Zajímalo by mě, jestli se k vám už informace o téhle vychytávce pro všechny kutily a kreativce dostaly. Brzy pro vás chystám pár DIY návodů a tak vám dnes chci představit hlavního protagonistu, bez kterého by to nešlo. A tím je řezací plotr.

Firma Silhouette vyrábí řezací stroje pro domácnost, tzv. plotry. Jsou to takové celkem pěkné bílé mašinky (trošku podobné tiskárně), které vám vyřežou cokoliv, co si v počítači vytvoříte – obrázky, nápisy, tvary. Místo nože si do držáku můžete dát také pero a plotr za vás bude i kreslit.

Já jsem Silhouette objevila díky své plánovací vášni. Skoro každá americká žena/plannerka má totiž doma jeden takový plotr, na kterém si řeže všechny drahocené samolepky či jiné vychytávky do diáře. Plotr má samozřejmě ale mnohem víc možností využití, než jen obyčejné vyřezání natištěných samolepek. Můžete si na něm vyřezat různé skládačky, etikety, potisk na trička či jakoukoliv jinou látku (polštáře třeba), potisk na hrnečky, šablony, které pak můžete široce využít. S plotrem tak máte neomezené možnosti při dekorování svého bytu, při vyrábění dárků, párty dekorací či věcí pro děti. Fantazii se meze nekladou, takže je jen na vás s čím přijdete. Pinterest i Youtube jsou nebřebernou studnicí návodů a tipů, jak plotry využít.

V ČR je dodavatelem těhle mazlíků firma For Art. Vybrat si můžete ze tří typů plotrů: portrait, curio a cameo. Pěkné srovnání všech tří typů najdete TADY. Zároveň prodávají všemožné materiály a potřebné doplňky. Co mi přijde fajn je, že nabízí také své levnější varianty některých originálních doplňků. Součástí webu je také blog, kde najdete nějaké návody a majitelé také nabízí kurzy, kde vás s plotrem naučí pracovat. Na internetu najdete sice hrozně moc návodů, ale pokud nejste zrovna techniční talenti, tak se vám takový kurz možná bude hodit.

Spolu s plotrem se kamarádí oficiální program Silhouette Studio (na forart je ke stažení v češtině), kde si budete všechny grafické návrhy připravovat. Součástí  je knihovna, kde jsou ke stažení různé hotové designy (něco je v akci, něco se platí, něco je zdarma). Hodně free věcí zas ale najdete klasicky po internetu. Tipy a návody v češtině hledejte u Jitky z Cut Blogu a nebo u Madame Coquette.

Osobně mi to přijde jako fajn zajímavá věc do všech tvořivých koutků. Trošku mi chybí, že tu není moc blogů věnovaných návodům a tipům, které by nebyly zároveň mama blogy. Věřím, že i mnoho z nás bezdětných by s tím umělo vymyslet zajímavé věci. Tak se hlaste vy tvořivé duše! Já se s tím momentálně peru, ale pár návodů pro vás připravuju. Jen asi nejsem úplně správný tip tvořilky, která by si na tom vystavěla kariéru. Už teď ale tuším, že zapůjčený plotr Cameo s námi do budoucna asi zůstane.

Znáte plotry Silhouette? Máte snad nějaký doma? Toužíte po něm? Co byste si s ním vyráběli?