ozdobený vánoční stromek

Při letošním zdobení bytu jsem zjistila, že moje vánoční výzdoba je za ty roky docela slušná sbírka věcí. Ze všech tří sezónních výzdob (jarní/letní, podzimní a vánoční) je rozhodně nejpočetnější. Vím, že to není pro každého, ale líbí se mi, že každé období vítám novým kabátkem a samozřejmě to mnohem více zútulňuje celý byt.

Vánoční výzdobu už tradičně vytahuju na přelomu listopadu a prosince. Uklidíme celý byt, schováme podzimní výzdobu, pustíme si nějaký vánoční film (letos to bylo Rolničky, kam se podíváš) a já věnuju celé dopoledne zdobení. Každý rok je to maličko jiné a každý rok nám do sbírky přibude něco nového (i když si každý rok říkám, že už rozhodně nic kupovat nebudu). A tak bych vás letos chtěla provést naší výzdobou a inspirovat vás k té vlastní.

Všechno jsou to věci buď z Ikei, vánoční sekce Bonami, Tigeru nebo různě posbírané od rodiny.

Vánoční stromek

Letos jsme ho zdobili už 1. 12. Většinou to děláme 2. adventní neděli. Mám ráda, když si stromeček můžeme užít, co nejdéle. Stromek máme umělý a naprosto mi to vyhovuje. Letos jsme konečně koupili nový, protože ten starý už byl fakt opelichané koště (hahaha). Je to tenhle 180 cm vysoký stromek z Makra. Máme na něm troje světýlka – dvoje mají barevné žárovky a jedny teplé bílé (ty nám zbyly ze svatby) a zlatý kuličkový řetěz. Ozdoby jsou různě barevné – většina jsou to starší ozdoby od mamky a babičky. Letos nám nějaké přidala i Péťova mamka. A protože máme větší stromek než předchozí roky – máme úplně novou sadu, kde byly ozdoby ve zlaté, stříbrné a červené. Ty nejmilejší jsou pak ty speciální – jezevčík, auto se stromkem, korunka, hot dog, duha, baletky, basketbalový míč. Každý rok si kupujeme jednu (ehm ehm, možná víc než jednu) novou speciální ozdobičku, tím je pro nás stromek a jeho zdobení ještě speciálnější. Nahoru dáváme hvězdu (jste tým špička nebo hvězda?). Mimochodem přála bych vám vidět mě, jak každý den rozsvěcím a zhasínám světýlka na stromečku – musím skoro celá zalézt pod stromek a dostat se k zásuvce. Bavíme se u toho každý večer.

Byt

V okně do kuchyně nám visí jedna větší stříbrná hvězda (tu už mám letos 8 let). Svítí jen lehce a je vidět ven.  Hned vedle na garnýži visí bílá hvězda o něco menší, ale za to svítí o dost víc.  Na parapetu je vánoční vesnička, červená lucerna se svíčkou a zavařovačka, ve které jsou vločková světýlka.Na záclonu věším stařičké ozdobičky od babičky. Ve velkém okně do obývací části visí umělý eukalyptový věnec, který jsem dozdobila malými červenými kouličkami a světelným řetězem. Na parapet k velkým oknům na terasu jsem si do velké zavařovací sklenice dala vánoční poutporri a svíčku (ze svatby jich máme zásobu na několik let dopředu), okolo šišky a umělou vánoční hvězdu, kterou už mám taky několik let. Moje nejoblíbenější místo na zdobení a tak trochu to hlavní je na poličce, kde máme televizi. Jsou to věci, které jsem nasbírala za posledních 8 let – různé jehličnaté větvičky, dřevěné dekorace – moc hezké jsou ty, co svítí, figurky, svíčky. Od loňska máme novou tradici, kdy Péťa vyrábí z Lega betlém. Letos ho vylepšil o světýlka omotaná okolo komety. Jídelní stůl samozřejmě připravuju až na Štědrý den, ale jinak na něm máme adventní věnec, svíčky a dvě hvězdy. Jedna je se žárovkou a jemně svítí – to je letošní novinka a druhá je zlatá a je na ní eukalyptus. A jako poslední máme vánoční povlaky na polštářky na sedačce.

Jak zdobíte vy? Máte ve sbírce něco, co si předáváte v rodině? Máte nějaké speciální zvyky?

 

* Článek sponzoruje firma Bonami, e-shop s každodenní dávkou (s)nové inspirace a nejširší nabídkou produktů pro krásné bydlení. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.

Štítky: