Měsíce plánování a příprav a pak je to všechno během pár hodin pryč. Nicméně stálo to za to, protože náš svatební den se úplně maximálně povedl. Mám pro vás na tohle téma v plánu dva články. Jeden bude spíš takový praktický – o tom, jaké dodavatele jsme využili a co se nám osvědčilo a druhý bude víc o vzpomínkách na tenhle náš velký den. Dnes začneme na té praktické notě.

Místo

Zprvu jsme se rozhodovali mezi Prahou a okolím a Karlovarským krajem. Velmi záhy nás ceny přesvědčily, že to vyhraje ten Karlovarský. Já jsem navíc vždycky chtěla svatbu spíš v přírodě a tak bylo jasno. Projela jsem nespočet míst na googlu a nakonec jsme se stejně jeli podívat na čtyři místa, která nám doporučili známí a kamarádi. Byla to Vítkova hora, statek Bernard, PaM hotel Jáchymov a Bernov Zátiší. Vítkova hora se nám celkem líbila – byl tam krásný výhled na Vary, statek Bernard vypadal o mnoho líp na fotkách než ve skutečnosti a Jáchymov měl sice nejhezčí výhled, ale absolutně by nepobral počet hostů. Bernov byl pro mě láska na první pohled a okamžitě jsem věděla, že je to ONO. Péťa chvilku váhal, ale nakonec mi dal za pravdu. V době, kdy jsme si místo rezervovali měl za sebou Bernov pouze jednu svatbu. Na jednu stranu jsem trochu bála, jak na tom s organizováním podobné akce budou a na druhou byla výhoda, že na svatbách zatím nemají postavený byznys. Místo se nakonec skvěle osvědčilo. Obsluha byla báječná, jídla bylo až až a všem se tam moc líbilo. Osobně bych doporučila pořídit novější slavobránu, případně si půjčit/přivést vlastní. Ta stávající byla hodně chatrná a není nejvzhlednější. Areál jsme obsadili s 60 hosty (na spaní jich bylo něco málo přes 50), což byl optimální počet, aby všechno bylo komfortní. Za rezervaci místa na celý víkend jsme nic platit nemuseli – stačilo zaplatit ubytování. Oproti Praze a okolí to byl prima bonus.

Jídlo

Rozhodli jsme se vynechat klasický společný oběd a začít rovnou rautem. Ten měl dvě části – odpolední a večerní. Abychom úplně nepřišli o moment společného stolování, podávala se alespoň polévka. Vzájemné krmení jsme vynechali též (ostatně jako většinu těchto tradic). Jídla jsme měli až až a kdybych něco mohla udělat znovu, asi bych více dohlédla na gramáž a počty porcí jednotlivých položek. Zvolili jsme řekla bych letní klasiku – saláty, řízečky, kuřecí paličky, grilování, obložené mísy, apod. Sladký koutek jsem nakonec vymyslela tak, že jsem neobjednávala žádné mini zákusky, ale poprosila jsem kamarádky a ta každá upekla něco dobrého (pusinky, jablečný závin, ovocné koláče, shortbread s karamelem). Ke každému koláči jsem udělala cedulku, aby bylo vidět, kdo ho pekl. Teta mi napekla výborné svatební koláčky a nechybělo ani ovoce. A jako bonus jsme nakoupili ovocné nanuky Do:pusy. Ty měly velký úspěch. Sladké tedy bylo převážně domácí a považuju to za jeden z nejlepších svatebních nápadů. Svatební dort nám pekla Když Helča peče. Vybrala jsem nahatý dort se světlým korpusem, krémem z mascarpone, sezóním ovocem a dozdobený byl živými květy.

