deskovky

Co začal covid hodně jsme si oblíbili deskové hry. Doma se nám začínají kupit a jsem zvědavá, kam je budeme dávat, protože se nám každou chvíli líbí nějaká nová. Nicméně je to prima zábava na deštivá odpoledne nebo dlouhé večery. Vybíráme si takové hry, které jdou hrát už ve dvou lidech, aby nás neblokovalo to, že jsme teď doma stále sami a zároveň měli možnost hru vzít za rodinou nebo ke kamarádům. Dnes vám tedy přináším pár tipů na deskovky, které máme moc rádi.

Takenoko

Počet hráčů: 2-4
Koupíte zde.
Rodinná hra, kde se na příkaz císaře hráči starají o bambusovou zahrádku. Postupně budujete zahradu, pěstujete bambus a plníte úkoly, za které dostáváte body. Vyhrává ten, kdo má na konci nejvíc bodů.

Hra je moc hezky zpracovaná a nás na ní samozřejmě nejvíc zaujala panda. Dlouho nám doma ležela, protože se nám její pravidla zdála složitá. Nakonec jsem hře dala šanci znovu, 2x jsem si pozorně přečetla pravidla a podívala jsem se na video. Samozřejmě jsem zjistila, že jakmile pravidla pochopíte a ideálně hned ověříte v praxi, je hra snadná. První hra, která v nás probudila opravdovou lásku k deskovkám.

Záchranáři: Boj s ohněm

Počet hráčů: 1-6
Koupíte zde.
Kooperativní hra, ve které se v roli záchranáře snažíte uhasit oheň v bytě a zachránit jeho obyvatele. Společným úkolem hráčů je zachránit, co nejvíc lidí z domu dříve, než je oheň zabije nebo než se dům zřítí. Hra má dva stupně obtížnosti a pravidla můžete podle potřeby kombinovat.

Tuhle hru si vyhlídl Péťa a dostal jí ode mě k narozeninám. Zatím jsme nastudovali jen menší obtížnost, ale už se moc těšíme i na další úroveň. Líbí se nám, že se hraje společně proti hře a aspoň trochu je potřeba vymýšlet strategie. Záchranáře a její pravidla si můžete prohlédnout na videu tady.

Kamionem po Česku a Slovensku

Počet hráčů: 2
Koupíte zde.
Jednoduchá hra, kde rozvážíte náklad po různých městech a inkasujete peníze. Ten, kdo má na konci vyděláno nejvíc, vyhrává.

Naše nejnovější hra do sbírky, která nestojí majlant a která Péťu zaujala už svou krabicí. Existuje i verze pro více hráčů – Kamionem po Evropě. Pravidla jsou velmi jednoduchá, ale je potřeba dobře promýšlet strategii rozvozu.

Reaction

Počet hráčů: 3-8
Koupíte zde.
Postřehová párty hra, kde musíte plnit úkoly a zároveň dávat bedlivý pozor na ostatní spoluhráče, jestli neporušují pravidla. Hra je docela chaos, ale zažijete u ní hodně zábavy.

Ideální hra pro partu přátel a pokud se u ní i popíjí o zábavu je postaráno. Úkoly jsou vtipné i šílené a platí jak pro jednotlivé hráče, tak pro skupinu jako celek. Pokud se nedokážete dobře soustředit a udržet pozornost, nebude to nic pro vás. Součástí je pípák, kterým vytroubíte spoluhráče, který porušuje pravidla. Na hru jsem narazila čistě náhodou už před několika lety a zaujala mě na první pohled.

Život

Počet hráčů: 2-4
Koupíte zde.
Společenská  hra, která simuluje životní cestu. Vzdělání, kariéra, rodina, pořízení domu, domácího mazlíčka. Hráč, který má na konci hry nejvíc financí vyhrává.

Tuhle hru nám přinesl Ježíšek a já jsem po ní pokukovala už moc dlouho. Životní cestu doplňují různé úkoly, které můžete dle svého uvážení plnit velmi barvitě. Můžete zkusit štěstí a využít při cestě k cíli zkratky a taky změnit kariéru pokud vám nevyhovuje vaše platové ohodnocení. Milá hra, která se dobře hraje ve dvou, ale ve více lidech přináší víc zábavy.

Mr. Jack Pocket

Počet hráčů: 2
Koupíte zde.
Cestovní detektivní hra, kde jste buď vyšetřovatel nebo vrah. Jeden z hráčů se snaží vraha odhalit a druhý se naopak skrývá.

Ideální hra na cesty, protože je jen v malé krabičce, což byl taky důvod, proč jsem jí před několika lety pořizovala před dovolenou u moře. Časově je velmi nenáročná. Tehdy jsem v krabičce měla jen anglická pravidla, ale na internetu se dají najít a stáhnout i ty česká. Hra má i plnou verzi s několika rozšířeními, kterou najdete pod názvem Mr. Jack.

Tohle je balíček našich nejoblíbenějších deskovek, které nemusí být tolik profláklé. Ve skříni nám samozřejmě leží Dixit, Český film, Svět, Twister nebo Monopoly, ale věřím, že o těchto hrách už jste určitě slyšeli a nebo je doma máte.

V budoucnu bychom naší sbírku rádi rozšířili o tyhle kousky: MikroMakro – město zločinu, Jízdenky, prosím! a Cluedo.