Láska ke knihám

Knihy

Kousek mě

Zašeptáno

Láska k papíru

Diáře

Můj měsíc s

Můj měsíc se Spendee

Aplikace Spendee

Aplikaci Spendee na sledování financování mám v telefonu už víc jak pět let. Nikdy jsem jí ale nevydržela používat aktivně moc dlouho. Pak přišla Weef se svojí výzvou #setrimsespendee a já si řekla proč ne. Navíc si to celkem hezky sedlo s chvílí, kdy jsem si konečně musela sednout a na to svoje utrácení se konečně podívat. A tak jsem teď měsíc aktivně používala Spendee a šetřila. Mimochodem Spendee je česká aplikace, což by vám mohlo být sympatické. 

Co všechno aplikace umí

Založíte si vlastní peněženku (ta moje se jmenuje Girlboss) a přidáváte své příjmy a výdaje do různých kategorií. Nějaké základní kategorie (Cestování, Rodina, Jídlo a pití, Poplatky, Domov atd.) už v aplikaci najdete, ale můžete si také vytvářet svoje vlastní. Takže pak vidíte nejen jednotlivé transakce, ale v přehledu také graf. Tady se vám dobře ukáže, kam nejvíc vynakládáte peníze a na čem popřípadě můžete ušetřit. Vytvářet si také můžete vlastní rozpočty na různě dlouhou dobu. Vidíte tak kolik vám zbývá peněz na dané období (včetně rozpočítané částky na den). Aplikace je zdarma, ale samozřejmě má prémiovou verzi. V té prémiové si můžete vytvářet více než jeden rozpočet a taky si aplikaci propojit se svou bankou a mít tak o starost míň se zapisováním transakcí. Já mám aplikaci v základní verzi (Airbank totiž zatím stejně nejde propojit).

Jak aplikaci používám já

Kromě toho, že si poctivě zapisuju opravdu všechny transakce, si také vytvářím každý týden nový rozpočet. Zadám si maximální celkovou částku, kterou chci ten týden utratit a vidím, kolik peněz mám na jednotlivé dny a jak se mi daří rozpočet dodržovat.

To co je vlastně na celém procesu nejnáročnější, je nezapomínat jednotlivé transakce zapisovat (i ty malinké, kdy si kupujete třeba lístek na vlak). Chce to jen trochu odhodlání a případně správnou banku a prémiovou verzi.

Jak šetřím

Když se do mé aplikace podíváte, vidíte, že nemalá částka ze všech mých peněz jde rovnou na úspory. Každý měsíc si dávám stranou peníze. Je fajn mít nějaký cíl a vědět, na co peníze šetříte – znáte to, motivace. Dál jsem se rozhodla vařit si doma jídlo a nosit si obědy do práce (a to i snídaně). To se mi dařilo a na obědě jsem byla za celý měsíc jen 3x (a stálo mě to dohromady 319,-). S tím taky souvisí rozumné nakupování potravin tak, aby se nevyhazovaly a dalo se z nich vždycky něco ukuchtit. Taky si nekupuju žádné nové knížky (nebo aspoň ne každý měsíc). Chodím do knihovny a doma mám knihovnu plnou knih. Zjistila jsem, že nákup 2-3 knih měsíčně je celkem nákladná záležitost. Nenakupuju zbytečně oblečení, které nepotřebuju. Kromě toho, že jsem si koupila nové plavky (jiné už jsem totiž opravdu neměla) a jednoto tílka, jsem letos úplně vypustila šílenství kolem letních slev. A nakonec nekupuju ani zbytečnosti. Žádné věci do diáře, sešity, dekorace, mističky apod. Za celý měsíc jsem si koupila jen větrák (byl v akci a jistě chápete, že ten byl do bytu pod střechou potřeba) a jídelní stůl.

A tak mám ze sebe radost, že mám za sebou první měsíc se Spendee, že se mi více méně dařilo dodržet to, co jsem si slíbila a pokračuju dál.

Jak jste na tom s financemi vy? Máte přehled o tom, kolik peněz a na co z účtu odchází? Používáte taky nějakou aplikaci?

Fotka od Spendee.

Previous Post Next Post

Může se vám také líbit

4 Comments

 • Reply Michal Majgot

  Evidence financí je pro mě životní nutnost.

  Bohužel všechny aplikace na trhu, které jsem našel, řeší pouze minulost a umí jen ukázat na koláčovém grafu, že moc chodím do fastfoodů.

  Pro mě je mnohem zásadnější budoucnost. Potřebuju vědět, kdy můžu kolik peněz utratit/investovat, abych měl na všechny blízké výdaje a zároveň aby mi zbytečně neležely peníze na účtu, které bych stihl zhodnotit. U bankomatu neuvidíte, jestli už odešly trvalé platby nebo ne a jaké další čekají za rohem.

  Taky si těžko z hlavy spočítáte měsíční příjem mínus měsíční výdaje mínus dvanáctina všech ročních překvapení typu Vánoce, nedoplatky/přeplatky energií atd atd.

  Proto jsem se rozhodl vyrobit takovou aplikaci, která bude řídit cashflow pěkně do budoucna a bude ukazovat, kdy se dostanu do průseru, nebo který přesně den si našetřím konkrétní částku. V placené verzi pak stačí opakované transakce zadat pouze jednou a už se promítnou do nekonečné budoucnosti. Free verze je taky plně dostačující. https://bankonaut.cz/aplikace/

  01/08/2018 at 15:50
  • Reply Michelle

   Prima, díky za tip 🙂

   01/08/2018 at 15:57
 • Reply Viki

  veľmi zaujímavý článok 🙂 clekom by sa mi to hodilo

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

  03/08/2018 at 10:51
  • Reply Michelle

   Tak zkus a dej vědět, jak se aplikace líbila 🙂

   03/08/2018 at 11:38

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..