Vánoční stromek

Už jsem vám tady o nich tak trochu psala. Často se o nich totiž nevědomky zmiňuju. Jsem na tradice a riutály ujetá. Mám ráda, když se něco každý rok opakuje, když mají věci svůj postup. Ty vánoční jsou nejkouzelnější. Doma jsme samozřejmě měli svoje tradice, ale co bydlíme s K. sami, tak si vytváříme ty vlastní, jenom naše. Dnes vám o nich napíšu. A budu ráda, když se mi s těmi svými svěříte v komentářích.

Vánoční výzdoba

Kdy začínáte zdobit byt? Já mám vánoční výzdobu asi nejradši a kdybych mohla, zdobím už koncem října (hahaha – to kecám, trošku). U nás to celé začíná vánoční hvězdou. Koupili jsme si jí hned ten první rok, co jsme se sem nastěhovali. Je to taková ta velká svítící hvězda z Ikei (máme tu stříbrnou). Nějak se to semlelo, že jí každý rok věšíme v den, kdy má K. narozeniny (což je 17. 11). A je to pro nás taková první vánoční vlaštovka (no dobře přiznávám, že hlavně pro mě, K. se mi většinou spíš směje a zas tak moc to neprožívá). Zbytek vánoční výzdoby pak dělám 1. prosince. Svíčky, vánoční hvězda, polštáře, jmelí a tak. Jakmile začne prosinec, tak už mě nezastavíte a jedu ve vánočním módu.

Zdobení stromečku

Doma jsme stromeček zdobili nejdřív týden před Vánoci, ale někdy taky až na Štědrý den. My ho  s K. zdobíme celkem brzo, protože na Štědrý den tu nejsme a pak objíždíme všechno příbuzenstvo a já si ho chci trochu užít. Navíc ten pokoj prostě dostane úplně jiný náboj s těma vánočníma světýlkama. Co je tak nějak tradicí už, že si k tomu dáváme domácí vaječňák a pouštíme si Vánoční prázdniny. Letos jsme ho zdobili druhou adventní neděli. K. dává vánoční světýlka a hvězdu na špičku stromku a já dělám ozdobičky. Až do letoška jsme měli nejvíc cool retro ozdobičky, které mi dala hned první rok, co jsme se sestěhovali babička a pak takové barevné koule různě barevné, třpytivé i netřpytivé, co mi dala maminka. Tyhle ozdobičky máme i letos, ale poprvé jsme si nakoupili taky nějaké nové (baletky a auto se stromkem). No a máme zatím umělý stromeček, co je asi 15 let starý a mívali jsme ho doma, když jsem byla malá. Nezdobíme do žádné jedné barvy. Mám ráda, když je stromeček barevný.

Jídlo a pití

K Vánocům neodmyslitelně patří cukroví. My ho vždycky pečeme s mamkou a babičkou (a když se poštěstí, tak taky se ségrou). Letos to díky různým okolnostem poprvé nevyšlo a pekla jsem úplně sama (a ségra pekla taky doma sama). Těsto vždycky dělá babička, ale letos to zůstalo na mě. Nějak jsem se s tím poprala a jsem zvědavá, jak bude ostatním chutnat. Nepečeme žádná velká kvanta ani milion druhů, jen taková ta klasika: linecké, ořechy, vanilkové rohlíčky s ořechy i bez, čajové, vosí hnízda a perníčky. Někdy koncem listopadu vždycky zadělám na svařákový sirup podle Florentýny a po večerech si pak užívám skleničku toho nejlepšího svařeného vína. A začátkem prosince pak dělám taky domácí vaječný koňak, na který jsem vám sem nedávno dávala recept. Každý rok taky ráda dělám nějakou jednoduchou vánoční mňamku. Letos to byla tahle hodně vylepšená čokoláda s preclíky, oreo a vánočními M&Ms. K. snědl celý jeden pytlík úplně sám.

Balení dárků

Balení dárků mám spojené s pátkem. Balím je vždycky týden před Štědrým dnem v pátek večer (či odpoledne) a pouštím si k tomu Grinche. A dělám to tak fakt každý rok. Neujíždím nad žádným extra barevným papírem. Poslední roky balím dost minimalisticky. A nejsem teda ani zručná na žádný extra vychytávky a zdobení. Závidím vám jestli tohle zvládáte. Já k tomu většinou sedám s nadšením a po hodině a půl to nenávidím (hahahaha).

Filmy

Jakmile začnou svátky, tak je televize plná vánočních filmů a pohádek. My je samozřejmě máme moc rádi. Já každý rok začínám prosinec Charlie Brownem, Frostym a kresleným Grinchem. Ráda objevuju taky něco nového, letos to bylo A very Murray Christmas (docela divná věc). No a Vánoce by nebyly Vánoce bez: Kevina a Sám doma, bez Arnolda a Rolničky kam se podíváš, bez bláznivýho Vánočního skřítka, zamilovaných Prázdnin, kouzelného Polárního expresu, starého Život je krásný. Poslední dva roky už je taky tradicí, že si to vypočítáme a všechny víkendy před Vánoci trávíme s Harry Potterem (jeden víkend, jeden film). A asi naše nejstarší tradice, každý rok si spolu pouštíme Lásku nebeskou – buď 22. nebo 23. Štědrý den stále trávím s rodiči a tam máme tradici si po rozbalení dárků pustit Pelíšky.

Štědrý den

S K. ho slavíme 23. 12. Den začínáme nějakou dobrou snídaní (vafle, palačinky, francouzské tousty). A připravuju vždycky nějaký vánoční drink. Přes den pak hrajeme hry (deskové, karty, kostky) a díváme se na filmy. (Že bych ho letos vytáhla na procházku?). Večer pak jíme něco slavnostního, ale trochu netradičního podle toho, co zrovna vymyslím. Pak si klasicky zazvoníme zvonečkem a rozbalujeme dárečky. Po dárkách většinou následuje právě Láska nebeská. Opravdový Štědrý den, pak trávíme každý u svých rodičů (že by se to příští rok tím vlatním bytem změnilo?). K. ráno začíná vánočním fotbálkem s klukama a já si užívám vánoční snídani s deníkem v ruce. Pak mě vyzvednou rodiče nebo ségra a jedeme k babičce se zastávkou na hřbitově za dědou, kde se scházíme se Sítou a její mamkou. Ségra nás pak odpoledne opouští a my zůstáváme u babičky. Večer pak vždycky přespávám u našich v rodném hnízdě. Letos poprvé na nové sedačce (páni).

Každý rok posílám dopis (email) Ježíškovi (mamce a taťkovi) a dělám to už 12 let. Už od půlky listopadu poslouchám v podstatě jenom vánoční písničky. Užívám si všechny ty osvětlené ulice a vánoční trhy. Odpočítávám dny do Štědrého dne. O adventu zapaluju svíčku na advetním věnci. Vyhlížím první sníh a dávám si ve Stbx chai tea latté. 

Štítky: