Když mi tuhle knihu Nakladatelství Grada nabídlo, moc dlouho jsem nad ní neváhala. Víte, že občas si vyrábím sama i kosmetiku a posledních pár let mnohem víc přemýšlím nad tím, jaké složení mají věci, které denně používám. Název knihy se může zdát trochu extrémní. Já sama rozhodně neříkám, že od teď doma nepoužívám žádnou chemii z drogérie. Na druhou stranu, když nějakou změnu udělat můžete a věřte mi, že to není tak složité, proč to nezkusit. Podobné recepty často hledám na pinterestu nebo je zahlédnu na mých oblíbených zahraničních blozích a přijde mi fajn, že teď je můžeme mít všechny pohromadě s dostupnými prostředky.
Proč byste měli používat ekologické čistící prostředky? Zvládnete uklidit celou domácnost, od sklepa až po střechu, a vystačíte si s domácími a navíc levnými produkty, které můžete bezpečně použít i v místnostech, kde si hrají děti či domácí mazlíčci!
Hned za milým úvodem, ještě než se dostanete přímo k receptům, vám autorka řekne něco k samotným základům ekologického úklidu a seznámí vás s výhodami úklidového plánu. Ten vám pak také na dalších stránkách poskytne – co uklízet denně a co jednou týdně. Mezi dalšími tipy jsem objevila třeba tohle: nechoďte spát, dokud nebude čistá kuchyň nebo hned ráno vyskládejte nádobí z myčky.
Nechybí ani přehled úklidových potřeb, které autorka doporučuje a seznam základních surovin, které na výrobu všech úklidových prostředků budete potřebovat. Pro představu mezi nimi najdete: ocet, destilovanou vodu, jedlou sodu, citronovou štávu, líh, kastilské mýdlo a také esenciální oleje. Moc se mi také líbila tabulka, kde najdete seznam esenciálních olejů a na co se hodí (citronová tráva třeba odpuzuje hmyz).
Samotných receptů pak v knize najdete rovných 150. Jsou členěny do přehledných kapitol: recepty do kuchyně, recepty do koupelny, recepty na praní prádla, recepty do ložnice a obývacího pokoje, recepty na podlahy, recepty do dětského pokoje a herny a recepty do garáže, do sklepa a na zahradu. Pro představu, mě zaujaly třeba tyhle: přírodní repelent proti hmyzu, sprej na čistění trouby, vonné ubrousky do sušičky, levandulový osvěžovač na matrace, dezinfekční sprej na ruce.
V závěru knihy pak najdete přílohu, kde jsou odškrtávací úklidové plány – na různé druhy úklidů a průvodce odstraňováním skvrn.
Kniha je po všech stránkách přehledně upravená. U všech receptů najdete užitečné tipy navíc. Sami si třeba můžete zvolit, jak budou vonět. Zároveň to není jen receptář, ale také užitečný rádce. A věřím, že v podstatě každý si tam najde to své. Za sebe určitě doporučuju, jako svělého úklidového pomocníka.
Autorka knihy Becky Rapinchuk je úspěšná podnikatelka a také maminka tři dětí. Pokud by vás o ní zajímalo víc, najdete jí na jejím blogu Clean Mama.
Grada, 2019. Knihu je možné zakoupit ZDE.
SOUTĚŽ! A jako bonus pro vás mám možnost knihu vyhrát. Stačí, když mi do komentářů napíšete, co všechno děláte pro “záchranu planety”. Soutěžit můžete do příštího čtvrtka 25. 4. 2019. Pak vyberu 3 vítěze, které budu kontaktovat prostřednictvím emailu.
* Článek sponzoruje nakladatelství Grada. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.
Klára says
Ahoj, díky za inspirativní článek a tip na knížku! 🙂 Já používám látkové tašky a ekosáčky ze záclon na ovoce, zeleninu a pečivo. Chodím nakupovat na farmářské trhy a chci vyzkoušet zeleninovou bedýnku. Taky si vyrábím prací gel z tuhého mýdla a peru v aviváži z octa s trochou levandulového esenciálního oleje. V práci se snažím nevyhazovat zbytečně papír – tisknout oboustranně a používat na poznámky papíry, které jsou už z jedné strany potištěné.
Líbí se mi zero waste, ale k tomu mám ještě daleko. Ale, v jednom městě v našem kraji brzy otevřou bezobalovou prodejnu, takže hurá, můžeme v naší domácnosti produkovat méně a méně odpadu. 🙂
Díky za soutěž a pěkný den. 🙂
Hana Kombercová says
Snažíme se co nejvíce omezit plasty (máme našité pytliky na pečivo, ovoce, zeleninu, aj.), používáme dešťovou vodu na splachovani, zalívání,aj.,celkově hodně vodou šetříme. Nakupujeme kvalitní oblečení, aby vydrželo co nejdéle & sekáče. Používáme eko prostředky (některé si vyrábíme). Ve výbavě mám mens.kalíšek. Používáme své láhve na vodu a kelimky na kafe. Co nejmenší používání jednorázových věcí.Snaha nakupovat lokální potraviny.
Hanka says
Ahoj, ta knížka vypadá skvěle, takže se zapojím:)
Snažím se omezovat plasty – mám látkové pytlíky na nákup zeleniny, ovoce. Při nákupu si vybírám nenaplněné potraviny. Na zahradě nechávám půl pozemku jako louku, aby měl hmyz prostor pro život. Používám minimum chemických přípravků a kosmetiky. Nekupuju si pití v pet lahvích.