Nevěsta a ženich

Od začátku jsme věděli, že chceme svatbu spíš neformální. Péťa chtěl jít bos (a taky nakonec šel) a tak jsme nesháněli žádný nóbl oblek. Kalhoty jsme pořídili v Reservedu, košili u Blažka, kšandy na internetu. Boty, které pak Péťa nosil po zbytek dne, si našel u Pepe Jeans. Jó, mají to jednoduchý ty chlapi. Já jsem se na šaty byla podívat nejdříve ve Férovkách, kde jsem měla dva favority a potom u Mia Bella. Nakonec to byla láska na první vyzkoušení a nechala jsem si šaty ušít tam. Jsou to celokrajkové šaty Emily z kolekce Odvaha. Byly maximálně pohodlné a nemusela jsem mít podprsenku. Světle růžové sandálky jsem sehnala v CCC. Dekoraci do vlasů z živých květů mi vytvářeli v květinářství Luka:sh tady v Praze a kdyby byla svatba tady, tak bych si od nich nechala udělat všechny květiny. Vydržela celý den a teď jí mám usušenou schovanou na památku. O účes a líčení se postarala báječná Jana Špryslová Make-up & Hair. Perličkové naušnice mi půjčila mamka a jiné doplňky jsem nepotřebovala. Snubní prstýnky nám dělal šperkařský ateliér Daloo. David má malou dílničku u svého domu v Roztokách. O prstýnkách vám řekne všechno a taky vám rád poradí. My jsme si nechali udělat jednoduché kroužky z bílého zlata s rytinou data svatby. Problém nebyl ani s dodatečnými úpravami. Pokud nehledáte úplně nejlevnější variantu, tak Davida a jeho ateliér vřele doporučujeme. A ty nejkrásnější fotky nám nafotila Lucka.

Květiny a výzdoba

Co se týče květin (pro nevěstu, svědkyni, maminky a korsáže pro ženicha, svědka a tatínky + květiny na stoly), tak ty nám dělaly v květinářství La Flora ve Varech. Chtěla jsem luční kvítí a pro sebe menší kytici, aby nebyla příliš těžká. Všechno klaplo na jedničku. Majitelka je neskutečně milá paní. I cenově vše vyšlo skvěle. Květiny na stoly pak vytvářely družičky se ségrou. Částečně jsme měli květiny z květinářství a zbytek holky natrhaly na louce a vytvořily neskutečnou výzdobu na stoly. Místo váziček jsme měli sklenice a skleničky nejrůznějších tvarů, které po celý rok sbírala celá rodina. Do nich jsme dávali nejen květiny, ale taky svíčky. Kulatinu nám nařezali sousedi ve Varech ze špalků, kterými se topí v krbu (děkujeme, děkujeme!). Zbytek výzdoby – papírové dekorace, pompomy, girlandy a světýlka jsem nakoupila na Aliexpressu. Neladila jsem svatbu do jedné barvy, ale chtěla jsem spíš něco barevnějšího. Největší obavy jsem měla z toho, že výzdoby bude málo a nakonec to bylo úplně zbytečné. Zdobily jsme s holkama sami a patří jim za to velký velký velký DÍK. Místo bylo krásné! Speciálně pak díky Barunce, protože ta má na tyhle věci dar. Všechny tiskoviny – program, nápojový a rautový lístek, lístečky na foťák, informace k zábavě jsem vytvářela v Canvě a tiskla doma. Vřele tenhle nástroj doporučuju, umí zázraky a je uživatelsky přívětivý. Orientální koberec (ten byl moje velké přání), který jsme měli u slavobrány a na kterém jsme stáli při obřadu jsme sehnali od Péťovi mamky kamarádky.

Zábava

Nejsem úplně fanda řízené svatební zábavy, takže tuhle část jsme vynechali. Svědkové nám připravili svatební kvíz, což bylo milé osvěžení. Brácha ženicha přivezl vzduchovku a my jsme pak museli vystřílet peníze z balónků. Ideální zábava pro mého drahého muže. O hudbu se nám postaral DJ Smrž, což byla asi jediná ne úplně vydařená věc naší svatby. Měli jsme za to, že mu předáme požadavky na to, co má hrát a tím bude všechno vyřízené, ale ukázalo se, že pan DJ rád dělá na svatbách také zábavu. Tu jsme odmítli, protože to nebylo podle našeho gusta, čímž jsme si ho poněkud znepřátelili a pak už s ním nebylo moc do řeči. Neměli jsme klasický foto koutek, ale na stoly jsme připravili jednorázové foťáky a seznam věcí, které mají hosté zachytit. K dispozici byl i instax a fotky z něj se pak kolíčky věšely do velkého dřevěného rámu, který nám vypůjčila jedna má kolegyně. Nechyběly ani prskavky na prskavkový tanec, které jsme měli nakoupené už od Vánoc. A nakonec jsme na stolečky připravili papírky, kam nám hosté měli napsat tipy na rande a rady do manželství. Jako výslužky hosté dostali kaktus (nakoupili jsme je v Ikea) a malou láhev vína s etiketou, která ladila s pozvánkou.

Máte na nás ještě nějaké další dotazy ohledně svatby? Zajímá vás něco speciálního? Zeptejte se v komentářích. 

Štítky: