Mad men plakát

Se seriály se poslední roky roztrhl pytel. A vzhledem k tomu, že se u nás začínají chytat i streamovací služby jako je Netflix a HBO GO, jejich počet dál stoupá. Všude se teď mluví o teen seriálu Sexuální výchova, Kingově Outsiderovi, o tom, že budou nové díly Koruny a že za dva týdny vyjdou nové díly Geniální přítelkyně. Ty žhavé novinky vám zkrátka neuniknou, protože je jich plný internet a sociální sítě. Může vám teda připadat, že přijít s tímhle seznam je trochu zbytečný. Ale ono není. Ne, fakt není. Věřte mi. Ne všechny nové seriály totiž stojí za to a protože náš čas (pokud teda nesedíte jenom u televize) je nějak omezen, je fajn vybírat ty dobré. Já když dneska zapnu Netflix, tak mi strašně moc času zabere jenom vybrat, na co se budu dívat. Takže sama mám tyhle seznamy moc ráda. Je jednoduší jít po něčem konkrétním a neztrácet čas sáhodlouhým vybíráním něčeho, co po prvním dílu stejně odložíte.

Netvrdím, že jsem úplný seriálový guru, ale myslím, že seriály, které jsem pro vás vybrala byste neměli minout. Některé věci jsou starší (starší než byste možná čekali) a některé u nás nejsou až tak profláklé. Žánrově jsou různorodé. Když vás zaujme aspoň jeden z nich, budu z toho mít radost. Seznam nemá žádné smysluplné pořadí, seriály jsem sepisovala tak, jak mi přišly na mysl.

Mad men/Šílenci z Manhattanu (2007-2015)
CSFD 84%, AMC (momentálně ho najdete na Netflixu)
6. sérií/78 dílů (45-56 min.)

Seriál z prostředí reklamní branže odehrávající se v 60. letech v New Yorku. Skvěle vykresluje dobu a to jak vznikaly reklamy. Mě 60. léta vždycky fascinovaly, takže tenhle seriál byl láska na první pohled.

Masters of sex/Mystérium sexu (2013-2016)
CSFD 81%, Showtime
4. série/46 dílů (cca 60 min.)

Od prvního dílů jsem tím byla naprosto posedlá. Poslední série už je trochu slabší, ale jinak je to neuvěřitelně chytlavý. A vzhledem k tématu to bude bavit i vaše protějšky.

Wonder Years/Báječná léta (1988-1993)
CSFD 84%, ABC
6. sérií/115 dílů (22 min.)

Totální klasika. Pamatujete, jak to dávali na ČT, když jsme byli malí? Seriál o dětství, přátelství a prvních láskách na pozadí 60. let. Jo a má to boží soundtrack.

Ally McBeal (1997-2002)
CSFD 71%, FOX
5. sérií/112 dílů (cca 45 min.)

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů z teen let. Milovala jsem všechny ty ujetosti a strašně jsem se viděla v neurotický Ally. Všechny díly mám na DVD a asi bych se na to po letech měla zase podívat. Nejlepší jsou ty série, kde je Robert Downey Jr.

Alias Grace (2017)
CSFD 78%, Netflix
6 dílů (cca 45 min.)

Tohle doporučuju, pokud hledáte něco krátkého a máte rádi drama a krimi. Seriál vznikl podle knížky Margaret Atwood, takže záruka kvality. Příběh staví na reálných událostech, byť je samozřejmě dobarven.

Mindhunter/Lovci myšlenek (2017-současnost)
CSFD 89%, Netflix
2. série/19 dílů (cca 60 min.)

Další výborný seriál od Netflixu, který se vrací do doby, kdy vznikala forenzní psychologie. Je to retro a děsně zajímavý. V první sérii se seznámíte s případy různých reálných sériových vrahů. V druhé se k tomu vyšetřuje jeden velký případ. Obě série jsou skvělé.

Parks and recreation (2009-2015)
CSFD 87%, NBC
7. sérií/125 dílů (22 min.)

Nemyslím si, že bych někdy viděla vtipnější seriál než je tohle. Aneb jak to funguje na úřadech. Neskutečný postavy – Ron Swanson je top! Tohle je něco, čemu musíte dát šanci. Navíc díly jsou krátké, takže ideální oddechovka.

