O paleu jsem před pár lety poprvé slyšela od Nat a nijak zvlášť mě to nezaujalo. Pak jsem si do čtečky přidala Jídlo na prvním místě, ale nikdy si ho nepřečetla. Až se toho nakonec zhostil K. a vstřebal všechny informace, které mi s nadšením tlumočil. A tak jsme si řekli proč ne. Měsíc nás snad nezabije a uvidíme, co to s náma udělá.

Nejspíš jste už slyšeli různá pojmenování paleostravy. Strava jeskynních lidí. Primal. Opravdové jídlo. Životní styl paleo. U nás jí říkáme “bašta pro dinosaury”. Všechny tyto pojmy odkazují ke zhruba stejnému způsobu stravování vycházejícímu z představy, že nejlépe – a duševně a fyzicky nejzdravěji – se cítíme, když napodobujeme výživu našich předků lovců a sběračů. (Melissa Joulwanová, Dobře živeni)

Proč do toho jdu

Není to kvůli žádné dietě a hubnutí (nechápu paleostravu prvotně jako klasickou dietu). Chci zkusit, jestli to ten měsíc vůbec vydržím a jaké to bude. Chci vědět, jak moc jsme na jídle (a cukru obzvlášť) závislí a vzhledem k mým jistým problémům se střevy, taky trochu doufám, že zjistím, co mi nedělá dobře a co naopak jo. Beru to taky jako nějaký detox těla a způsob, jak do sebe dostat víc proteinu, který potřebuju kvůli cvičení a jehož (dostatečný) příjem mi dělá asi největší problém. Nestavím si paleo na piedestal, ani ho nijak nezatracuju. Názor si udělám až to vyzkouším na vlastní kůži.

Čeho se nejvíc bojím

Největší obavu mám ze snídaní, protože jsem zvyklá jíst hlavně různé obilné kaše či cokoliv sladkého, co zrovna vyrobím (koláče, wafle, palačinky atd.). Nedokážu si představit, že budu 30 dní jíst každý den k snídani jenom vajíčka. Trošku mě děsí i množství masa, které budu muset sníst. Ač mám maso ráda, nejím ho zas tak často. No a samozřejmě cukry. Bez cukru to bude boj.

Jak jsem se připravovala

Kupodivu ne až tak četbou (tu za mě zvládl K.). Čerpala jsem jen z kuchařky Dobře živeni, kterou napsala Melissa Joulwanová a kterou jsem K. kupovala k Vánocům. Jsou v ní super rady, informace a recepty. Ostatní příprava spočívala v tom, že jsem si vybavila spíž a lednici. Nakoupila jsem velkou dávku kokosového oleje, různé mouky, které paleo povoluje (tapiokovou, mandlovou, kokosovou) a připravila si recepty, což považuju za nejdůležitější část. Jsem člověk, kterému jídlo musí chutnat – nedokážu smíchat čtyři věci a bez ohledu na to, jak to vypadá a chutná se  tím nacpat (v tom má oproti mě K. velkou výhodu). V dnešní době, ale díky Pinterestu najdete recept v podstatě na cokoliv, takže se nakonec nemusím až tak děsit vajíčkových snídaní. Hledala jsem hlavně snídaňové recepty, svačiny a hlavní jídla. Přijde mi fajn taky vyjíst všechny zakázané věci, aby vás to pak nelákalo. Já o víkendu plánuju vyrobit ještě domácí kokosové mléko a ghí a samozřejmě nakoupit podle receptů velkou dávku masa, zeleniny a vajíček. A v pondělí začínáme.

Co všechno v paleu nesmíte

Co naopak můžete hojně jsou maso, vajíčka, zelenina, ovoce, oříšky a přírodní tuky.

Ráda bych si v deníku vytvořila speciální část pro paleo zážitky, kdy si budu zaznamenávat, jak se během měsíce cítím. Vás o naše zkušenosti taky neochudím. Každý týden vám dáme vědět, jak se cítíme a jak nám to šlo. Neplánuju se nijak striktně paleo stravy držet po zbytek života, ale zajímá mě, co na tom všem je.

Znáte paleo? Zkoušeli jste? Je paleo vaším životním stylem? Jste jeho odpůrci (na internetu je jich samozřejmě dost). Dejte mi vědět, jsem zvědavá. 

Štítky: