Další krásná kniha z dílny nakladatelství Jota. Tentokrát nejde o knihu, která by se věnovala jednomu kulturnímu fenoménu jedné země jako je Hygge, Lykke nebo Lagom, ale o sbírku rozmanitých způsobů, jak dosáhnout spokojenosti napříč celým světem.
Helen Russellová mluvila s lidmi z 30ti zemí světa a nasbírala 33 nápadů, ze kterých můžete čerpat a nad kterými můžete dumat.
Nikde to není dokonalé. Každá země má své mouchy. Následující stránky bezostyšně oslavují to nejlepší z národní kultury a národnostní charakteristiky v jejich nejryzejší podobě – poněvadž přesně na to bychom se měli zaměřit. Některé z nich budou ve vzájemném rozporu – stejně jako jsou kultury některých států protikladné kulturám svých sousedů. To je v pořádku: každý jsme jiný. Vezměte si z toho, co vám bude vyhovovat.
Každá kapitola začíná vysvětlením daného slova, které zemi a kulturu vystihuje a také ilustrovanou mapkou. Pak už následuje kapitola, kde se od místních dozvíte, co lidi v jejich zemi činí šťatnými a co bychom mohli převzít do vlastní kultury. Na konci je vždy v pár bodech sepsaný návod jak danou věc zažít. Třeba:
Jak rozeznít vlastní Aloha:
- Všímejte si lidí, které potkáte, zdravte je vřele, přívětivě a s otevřeným srdcem.
- Mějte v úctě své okolí. Včera jsem na pláži sesbírala odpadky, protože už mě nebavilo pořád jenom nesouhlasně pomlaskávat. Tak jsem se rozhodla s tím raději něco udělat a dnes jsem spatřila, jak tam uklízí i někdo jiný.
- Buďte příjemnější. Zkuste se k lidem chovat mileji a schválně, co se stane.
- Důležité je i spojení s vodou. Zkuste surfování. Najděte si hodiny kajakování. Anebo si prostě běžte zaplavat a vnímejte, jak vám za to vaše tělo poděkuje.
Najdete tu profláklé “šťastné” země jako Dánsko, Norsko či Austrálie, ale taky vás překvapí třeba Bhútán, Jihoafrická republika, Kostarika či Rusko. Některé rady a nápady z různých zemí jdou vlastně proti sobě, ale ono už je pak na vás, co vám bude více sedět. Je mi jasné, že vůči některým zemím na seznamu budete mít už dopředu nějaké předsudky (třeba Sýrie nebo Rusko), ale vlastně mi přijde fajn, že vás kniha tak trochu nutí se na zemi podívat očima někoho, kdo v ní musí žít a sám se s některými nepříjemnými věcmi vypořádávat.
Kniha je už od obálky krásně graficky zpracovaná. Uvnitř najdete spoustu pěkných ilustrací. Je to taková milá knížka, která vás obohatí o kulturní “vychytávky” jiných zemí a možná se sami rozhodnete do svého života něco nového zahrnout. Celá tahle myšlenka sdílení toho nejlepšího, co v sobě jako národ máme se mi moc líbí a doufám, že Atlas štěstí padne do ruky více lidem.
Nakladatelství Jota, s. r. o., 2019. Knihu je možné zakoupit ZDE.
* Článek sponzoruje nakladatelství Jota. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.
Napsat komentář