kniha o zero waste

Kniha od nakladatelství Anag s podtitulem Průvodce přirozeným domovem s minimem odpadu od Julie Watkins mi doma přistála už koncem července, ale až nyní jsem se k ní dostala a jdu vám o ní napsat pár slov. Moc jsem se na ní těšila a dopředu vám můžu prozradit, že mě kniha svým zpracováním a obsahem rozhodně nezklamala. 

Moc bych si přála, aby tato kniha sloužila jako most mezi étosem minulých generací, které se nebály ušpinit si ruce od hlíny, a současným trendem všímavosti a ohleduplnosti k naší planetě, jenž se mnozí z nás snaží do svých životů vnést. Je oslavou zjednodušení, zpomalení a manuální práce, nabádá, abychom si více sami vyráběli a méně nakupovali, abychom upřednostňovali kvalitu před kvantitou a žili skromně, soběstačně a v souladu s přírodou.  

Kromě úvodu má kniha pět kapitol, které se zabývají těmito tématy: kuchyň s minimem odpadu, přírodní úklid, zdraví z přírody, přírodní kosmetika a kuchyňská zahrádka. Každá kapitola vás přivítá úvodním slovem s pár fakty a následují konkrétní tipy a recepty. Dozvíte se, jak nahradit běžně používané věci v kuchyni, tak abyste produkovali, co nejméně odpadu a jak si některé z těchto věcí můžete doma sami vyrobit. Nechybí recepty na jídlo, přírodní kosmetiku, čistící prostředky bez chemie nebo léčivé tipy. A na své si přijdou i zahrádkáři. 

Kniha je moc hezky a kvalitně zpracovaná. Dobře se v ní orientuje a najdete v ní krásné fotografie. Je velmi praktická a obsahuje především konkrétní tipy, které můžete ihned využít. Za mě by určitě neměla chybět ve vaší knihovně, obzvlášť pokud je vám toto téma blízké. Myslím, že bude i prima dárkem pro kamarádku nebo maminku.

ANAG, 2021. Knihu je možné zakoupit ZDE.

* Článek sponzoruje nakladatelství Anag. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.