Jak to máte se spánkem? Usnete hned jak položíte hlavu na polštář? Je pro vás usínání dlouhé a nekončící? Budíte se v noci a nemůžete znovu usnout? Budíte se ráno unavení? Spánek je někdy docela alchymie a přitom je to tolik důležitá věc pro naše fyzické i psychické zdraví. Když pominu období mateřství, které je pro spánek velmi speciální, mám to s ním jako na houpačce. S usínáním to mám spíš náročnější a málokdy se mi podaří usnout do pár minut. Když se v noci vzbudím, dokážu být klidně další dvě hodiny vzhůru. Na všem se dá ale pracovat a tak vám dnes přináším článek o spánkové hygieně s tipy, jak svůj spánek zlepšit.
Pravidelný spánkový režim: Zrovna tohle se s dětmi vlastně dodržuje docela dobře. Ať je všední den nebo víkend, u nás se vstává stále stejně (byť se mi to velmi často zdá hodně hodně brzo, že). Tělu tím pomáháte nastavit přirozený cirkadiánní rytmus. Ten má vliv na naše denní chování a schopnost plnit úkoly. Každý to s ním má trochu jinak a tak je prima svůj rytmus zmapovat a zjistit jestli jste ranní ptáče nebo spíš sova.
Relaxační rituál: Tohle jste slyšeli určitě stokrát. Před spánkem je dobré omezit stimulující aktivity – typicky sledování televize, brouzdání po sociálních sítích. Osobně mi přijde fajn nejít do postele hned po skončení filmu/seriálu a telefon rovnou odložit do nabíječky. Místo toho si můžete zalézt do postele s knížkou, poslechnout si nějaký milý podcast/hudbu, meditovat nebo si dát teplou koupel.
Ložnice: Místnost, kde spíte, by měla být tichá, tmavá a dobře větraná. Pohodlná matrace a polštář jsou také klíčem k pohodlnému spánku. Hodně udělá i příjemné povlečení. Ložnice by neměla být přeplněná věcmi. Měl by to být opravdu váš klidný kout. U nás je to s ložnicí dlouho přesně naopak. Trochu skladiště, trochu ložnice, trochu pracovna. Už od začátku roku jsem měla v plánu jí zvelebit. Díky Bonami jsme konečně sladili noční stolky, přidala jsem k posteli měkkoučké koberečky, vybrala jsem hezké nové povlečení. Měnit chci taky výzdobu – nová polička, obrázky na zdi, zrcadlo a hodně věcí zmizelo do sklepa. Spát s čistou hlavou se hned chodí mnohem lépe.
Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita může pomoci zlepšit kvalitu spánku, ale vyvarujte se cvičení těsně před spaním, protože to může mít opačný efekt. Zkuste spíš nějaké jógové sestavy, které jsou určené pro večerní hodiny a zklidnění.
Modré světlo: Osvěta ohledně vlivu modrého světla na spánek je poslední dobou docela téma. Nejpovolanějším je v něm určitě Hynek Medřický, kterého pro spoustu tipů doporučuju sledovat. U nás se večer svítí jen příjemným oranžovým světlem už rok. Žárovky, noční světýlka, světýlka na stromeček, led pásky nebo lampičku na čtení můžete omrknout u Jako dřív.
Něco na čtení: O spánku teď vychází taky hodně odborných knih. Pokud byste se po nějaké chtěli podívat zkuste Cirkadiánní kód, Proč spíme, Spánková revoluce nebo teď nově také Náš spánek. O dětském spánku hledejte informace u Aničky.
Jak to máte se spánkem? Co vám pomáhá dobře spát? Podělte se s ostatními o své tipy v komentářích.
* Článek sponzoruje firma Bonami, e-shop s každodenní dávkou (s)nové inspirace a nejširší nabídkou produktů pro krásné bydlení. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.
Napsat komentář