Knížka Urban Jungle na mě poprvé vyskočila někde na instagramu. Pak jsem jí zahlédla na Světě knih a díky spolupráci s nakladatelstvím Grada se mi začátkem léta dostala i reálně do ruky. Upřímně řečeno já jsem na pěstování kytek nikdy nebyla. Před dvouma rokama jsem zabila dokonce tchýnin jazyk (kytku, která je údajně nesmrtelná). Teď jsem se ale přestěhovala a začala pěstovat kytky na terase a nějak tak samovolně jsem se v té péči začala zlepšovat (i když je přede mnou ještě dlouhá cesta). Uvnitř bytu mám momentálně kytičky 4. Dracenu, šefleru, cypřišek a strelitzii. Všechny si tak nějak zvykly na mou ne příliš častou péči a jediný, kdo se se mnou ještě zžívá je cypřišek – to, že jsem ho dala na okno a vystavila přímému slunci mu moc neprospělo (teď už trůní vedle postele na nočním stolku a já doufá, že se z toho vzpamatuje). A tak se mi logicky takhle knížka od autorů Igora Josifovice a Judith De Graaff zalíbila na první pohled.
Urban Jungle Bloggers je mezinárodní komunita lidí, která miluje všechny různé druhy pokojových květin. Všechno to začalo jako obyčejný blog a v roce 2016 vyústilo v knížku.
V knize najdete 5 různých bytů 5ti různých rodin či párů a jejich květinové království. Někteří mají doma přes 600 kytek. Dozvíte se něco o jejich lásce k zeleným rostlinkám, jaké květiny doma pěstují, jak o ně pečují a jak jimi udávají styl celému domovu. Mezi těmito příběhy najdete 6 tipů na to: jak si vyrobit závěsné květináče, jak množit sukulenty, jak si jednoduše vytvořit terárium, jak si vyrobit stojan na rostliny a jak vytvořit obraz z rostlin nebo kokedamu. A protože je to kniha o rostlinách, tak pak je tu taky část, která se věnuje konkrétním několika druhům pokojovek. Jsou to: obecně kaktusy a sukulenty, aloe vera, monstera skvostná, šťavel trojhranný, fíkovník pryžodárný, kalátea, podeňka, pilea pepřincová, palmy a tenura trojžilná (již zmiňovaný tchýnin jazyk). Dozvíte se něco o kytce samotné, jak jí nejlíp kombinovat a aranžovat a hlavně taky jak o ní pečovat. Jak už napovídá obálka, kniha je celá doplněna o krásné kvalitní fotografie.
“Urban Jungle” není žádnou komplikovanou botanickou encyklopedií – daleko více se jedná o knihu určenou téměř všem, neboť své si v ní najde jak začátečník, tak i odborník, prostě každý člověk, který miluje rostliny a chce s nimi společně žít mezi čtyřmi stěnami svého obydlí. Nemusí se ani jednat o osobu, která má s pěstováním a péčí o rostliny bohaté zkušenosti. Jsme přesvědčení, že žít s rostlinami a přiměřeně se o ně starat zvládne téměř každý. Potřebuje k tomu pouze správné informace – a tato kniha je prvním nápomocným krůčkem na této cestě.
Kniha mě v žádném případě nezklamala, spíš naopak. Vybrala jsem si díky ní rostliny, které si chci do nového bytu pořídit a navíc jsem dostala dávku nápadů, kam a jak je umístit. A otevírat jí budu jistě často, protože rady ohledně péče jsou krásně a přehledně vysvětleny. Pokud toužíte po nějaké zeleni do svého bytu, ale jste trochu bezradní, tak po téhle knize rozhodně sáhněte a pokud jen hledáte inspiraci na to, jak to s rostlinami zmáknout tak, aby to všechno vypadalo stylově, tak je tahle knížka taky to pravé.
Jak to máte s pokojovkama vy? Kolik jich doma máte? Napište mi, jsem zvědavá.
Grada, 2017. Knihu je možné zakoupit ZDE.
* Článek sponzoruje nakladatelství Grada. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.
Napsat komentář