Tenhle článek mám v hlavě už od jara. Po narození Rozárky se mi doma začaly kupit knihy o rodičovství na různá témata. Získala jsem z nich spoustu cenných informací a tipů. Dnes bych se s vámi chtěla podělit o menší seznam těch, které doma mám a mohly by se vám líbit. Vím, že se na nás těch informací valí z různých kanálů ohledně výchovy až až a často je to až zahlcující. Berte si z toho, co načerpáte jen to, co s vámi rezonuje a co je vám blízké a nakonec se vždycky spoléhejte na svou intuici. Jen proto, že doma používáte označení šikulka, že vaše dítě spí/nespí s vámi v posteli, že občas k obědu dáte kupované jídlo ze skleničky nebo že 24/7 své dítě na 100% nerozvíjíte neznamená, že jste horší/špatní rodiče. Každý máme svou cestu a je to naprosto v pořádku. 

Tajemství vyrovnaných matek – Karella Easwaran

Moc prima kniha o tom, jak zvládat každodenní stres. Jak začít trochu jinak přemýšlet, jak relaxovat. Je v ní něco o komunikaci i o tom, jak si kolem sebe budovat komunitu. 
Grada, 2022 – koupíte tady

Uvolněné rodičovství – Pavla Koucká 

Tohle je můj favorit a jedna z nejlepších knih o rodičovství, kterou doma mám. Vřele jí doporučuju všem. Je právě o tom, že není potřeba stíhat/zvládat/dělat úplně všechno. Je o tom, že spokojený rodič je dobrý rodič a že často méně je více. Najdete tu praktické tipy i příklady z praxe. 
Portál, 2017 – koupíte tady

Montessori doma 0-3 roky – Nathalie Petit

Útlá knížečka pro všechny, které zajímá montessori přístup. Najdete v ní tipy na úpravu prostředí i aktivity. Má i další díly pro další věkové skupiny až do 12 let. 
Svojtka, 2019 – koupíte tady

Vím, co mi chutná – Gill Rapley, Tracey Murkettová

Metoda BLW je teď hodně v kurzu a pokud chcete vést stravování vašeho dítěte tímto směrem, je tahle kniha výborný základ. Pro mě to byla skvělá inspirace, byť jsem se jí striktně nedržela. 
Argo, 2015 – koupíte tady

Mámou hravě 1 a 2 – Martina Karásková 

Knihy plné aktivit pro děti už od narození až do 4 let. Zaměřené na pohyb, psychomotorický vývoj, koordinaci, hrubou motoriku, soustředění, fantazii, tvoření. Pro mě to byl do začátku dobrý zdroj tipů, na to, co můžu dělat s úplně malým miminkem. 
AMOS repro, 2019 – koupíte tady

Maminko, nekřič! – Jeannine Mik, Sandra Teml-Jetter

Kniha o tom, jak zvládat své vlastní emoce. Kde se berou, jak jim porozumět a jak zůstat laskavá i ve chvílích, kdy nás dítě přivádí k šílenství. 
Grada, 2020 – koupíte tady

AHA! rodičovství – Dr. Laura Markhamová 

První kniha pro rodiče, kterou jsem četla a která pro mě opravdu byla plná aha momentů. K ní se budu určitě ještě vracet. I tady najdete informace, jak pracovat s vlastními emocemi, jak budovat hluboký vztah s dětmi, jak rozvíjet jejich emoční inteligenci. Jak vychovávat jako kouč a ne jako kontrolor. Má i pokračování o sourozencích. 
Mladá fronta, 2015 – koupíte tady

Svobodná hra – Justina a Petr Danišovi

Tohle je moc zajímavá kniha o tom, jak dát dětem prostor a jak je podpořit v jejich přirozeném instinktu hrát si a objevovat svět po svém. Kromě teoretické části v ní najdete i spoustu tipů, jak svobodné hraní u dětí nastartovat. 
Smartpress, 2020 – koupíte tady

Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Staňková-Kröhnová

Kniha o tom, jak doma využít bylinky na různé způsoby. Obsahuje informace, ale i recepty. Rozdělená je podle ročních období. A má i druhý díl. 
Grada, 2009 – koupíte tady

Rituály šťastné rodiny – Ester Bezděk

Tahle je mému srdci hodně blízká a víc jsem se o ní rozepsala v samostatném článku
2021 – koupíte tady

My cooking diary 3 – Kateřina Saint Germain

Skvělá kniha plná receptů, ze které moc ráda čerpám. Vhodné pro děti od 1 roku. 
2021 – koupíte tady

A protože jsem součástí jedné moc hezké komunity žen/maminek mám pro vás tipy na další knihy od nich. 

Respektovat a být respektován; Držte si své děti; Čtvrtý trimestr; Miminka v bezpečí; S láskou o dětském spánku; Nejšťastnější miminko v okolí; Montessori batole; 100 aktivit pro nejmenší; Mateřství aneb setkání ženy s vlastním stínem; Koncept kontinua; Kontaktní rodičovství; Líný rodič; Vychováváme a rosteme s dětmi; Rodičovština; Víc bláta; Proč jsou šťastné děti šťastné; Výchova bez poražených; Najděte si svého marťana. 

Štítky: