Když nakladatelství Jota nabízelo k recenzování tuhle knihu, trošku jsem váhala. Knihy, o kterých vám napíšu si celkem pečlivě vybírám a nekývnu úplně na všechno. Po přečtení anotace mi to, ale přece jen nedalo a tak vám dnes přináším dojmy z knihy, která je – jak její název napovídá – celá o radosti.

V dubnu 2015 se u příležitosti dalajlámových 80. narozenin sešli tři muži – sám Jeho Svatost Dalajláma XIV., emeritní arcibiskup Kapského Města Desmond Tutu a spisovatel a novinář Douglas Abrams. Po pět dní spolu usedali v dalajlámově obydlí v indické Dharamsale. Hovořili o radosti a o tom, co je v životě potkalo a jak se s tím vyrovnali.

Možná, že to je přesně to, co znamená být plně přítomen, být k dispozici pro každý moment a pro každou osobu, s níž se setkáváme, neomezeni vzpomínkami na minulost a obavami z budoucnosti.

Od knihy můžete očekávat celkem hodně. Odhalí vám něco ze života obou mužů, leckdy velmi osobního, dostanete vědecká fakta a nakonec i praktická cvičení. Kniha se dělí na tři hlavní části – podstata radosti, překážky na cestě k radosti a osm pilířů radosti. Celá je koncipována jako rozhovor a zároveň mapuje i pozadí oněch pěti dnů, které spolu tito dva přátelé mohli strávit. Je doplněna černobílými fotografiemi, které uvádí každou kapitolu. Zároveň si za cíl neklade žádné velké věci. Ani jeden z mužů nemá ambice změnit svět, chtějí jen předat dál své příběhy a moudrost.

Když vás přepadne hněv, přemýšlejte o tom, co je jeho příčinou. A také se zamyslete nad tím, jaký důsledek bude mít vaše zlost, váš rozzlobený obličej nebo váš křik. Pak si uvědomíte, že hněv k ničemu není.

Začátek knihy mě hodně nadchnul. Kniha moc hezky popisuje vztah obou mužů, jejich žertování i utahování si jeden z druhého. Některé příběhy vám vrhnou slzy do očí, jiné vás rozesmějí. Získala jsem spoustu nových informací. Ačkoliv oba pochází z úplně jiné náboženské tradice, dokážou najít společné záchytné body a zároveň knihu píšou i pro ty, co v žádného boha nevěří, což mi bylo velmi sympatické. Celé dva týdny, co jsem knihu četla jsem o ní přemýšlela i ve chvílích, kdy jsem jí zrovna nedržela v ruce. Nutila mě k zamyšlení. Některé pasáže, obzvlášť v poslední části knihy mi přišly trošku nezáživné, ale celkový dojem z knihy mám pozitivní. Velmi mě potěšila poslední část plná různých cvičení a meditací k “rozvíjení mentální imunity”.

Pokud zrovna v životě procházíte náročným obdobím nebo jen potřebujete nějakou vzpruhu, tak by se vám kniha mohla hodně líbit.

Nakladatelství Jota, s. r. o., 2017. Knihu je možné zakoupit ZDE.

* Článek sponzoruje nakladatelství Jota. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.