chtěla podělit o pár věcí, které mi v tyhle dny pomahájí a které mě nenechají se téhle náladě poddat. Ano, někdy tyhle dny přijdou a je to úplně v pořádku a normální. Jen se v nich nerochněte víc než je potřeba. Pojďte být stateční.

Meditace

Meditaci jsem vybrala jako první bod, protože právě díky ní teď na podzim hledím mnohem pozitivněji než dřív. Pár minut každý den dokáže zázraky. Vím, že hodně lidí tomu nevěří. Vím, že mnoho z vás představa pouhých deseti minut absolutního nicnedělání a soustředění se na dech děsí. Měla jsem to podobně, ale věřte mi, funguje to. A je to dobré nejen na špatné nálady. Víc jsem o meditaci psala v článku tady.

Bylinky a potravinové doplňky

Pojďte tomu trochu naproti i nějakou bylinkovou a vitamínovou vzpruhou. Vitamín B, vitamín C,  hořčík či třezalka tečkovaná. Sama jsem teď testovala Modin, pro zlepšení duševní pohody a Calmin pro lepší spaní. Myslím, že ve vhodnější dobu než letos to přijít nemohlo a tak můžu s čistým srdcem říct, že za mě určitě můžete vyzkoušet, na mě to fungovalo (i kdyby jen jako placebo).

Antistresové aktivity

S antistresovýma věcma se roztrhl pytel, ale něco na tom je. Vytáhněte omalovánky, pletení, háčkování, vyšívání – cokoliv u čeho prostě vypnete hlavu. Mě třeba moc pomáhalo si každý večer u zpráv sednout a plést. Klidně to spojte s tím, že se naučíte něco nového – třeba krasopsát, což teď hodně frčí. Já si z těhle věcí ráda dělám rituály a uklidňuje mě to.

Příroda

Jděte ven. Nadýchejte se čerstvého vzduchu. Letošní podzim tomu vyloženě nahrává. Pamatuju, jak jsem v období největšího vypětí vyloženě toužila po tom, zmizet někam do přírody. Víkend na chatě, procházka v parku – zkrátka, co je pro vás schůdnější. Objevujte místa, kde jste ještě nebyli (i v Praze určitě nějaká objevíte) a nebo si naopak naordinujte aspoň jednu procházku týdně v nejbližším parku.

Okolí a atmosféra

Dneska by tomu každý říkal hygge. Vím, slýcháte to ze všech stran, ale ono to má opravdu něco do sebe. Příjemná podzimní výzdoba, svíčky, polštáře, deky, nějaký dobrý teplý nápoj a něco dobrého na zub. Na mě tohle funguje na 100%. Abych se cítila dobře, potřebuju mít kolem sebe věci, které mám ráda a které mě těší. Vrátit se domů po těžkém dnu, zapálit svíčku, zabalit se do deky a pustit se oblíbený film nebo seriál – kdo by se na to netěšil. To, kam se vracíte z práce/ze školy dělá hodně a máte to ve svých rukou.

Tradice a rituály

Už jsem to trošku nakousla výše s tím pletením. Tradice a rituály mě uklidňují. Nemusíte nutně dělat každý den stejnou věc ve stejný čas. Moje oblíbená podzimní tradice tkví třeba v tom, že osm posledních víkendů před Štědrým dnem si pouštím jeden díl Harryho Pottera. Může to být třeba jedno společné jídlo s rodinnou týdně, každou neděli si dát vanu se svíčkama, půl hodiny si před spaním číst. Cokoliv, co vás těší a je vám příjemné.

Zajímá mě. Co funguje na vás? Máte podzim rádi? Co byste připsali na můj seznam? Napište mi do komentářů.