Eva says
Dekuju za recenzi, knizka vypada zajimave 🙂
Snazim se zit predevsim podle hesla “chtit min je to nejvic, co mohu pro planetu udelat”. Takze se snazim byt hlavne skromna – pri nakupovani nejen potravin, ale taky obleceni, vybaveni domacnosti, drogerie, ale treba i brat cestovani jako velkou udalost a nemit potrebu letet kazdy vikend na eurotrip. Ptam se sama sebe, zda konkretni vec potrebuju, zda ji potrebuju novou nebo staci podedena.
Samozrejmosti je trideni, vlastni tasky a sacky na nakup a odmitani hodnych aktivnich prodavacek, ktere do sacku chteji nacpat kdeco, aby mi to neumazalo kabelku 🙂 Do prace jezdim vlakem, po meste chodim pesky, jedu na kole nebo mhd.
Drobne vychytavky, ktere se u me doma fakt ujaly, jsou kusovy recyklovany toaletak (nebaleny v plastu), tuhe mydlo (vydrzi dele a je balene v papire), natahovaci minutka v koupelne (ve sprse bych jinak stravila pul dne), misa ve drezu a v umyvadle – vodu pak pouzivam na zalevani nebo splachnuti zachodu (navstevy tim ale neterorizuju ;)).
Taky si hlidam spotrebu elektriny a topeni.
Ve finale je tento zpusob zivota nejen setrnejsi k prirode, ale i k me penezence, vysoke preplatky za energie budiz dukazem 🙂
Viki says
knižka vypadá naozaj zaujímavo 😛 premýšľam, že začnem robiť niečo pre našu planétu..tak možno by to nebol zlý štart
WHEN PIGS FLY
Vendul says
Ahojky,
Já teprve začínám a proto se chci o tomto tématu dozvědět vic. Říkají mi už ale ekoteroristo 😂 protože jsem přísná na třídění odpadu i v práci u kolegu a nejsem lina vytáhnout z kose papir nebo plasty, které neroztridili 🙈 přešla jsem na bio kosmetiku a některé čisticí prostředky, protože nechci vypouštět do odpadu chemikálie a ani je dostávat do těla. Nevím, jestli se to sem “počítá”, ale omezila jsem i maso. Nejde mi ho vypustit úplně, ale už ho mám tak jednou do týdne, do dvou. Nosím si svou tašku z disneylandu s mickey mousem na nákupy 😂 je pravda, ze já ostuda někdy zapomenu, ale snažím se. Kupovane tamponky na obličej jsem vyměnila za látkové. Postupně se snažím zkrátit dobu sprchování a na závěr jsem si pořídila skleněnou láhev na pití. Vím, ze mě čeká ještě dlouhá cesta a proto bych si prala “ pomocníka”. To nemluvím o tom, ze jsem knihomol 😬
Michaela says
Děkuji za super tip, protože už delší dobou přemýšlím nad dárkem sestřenici, takže volba je jasná! Já používám multifunkční jar s mýdlovým oříškem, slouží třeba jak k omývání ovoce tak k odstranění skvrn, mytí oken nebo nábytku. Doma mám stále dostatek jedlé sody a k osobni hygieně mi stačí pár tuhých mýdel – na vlasy, obličej i tělo. Skvělé je, že nevadí ani dětem a mě se po nich zlepšila pleť i vlasy. Priplatim si i za přírodní barvy na vlasy. Snažím se vyhýbat plastům, chodím si se svým sáčkem pro pečivo a doma pijeme vodu z kohoutku.Nakupuji v sexondhandexh nebo měním oblečení s kamarádkami. K šetrnému zacházení vedu i děti, pro ně už by mělo být přirozené vyrůstat se zodpovědností k naší planetě, naše generace (30-40) tak informovaná nebyla a nyní se nám to vrací. Stále je co zlepšovat a hlavně šířit osvětu i na starší generace.
Ivča says
Milá Míšo,
to je ale bezva soutěž a prima nápad na sdílení našich eko vychytávek 🙂 My doma používáme téměř výhradně eko drogerii, koukáme na to, co nakupujeme, snažíme se šetřit vodou a energiemi, …
To už tu zmínilo hodně lidí přede mnou, ale o čem bych se chtěla zmínit já je šití…protože jím žiju :))) a tak se snažím mít látkové fakt všechno co jde… Pytlíky na ovoce a zeleninu, látkové tašky, to už vídám docela často. Šiju si i látkové tamponky a taky vložky. Snažím se, aby ani kousíček látky nepřišel nazmar – různostřižené patvary používáme místo papírových utěrek – dají se znovu vyprat, nebo když s nimi utřeme něco mastného/hodně špinavého vyhodíme je. Kousíčky používám na šití právě pytlíků (ať už nákupních nebo dárkových) anebo na kapesníky. Z úzkých proužků chci začít šít tkaničky/stahovací šňůrky. Zbytky úpletu jdou skvěle zpracovat na pestrobarevné ponožky :).
Oblečení v obchodě si téměř nekupuji, ale šiji, nebo recykluji. Jediné nebezpečí co tu číhá, je držet na uzdě nákup nových látek…to je velká výzva 😉