Sharp Objects/Ostré předměty (2018)
CSFD 80%, HBO
8 dílů (cca 60 min.)

Další psychologický thriller na motivy knihy, tentokrát od Gillian Flynn. Další krátká minisérie. Docela depka. Působilo to na mě celkem ponuře. Nicméně výborně zpracované (a to jsem nejdřív četla knihu).

C. B. Strike (2017-2018)
CSFD 79%, BBC
3. série/7. dílů (cca 60 min.)

Četli jste někdy detektivky od Rowlingové? Já je mám moc ráda. BBC je zfilmovalo a udělali dobře. Cormoran Strike je přesně takový, jak jsem si ho představovala při čtení, má to klasickou britskou atmosféru a jestli máte rádi detektivky, bude vás to bavit.

The Marvelous Mrs. Maisel (2017-současnost)
CSFD 87%, Amazon
3. série/26. dílů (cca 60 min.)

Hned jak jsem zjistila, že autorka Gilmorek přišla s novým seriálem, bylo mi jasný, že to bude pecka. A byla. Je to upovídané, vtipné a další retro. Aneb jak se jedna typická mladá ženuška na konci 50. let rozhodne stát stand-up komičkou.

Anne with an E/Anne s E na konci (2017-2019)
CSFD 85%, CBS (najdete na Netflixu)
3. série/27. dílů (cca 60 min.)

Četli jste někdy Annu ze Zeleného domu? Když jsem byla mladší, tak jsem ty knížky měla moc ráda. Netflix se rozhodl uvést Annu na plátno a udělal to moc hezky.

Freaks and Geeks/Machři a šprti (1999-2000)
CSFD 83%, NBC
18 dílů (cca 45 min.)

Na přelomu tisíciletí vznikl tenhle komediální seriál z prostředí střední školy (a hraje tam mladej Marshall z HIMYM nebo James Franco). Bavilo mě to moc a zase to má skvělý soundtrack.

Taboo (2017 – současnost)
CSFD 83%, BBC
1 série/8 dílů (cca 60 min.)

Jeden z nejponurejších seriálů, co jsem kdy viděla, na jehož 2. sérii se čeká nekonečně dlouho (letos už by to ale mělo fakt klapnout). Hraje tam Tom Hardy, takže víc vám asi říkat nemusím. Odehrává se na počátku 19. století v Londýně a sleduje drama okolo jedné rodiny.

Modern family/Taková moderní rodinka (2009 – současnost)
CSFD 80%, ABC
11. sérií/254 dílů (cca 22 min.)

Trošku jsem váhala jestli tady mám tenhle seriál zmiňovat, ale pak jsem si řekla, že i přes to, že už běží 11. série, že mě pořád strašně baví a nedám na něj dopustit. Doporučuju spíš s titulkama než s dabingem a neříkejte mi, že jste si nezamilovali Phila Dunphyho.

The Parenthood/Famílie (2010-2015)
CSFD 76%, NBC
6. sérií/103 dílů (cca 45 min.)

Tenhle seriál jsem začala sledovat, protože v něm hraje Lauren Graham (Lorelai z Gilmorek). Celé je to rodinném klanu Bravermanů. Každá část rodiny řeší něco – občas je to vtipné, občas smutné. Mám pocit, že u poslední série jsem brečela snad u každýho dílu (hahaha).

No a nakonec jenom takový malý tip na moje guilty pleasure seriály. Předpokládám, že jestli je vám tolik, co mě, tak vás aspoň pár dílů neminulo. Dawsonův svět byla moje velká láska – s těma postavama jsem vyrostla. Před pár lety jsem si ho pustila znovu a už jsem se u toho spíš smála a tak skvělý mi to nepřišlo, ale z nostalgie ho musím zmínit. Pacey forever ♥. Felicity jsem rozkoukala někdy okolo 14. roku a celé jsem to pak dokoukávala po 20. Byl to první seriál, co jsem viděla v originále s anglickýma titulkama. Strašně jsem tu holku měla ráda.

Dawson’s Creek/Dawsonův svět (1998-2003)
CSFD 53%, The WB
6. sérií/128 dílů (cca 45 min.)

Felicity (1998-2002)
CSFD 46%,
4. série/84 dílů (cca 45 min.)

Zaujal vás některý? Doporučíte mi vy ty svoje nejlepší méně profláklé seriály?