Díky Nakladatelství Grada se mi do ruky dostala kniha od Michelle Birkbyové s názvem Dům na Baker Street. Fanoušci už možná tuší, že se budeme točit kolem Sherlocka Holmese. Správně tušíte, že půjde o detektivní případ, jen ho tentokrát nebude řešit sám Sherlock, ale jeho bytná paní Hudsonová.

Londýn, 1889. Jack Rozparovač stále nebyl dopaden a v temných ulicích Londýna se lidé stále bojí. Dostáváme se do tolik známé ulice Baker Street a domu číslo 221b. Ústřední postavou knihy se stává bytná Sherlocka Holmese – paní Hudsonová a její přítelkyně, žena doktora Watsona, Mary Watsonová. Tentokrát se do role detektivů dostávají dvě ženy, které touží po dobrodružství. Zcela náhodně vyslechnou zoufalou ženu, kterou někdo vydírá podivným způsobem a rozhodnou se zakročit. Obě mají skrze Sherlocka a doktora Watsona s řešením podivných případů spoustu zkušeností a rozhodnou se je zúročit. S pomocí dalších postav – partou chlapců z ulice v čele s Wigginsem a Billym a Irene Adlerovou – příběh postupně rozplétají. Dostávají se na temná místa a musí čelit náročným úkolům. Společně však překonávají strach a dokazují, že nejsou jen křehké ženy.

Do vyprávění se občas vloudí vzpomínky paní Hudsonové a tak se dozvíte, jak se seznámila se Sherlockem Holmesem, doktorem Watsonem i jeho ženou Mary, se kterou navázala velmi blízké přátelství. Hned v úvodu knihy se dozvíte něco o jejím životě a o tom, jak se stala majitelkou domu v ulici Baker Street.

Nejsem úplně klasický fanoušek detektivek, ale Sherlocka Holmese mám ráda. Kniha mě nalákala nejen svou obálkou, ale také nápadem. O paní Hudsonové se z původních knih příliš nedozvíte a je zajímavé podívat se na detektivní příběh jejíma očima. Zápletka je tajemná i krvavá a dopředu jsem netušila, kdo bude padouchem. Autorka píše čtivě a je vidět, že originální příběhy Sherlocka Holmese má mnohokrát přečtené – v knize na ně šikovně navazuje. Pro všechny fanoušky Sherlocka Holmese povinnost a za mě fajn dárek k Vánocům.

“Paní Hudsonová,” křikl, když už jsem byla téměř za dveřmi. Zastavila jsem se. “Povíte mi někdy, co se během těch několika posledních dní stalo?”
“Snad, ” odvětila jsem. Neotočil se. “Jednou, až oba dva budeme hodně staří. Dnes ne.”
“Proč ne?” zeptal se a konečně se na mě otočil. Na okamžik jsem se zamyslela a pak jsem odpověděla. “Protože tohle není příběh Sherlocka Holmese. Tohle bylo dobrodružství paní Hudsonové a a Mary Watsonové.”

Grada publishing, a. s., 2016. Knihu je možné zakoupit ZDE.