Cabin porn: Za dveřmi

Pamatujete na knihu Cabin porn: chaty na konci světa? Psala jsem vám tady o ní v červnu 2018 a byla jsem z ní naprosto nadšená. Kniha měla velký úspěch a lidé se začali pídit po tom, jak jsou chaty řešené uvnitř. A tak její tvůrci přišli s pokračováním, které je zaměřené právě na tohle. Grada knihu loni vydala v češtině a já jsem si jí letos konečně přidala na poličku k prvnímu dílu.

Druhý díl, nazvaný “Za dveřmi”, může být inspirací nejen pro stavitele chatek, ale vlastně pro všechny, kdo se pokoušejí vytvářet dobře fungující prostory – takové, které člověka okouzlí svou útulností a důmyslnou jednoduchostí.

Jak už je jasné z úvodu, kniha se tentokrát zaměřuje hlavně na interiéry všech různých stavení. V knize najdete 10 hlavních příběhů – Cornwallská chata (Anglie), Naohirovy úkryty (Japonsko), Projekt Bothy (Skotsko), Obytný vor (řeky Severní Ameriky), Chara u Beaversových (Kalifornie), Tragata (Řecko), Usedlost na svahu (Jižní Dakota), Casa Tiny (Mexiko), Ptačí budka (Norsko) a Požární pozorovatelna (Idaho). U nich se blíže seznámíte s tím, jak projekt vznikl, z čeho je vnitřek tvořen, jak dlouho se na něm pracovalo apod. Za každým velkým příběhem se pak skrývají další menší příběhy. V knize je jich 75. U nich jsou důležité spíše fotografie. Tentokrát nechybí ani zástupce z České republiky – Útulna aneb přístavba na vojenském bunkru ve Vratěníně.

Princip je zkrátka stejný jako u prvního dílu. Méně textu a spoustu krásných fotografií. Mám pocit, že tentokrát má kniha ještě větší záběr, co se týče ukázek z různých zemí. Je stejně kvalitně zpracovaná, co se týče materiálu.

Snad ještě víc než u prvního dílu jsem dostala chuť koupit malý pozemek někde na samotě v přírodě a pustit se do stavby vlastní chaty. Musím přemluvit Péťu, aby si knížku přečetl a budu doufat, že ho to nadchne stejně jako mě.

Četli jste některý z dílů Cabin Porn? Sledujete jejich instagram? Je tohle vaše téma? 

Grada, 2019. Knihu je možné zakoupit ZDE.

* Článek sponzoruje nakladatelství Grada. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.