Diáře Papelote

Odpad začíná tam, kde končí lidská kreativita.

Papírnictví Papelote bylo vždycky moje velká láska. Bylo to první české papírnictví, kde prodávali kvalitní a hezké sešity – v době, kdy jste běžně sehnali jen obyčejné linkované bloky v šílených designech. Jejich malý obchůdek ve Vojtěšské sídlil kousek od mé vysoké školy a pamatuju si, že právě tam vedly mé první kroky po obhájení diplomky. Místo radosti. 

Když mě Alžběta z Papelote oslovila s tím, jestli bych si nepřišla prohlédnout jejich novou prodejnu na Letné, byla jsem doslova poctěna. Doma mám od Papelote nespočet sešitů, notýsků a bloků. Dva roky jsem používala jejich diáře Fabrico. A mé nejmilejší obyčejné tužky jsou právě z jejich obchůdku. 

Něco z historie

Papelote vzniklo roku 2009 a za vším stála diplomová práce Kateřiny Šachové, která se rozhodla, že oživí zapomenutou krásu papíru a papírnictví vůbec. Společně s manželem a kamarádkou Denisou Havrdovou pak téhož roku na Designbloku představili Papelote veřejnosti. V červnu 2010 se otevřel první obchůdek s kompletním sortimentem a začalo fungovat tvůrčí studio, které firmám nabízí tvorbu výrobků na míru jejich potřebám. Papelote vytvořilo nespočet projektů a právě na tyto spolupráce jsou nejpyšnější. Řadí se mezi ně např. Český lev, Člověk v tísni, Air bank nebo Lindt. 

Papelote klade velký důraz na ekologii a udržitelnost. Vsází na řemeslnou zručnost a obnovuje starší postupy (např. šití nití ve hřbetu, které se dříve používalo pro výrobu pasů). Produkty se navrhují a vyrábí v České republice. Dřevo na tužky, pruženky na gumičky i zipy pocházejí z ČR. Papír Munken pochází ze severské papírny Arctic paper a vyrábí se v absolutním souladu s přírodou. A co je nejdůležitější – při výrobě Papelote produktů nic nepřijde nazmar. Zbytkový papír se zpracuje v limitované edici Papelote na druhou, neprodané diáře se upcyklují na nové produkty, sáčky na balení zboží jsou ze zkušebních tisků, které se jinak běžně vyhazují. 

Nová prodejna na Letné (kousek od Strossmayerova náměstí) se otevřela letos v létě a vznikla ve spolupráci se sousedními Fresh Labels, kteří nabídli nevyužitý prostor. Autory interiéru jsou Monument Office. Prostor je mnohem prostornější než ten ve Vojtěšské a nadchne vás svým vzdušným jednoduchým designem. Je rozdělen do 3 proměnlivých sekcí – ta první je aktuálně věnovaná diářům a doplňkům, v druhé najdete sešity, bloky, obálky, penály a tužky a třetí funguje jako kreativní zóna, kde můžete do svých nově zakoupených produktů rovnou něco vytvořit. Na stěnách najdete krásná hesla, vše je přehledné a ochotný personál vám poradí a  zodpoví všechny všetečné dotazy. 

Vytvořit nedokonalé něco je lepší než dokonalé nic.

Pár tipů na produkty 

Letos Papelote vydává diář ve spolupráci s Ladislavem Ziburou a nese téma dobrodružství. Součástí diáře je 52 námětů na dobrodružství všedního dne ve formě samolepek a mapa České republiky. Mě osobně se nejvíc zalíbil diář Vega ve velikosti L, který je v obalu z veganské kůže. Ta vydrží dlouhá léta a tak obal můžete využít vícekrát a dokupovat jen nové náplně. A co mě mile překvapilo jsou desky Planoo s kroužkovou vazbou, kam si můžete vložit různé náplně dle své potřeby. Za zmínku stojí také fotoalba, která mají letos nové barvy. Seženete je ve třech různých velikostech. Z kancelářských potřeb mě zaujala bezsvorková sešívačka (už jste o ní slyšeli?) a ekologicky šetrné lepidlo Coccoina s vůní marcipánu. Ze sešitů mě zaujal Envelopa a mojí osobní stálicí je Spiral ve velikosti A5

Už jste byli v nové prodejně? Jaké produkty máte od Papelote nejraději? 

Štítky: