bullet journal září

O systému vedení diáře s názvem Bullet Journal jsem se dozvěděla od Sary už před pár lety. Zalíbilo se mi to na první dobrou. Před pár lety jsem to na chvilku zkusila, ale velmi záhy od toho zase upustila. Teď vím, že jsem měla málo informací a nechala jsem se unést těmi krásnými bullet journal diáři, které jsou rozeseté po celém internetu.

Během léta (a možná vlastně už od jara) jsem s organizací času a plánováním hodně polevila. Dostala jsem se do fáze, kdy jsem si dělala poznámky na různá místa a nic jsem si nezapisovala pořádně. Štavalo mě to, štvala jsem sama sebe a přidělávalo mi to akorát práci. Takže když mě nakladatelství Jan Melvil oslovilo, jestli bych nechtěla omrknout jejich novinku o téhle metodě, neváhala jsem ani minutu. Knížku jsem přečetla během jednoho týdne a konečně jsem si o systému udělala jasnou a ucelenou představu. Rozhodla jsem se, že od září s bullet journalem začnu a uvidím, jak to půjde. První měsíc je za mnou a já se s vámi dnes podělím o to, jaký ten měsíc s novým diářem byl.

Čím jsem začala

Nijak zvlášť jsem o tom nepřemýšlela a koupila jsem si tečkovaný sešit Leuchtturm 1917 ve velikosti A5 a barvě Army. Píše se mi do něj dobře i přesto, že papír není zrovna nejkvalitnější a písmo prosvítá. Nic víc jsem si kvůli tomu nepořizovala. Na konci srpna jsem si sedla, založila jsem si obsah, na první stránku jsem si udělala klíč, kde mám vysvětlení značek a systém barevného kódování, na dvoustranu jsem si udělala roční přehled na plánování dopředu a vytvořila jsem si měsíční přehled na září a zapsala jsem si úkoly, co mě ten měsíc čekají. Použila jsem na to pravítko, obyčejnou tužku, zvýrazňovače, gumovací pero od Filofax s modrým a černým inkoustem a samolepky od Fleppi.

Jak s diářem pracuju

Týdenní přehledy si dělám z týdne na týden. Většinou někdy v půlce týdne. Nic divokého, nic složitého. Můj bullet journal je celkem minimalistický. Inspiruju se na instagramu pod hashtagem #minimalistbulletjournal. Barevně kóduju, používám bullet journalové značky a sem tam přidám nějakou samolepku. Ráno zkontroluju úkoly na daný den, mrknu se, co mi zbylo z předešlého dne a případně dopíšu něco dalšího. Jednou týdně pak konroluju taky měsíční úkoly. Kromě stránky na vánoční dárky jsem si zatím žádnou speciální kolekci nevytvářela. Od října jsem si nově do týdenního přehledy zapsala, co chci v týdnu vařit (abych nemusela vymýšlet za pochodu a taky počítám s tím, co mám nakoupeno) a sleduju, jak dodržuju pitný režim, protože to je něco s čím dlouhodobě bojuju a snažím se na tom teď pracovat.

Jak se mi s diářem žije

Skvěle. Od začátku mi systém vyhovuje. Neutíkají mi úkoly a cítím se zase produktivnější. Tenhle měsíc byl hodně oťukávací, zjišťuju, co mi vyhovuje a co ne. Gumuju. Hodně. Hahaha. Počítání teček a to aby všechno sedělo, když jsem připravovala roční přehled nebo ty týdenní je občas legrace. Je to o zvyku. A gumovací pera mě hodně zachraňují. Držím se toho, co mi poradila kniha, takže ač jsem to nikdy nedělala  a ze začátku mě to fakt děsilo – škrtám. Když se nějaká událost zruší, prostě jí škrtnu. Úkoly přesouvám podle potřeby. Netrávím přípravou žádné enormní množství času. Těch pár čar a čísel mi zabere pár minut. Vůbec nemám pocit, že by mě vedení bullet journalu nějak zatěžovalo a že na to nemám čas (což jsou podle mě nejčastější obavy, které z toho lidi mají). Naopak se cítím víc v klidu, protože je všechno, tam kde má být a já vím, co mě čeká.

► Na mém plánovacím instagramu najdete listovací video po prvním měsíci i s komentářem.

Máte na mě nějaké otázky? Používáte Bullet Journal taky? Láká vás to? 

Štítky: