Láska ke knihám

Knihy

Kousek mě

Zašeptáno

Láska k papíru

Diáře

Zašeptáno

Soundtrack mého života

diskman a retro hudba

Co posloucháte za hudbu? Máte hodně vyhraněný styl nebo posloucháte úplně všechno? A jak se to měnilo věkem? Dokázali byste teď vybrat jednu jedinou písničku vašeho života? Je hudba, kterou nemáte rádi vůbec? Když nám bylo 15 – byla otázka “co posloucháš?” naprosto zásadní. Řeklo to o vás hodně.

Já jsem si dneska připravila takový trochu zvláštní článek o tom, jaká hudba provázela můj život. Tady je můj malý seznam a těším se, že se v komentářích podělíte o ty své.

Písničky z Rosy a Dáda Patrasová
3-8 let

Pamatujete na Studio Rosa? Právě k tomuhle dětskému pořadu vyšla v 90. letech kazeta s písničkama. Myslím, že to musela být moje úplně první kazeta, co jsem poslouchala. Do teď bych vám všechny ty texty zazpívala. A hádejte co, Písničky z Rosy najdete na Spotify (hahaha). Potom přišla na řadu Dáda Patrasová. Které dítě jí nemilovalo? Několikrát jsem byla i na jejím dětském vystoupení v Sokolovně. Nejradši jsem měla kazetu Narozeniny s Dádou – tu jsem na mamky walkmanu sjížděla stále dokola (mimochodem i Dádu najdete na Spotify).

Kelly Family
8 – 12 let

Období Kelly Family. Tehdy jste buď milovali Michaela Jacksona, Backstreet Boys a Spice Girls a nebo jste se zamilovali do dlouhých vlasů a uctívali Angela Kellyho. Já byla ten druhý případ. Po pokoji plakáty a milion výstřižků v obrovském sešitu (strašně mě štve, že jsem ho během let někde ztratila). K 9. narozeninám jsem dostala lístek na koncert a málem jsem umřela štěstím. Před dvěma lety jsem druhý dostala ke “30”. Byla to nostalgie. Za nejlepší stále považuju album Over The Hump a Almost Heaven.

Natalie Oreiro a Thalía
12 – 15 let

Do televizí přišly telenovely a s nimi i legendární Divoký Anděl (mimochodem loni to bylo 20 let od uvedení 1. dílu u nás). A začala latin mánie. Pamatuju si, jak jsem poprvé držela v ruce kazetu Natalie Oreiro a nevěřila tomu, že všechny ty písničky, co zazněly v televizi, konečně uslyším celé. I v tomhle případě jsem měla oblepený pokoj plakáty a sešitů s výstřižky jsem měla několik (tyhle pořád mám). K Natálii se přidala Thalía a její album Arrasando. Pamatuju si, jak jsem si domů 11. 9. 2001 nesla její kazetu Por amor. Díky holkám jsem maturovala ze Španělštiny a latin hudbu si občas stále ráda poslechnu.

Woodstock a 60. léta 
15-20 let

Teď už to začne být stálejší. Tuhle hudbu miluju pořád. Během střední jsem ujížděla na kapelách jako je Jefferson Airplane (nejradši mám jejich album Volunteers) a Grateful Dead. Jakmile jsem někde zahlédla cédéčko s výběrem ze šedesátek, brala jsem ho. Soundtrack k Vlasům, Jimi Hendrix, Janis Joplin, John Lennon a Beatles. Velká láska k broukům mi vydržela dodnes.

Objevování
20 – 30 let

Mezi 20. a 30. rokem jsem hodně objevovala. Nečekaně díky knihám. Objevila jsem Iggyho Popa a The Stooges, Patti Smith a Velvet Underground nebo Davida Bowieho. Znovu jsem se po přečtení životopisu Těžší než nebe zamilovala do Nirvany. Díky Sítě jsem si oblíbila Taylor Swift. Propadla jsem manželskému duu Tennis.

Kdybych si měla vybrat jen jednu jedinou písničku – tak první, která mě napadne je Imagine. Mám jí tisíckrát ohranou a už si jí vlastně ani tolik nepouštím, ale tak nějak ke mě už patří.

Historii toho, co poslouchám najdete snadno na Last.fm a můj šťastný playlist na Spotify.

Jaký je soundtrack vašeho života? 

Previous Post Next Post

Může se vám také líbit

2 Comments

 • Reply Michaela

  Já začnu větou mojí maminky: tvůj táta místo výplaty domů nosil knihy a elpéčka…. Takže mě hudebně vychovali Pink Floyd, Black Sabbath, Bruce Springsteen a Miro Žbirka 😀 Kelly Family mě zasáhli taky, hodiny jsem čekala v Jungmannce na autogram (bohužel to neklaplo), pak je druhý den před vysíláním TV Nova viděla a předala dárečky, které pak byly vidět i v televizi a já bulela štěstím… mimochodem taky někde mám sešit plný výstřižků! To je nostalgie…. Pak jsem několik let pracovala v obchodě s muzikou, takže kromě metalu a techna poslouchám snad všechno, k hodně písničkám mám citový vztah, vzpomínky, zážitky, je těžký vybrat jednu. Momentálně jedu pořád dokola Imagine Dragons (zrovna ve sluchátkách), Billie Eilish a Hurts.

  14/05/2020 at 19:39
 • Reply Jana

  Píšeš, že ses v hudbě ustálila v 15-20 letech, když jsi začala poslouchat 60. léta. Tak si říkám: Ty taky miluji! Kolik, že mi to bylo, když jsem je začala poslouchat? A zjistila jsem, že asi 12 nebo 13. Tak možná se to neurčuje věkem, ale tím jak je to skvělá hudba 😀
  Mám samozřejmě oblíbené i současné interprety, ale 60. léta v čele s Beatles a pak ještě Queen, to jsou prostě srdcovky 😀

  18/05/2020 at 19:58
 • Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..