kniha Metoda Bullet Journal

Když mě nakladatelství Jan Melvil s touto knihou oslovilo, velmi mile mě to překvapilo. I proto, že jsem knihu nedostala jen pro sebe, ale mohla jsem podarovat další tři lidi. Začátkem srpna jsem se do knihy Metoda Bullet Journal – zhodnoťte včerejšek, uspořádejte si dnešek a naplánujte si zítřek konečně začetla a rovnou vám řeknu, že mě nadchla od první stránky. Autora knihy Rydera Carrolla i jeho metodu znám už nějaký pátek (kdo ve světě diářů taky ne, že?). Pamatuju si, že už před těmi pár lety mě ten systém hodně zajímal, ale ono se to pak všude zvrhlo do malůvek, krasopísma a rýsování a mě to strašně odradilo. Pořád jsem si říkala, že na to nemám čas, vlohy a že ten systém určitě nedokážu udržet. Jednou jsem to s Bullet Journalem neúspěšně zkoušela a pak jsem zůstala jen u obdivování fotek krásných diářů. Tahle kniha mi ale otevřela oči a ukázala mi systém v novém světle. Možná to celé přišlo i ve správnou dobu, protože jsem se poslední měsíce cítila hodně neorganizovaná a s diářem nespokojená. A dnes vás chci na knihu nalákat a něco vám o ní říct.

Díky metodě Bullet Journal uděláte víc práce, protože toho budete dělat méně. Naučíte se identifikovat to, co je důležité, a zaměřit se na to, co má smysl, protože pominete všechno, co smysl nemá.

Tahle bullet journalová příručka je rozdělena do 5 částí. První se jmenuje příprava a krom toho, že vám v ní autor prozradí něco o sobě a podělí se o zkušenosti svých “stoupenců”, vám taky řekne proč je tenhle systém tak populární a proč psaní rukou a zápisníky získávají na stále větší popularitě.
Druhá část se zaměřuje na samotný systém. Dozvíte se, jak psát bleskové zápisy – jak se zápisník čísluje, jak fungují různé typy odrážek, jak pracovat s událostmi, úkoly a poznámkami. A taky se naučíte vytvářet tzv. kolekce – denní a měsíční přehledy, dlouhodobý výhled a rejstřík. Na konci této části dostanete praktický návod, jak si založit svůj vlastní Bullet Journal a s čím začít.
Třetí část vás uvede do samotné praxe. Zjistíte jak si Bullet Journal vést tak, abyste u toho vydrželi a jak máte postupovat při práci s tímhle systémem.
Čtvrtá část nese název umění a je to taková nástavba na základy. Ukáže vám jak využívat Bullet Journal při různých projektech, při řešení problémů a jak vytvářet vlastní plány/šablony. Nicméně autor zde doporučuje, abyste s touto fází začali až ve chvíli, kdy si opravdu osvojíte všechny základní postupy. Na konci téhle části najdete ukázky z Bullet Journalů různých lidí.
V páté závěrečné části najdete takový malý návod jak si vést Bullet Journal “správně”, odpovědi na často kladené otázky a pár slov od autora na konec.

Váš Bullet Journal může být vším, čím si přejete. Nejdřív ale musíte zjistit, co od něj potřebujete a jak vám může nejlíp posloužit, což je součást praxe a časem se to bude měnit.

Moc se mi líbilo, že je v knize systém přehledně vysvětlen a zároveň přináší i kontext celého toho plánování a organizace úkolů. Knihou vás provází konkrétní ukázky a sama přiznávám, že až po přečtení knihy jsem do systému opravdu pronikla. Uvědomila jsem si, že všechny ty vymalované “sledovače” filmů/seriálů/knih a dalších věcí jsou na fotkách sice krásné, ale nejdůležitější je, psát si do zápisníku to, co má pro vás smysl a co vám přináší nějaký užitek. Nenechte se těmi stovkami fotek na Pinterestu odradit, ale spíš se jimi jen inspirujte. Knihu vám rozhodně doporučím v případě, že nějaký svůj systém stále hledáte a v případě, že se v této oblasti cítíte ztracení. Věřím, že v práci s časem a jeho organizací dnes plave hodně lidí. A taky v případě, že vás tenhle systém už dlouho láká a zároveň trochu děsí. Já sama jsem si hned po dočtení zašla koupit tečkovaný sešit a od září velmi minimalisticky systém zkouším. Těším se, že vám dám brzy vědět, jak se mi daří.

Nezáleží na tom, jak zápisník vypadá. Důležité je, jaký z něj máte pocit a nakolik je pro vás efektivní.

Máte knihu doma? Znáte tenhle systém? Praktikujete ho? 

Jan Melvil Publishing, 2019. Knihu je možné zakoupit ZDE.

* Článek sponzoruje nakladatelství Jan Melvil. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.

Štítky: