Krétu jsem si zamilovala po přečtení knihy Třetí přání od Roberta Fulghuma. Už od střední jsem si tenhle řecký ostrov přála navštívit a ač jsem už v Řecku byla (na Zakynthosu a Santorini), na Krétu došlo až teď. A vyšlo to zrovna tak hezky, že šlo o naší svatební cestu.

Kvůli covidové situaci jsme dovolenou kupovali až 11 dní před samotným odletem. Rozhodli jsme se pro dovolenou bez cestovky. Na Google Flights jsem vybrala letenky od Smartwings – připlatili jsme si jeden velký kufr a pro oba vyšly na 16 tis. Letěli jsme do Heraklionu. Ubytování jsme hledali přes Booking – měli jsme jen požadavek na to, aby v ceně byla snídaně, aby byl k dispozici bazén a taky jsme samozřejmě měli nějaký cenový strop.

Ubytování

Výběr hotelu byl poměrně náročný, ale nakonec naše šťastná ruka padla na hotel Ormos Atalia v malé rybářské vesničce Bali, která je asi 50 km od Heraklionu a 95 km od města Chania. I se snídaní nás pobyt na 11 nocí vyšel pro oba na cca 16 tis. Dopředu jsem do hotelu napsala, že se k nim chystáme na svatební cestu a po příjezdu nás čekalo milé přivítání. Dostali jsme krásný apartmán s výhledem na moře, lahev vína a mísu ovoce. Ormos Atalia je krásné členité ubytování plné zeleně (a koček). U bazénu je bar s kulečníkem a taky posezení s krásným výhledem. Náš apartmán byl takové menší 1+1 s dvěma menšími terasami. Jedna byla s posezením a druhá se šňůrami na sušení prádla. Vybavení naprosto dostačující a to i v kuchyňce. Snídaně se každý den trochu obměňovaly, a i když to nebyl žádný luxus, úplně nám to stačilo. Ormos Atalia sídlí na kopci na jednom z okrajů Bali, ale vzhledem k velikosti vesničky se hravě (kopce, schody, vedro) pěšky dostanete na druhý konec.

Pláže

Na Bali najdete pláže oblázkové i písečné. Jsou spíše menší, ale my jsme měli štěstí, že kapacita rozhodně nebyla na svém vrcholu, takže jsme se s nikým vyloženě mačkat nemuseli. Na všech plážích bylo možné si zaplatit lehátka a slunečník (v ceně 6 – 7 euro za celý set). Vzhledem k tomu, že celé Bali je plné menších zátok, nemusíte se bát žádných obřích vln. Moře bylo krásně čisté. I v hloubce jste stále viděli na dno. Nejblíž ubytování jsme měli oblázkovou mini pláž Karavostasis vzdálenou asi 5 minut chůze. Najdete tu rovnou 2 taverny, jeden malý stánek s občerstvením a půjčí vám tu i šlapadla. Druhá nejbližší pláž Limani je také velmi malá a je přímo u přístavu, což se nám příliš nezamlouvalo, takže tu jsme ani nevyzkoušeli. Všechny další pláže jsou už o něco dál a pokud nepojedete autem musíte zdolat pár kopečků a schodů. Samozřejmě záleží, kde se nachází vaše ubytování. Na pláži Bali v zátoce Varkotopos najdete v moři obří nafukovací atrakci – tahle pláž je hodně oblíbená u rodin s dětmi. A nakonec vás čeká “hlavní” největší pláž Livadi. Byť to pro nás bylo nejdál, chodili jsme sem nejraději. Dopoledne jsme na pláži byli skoro sami a moře jsme měli jen pro sebe. V okolí je spoustu taveren, obchůdků a kaváren a také je tu velká půjčovna vodních atrakcí.

Jídlo

Řecká kuchyně je skvělá a na jídlo jsem se moc těšila. Obědy jsme řešili návštěvou různých taveren a k večeři jsme si připravovali obložené talíře z místních dobrůtek. Mě osobně nejvíc chutnalo v rodinné Taverně Nest, kterou najdete kousek od přístavu. Skvělé jídlo i servis a jako pozornost jsme dostali nejen obvyklé ovoce a ouzo (nečekejte jen malé panáčky, ve většině taveren jsme dostali rovnou malou karafičku), ale také vynikající čokoládový koláč. Hned v závěsu byla skvělá Taverna Livadi přímo u pláže. Dávali jsme si tu ryby a bylo to top. Pracuje tu celá rodina (včetně dětí) a byla to nejmilejší obsluha. Skvělou pizzu dělají u pláže Bali v Taverně Porto Paradiso, mají tam i vlastní pec. O kus dál je krásný bar Mambo, kde vám kromě šíšy připraví i luxusní koktejly a dá se tu i najíst. Pokud zrovna nechcete tolik utrácet a nevadí vám dát si něco u stánku, tak vřele doporučujeme stánek Street food, kde měli skvělé jídlo za pár euro. V Chanii jsme zkusili řecký fast food Goody´s a jejich burgery (i celá nabídka) nás příjemně překvapily. Obchůdky s potravinami jsou vesměs podobné a seženete tam v podstatě všechno. Zelenina a ovoce jsou za prima ceny a kvalita je luxusní. Pro chleba a sladkosti jsme si chodili do pekárny/cukrárny Bali Bakery. Vede to tam strašně milá paní a má obrovský výběr dobrot. Hned vedle je malý obchůdek Michalis shop, který musíte navštívit. Pan Michail sice vypadá jako největší mafián na Bali, ale prodává skvělé věci ze své vlastní farmy – sýry, klobásy, olivy, sušená rajčata, med, olivové oleje, vína apod. Chodili jsme sem skoro každý den a měli jsme díky tomu nejlepší večeře. Určitě ochutnejte hlavně sýry. Domů jsme si od Michaila dovezli asi 5 kg oliv (všechno vám dá do sáčku a zavaří). No a nakonec ještě musím zmínit The Sailors bar u přístavu, kde jsme měli nejlepší koktejly. Udělají vám tam i specialitu na přání (což vřele doporučujeme) a stojí to za to.

Výlety

Jako první jsme zamířili ke klášteru Arkadi, který je vzdálený asi 31 km od Bali. Prohlídka kláštera se platí a pokud si chcete udělat občerstvovací zastávku, je tu kavárna s posezením. Prošli jsme se tu po okolí a potom jsme se vydali do nejbližšího většího města Rethymno. Od kláštera to bylo 20 km a zpátky na Bali je to potom necelých 33 km. Rethymno je 3. největší město Kréty a kromě parkování, které bylo docela náročné, se nám jeho prohlídka moc líbila. Projděte se po centru a krásných  úzkých uličkách, vyjděte si k pevnosti Fortezza. Na každém kroku narazíte na prima obchůdky a kavárničky. Každý čtvrtek se tu konají trhy. Další výlet, na který se nejvíc těšil Péťa, byly jeskyně. Kousek od Bali (necelých 13 km) se nachází Melidoni Cave. Vstupné do jeskyní nás stálo 8 euro pro oba (museli jsme mít roušky i rukavice), na prohlídku jsme měli 20 minut a dostali jsme vytištěné informace v češtině. Jeskyně mají pohnutou historii, na počátku 19. století tu Turci zabili přes 300 lidí. I tady je k dispozic kavárna a samozřejmě krásné výhledy na hory. Další zastávkou tohoto výletu pak byly Sfendoni Cave (od Melidoni to kvůli objížďce bylo 26 km). Je tady krásný výhled na pohoří, už jen kvůli němu sem stojí za to jet. Prohlídkový okruh jeskyněmi má jen 270 m a platí tu stejné podmínky jako v Melidoni Cave. Náš poslední výlet byl do 2. největšího města Kréty Chania. Měli jsme tu štěstí na parkovací garáže, takže parkování proběhlo lépe než Rethymnu. Naše první kroky mířili na velkou Starou tržnici. Seženete tu úplně všechno. Suvenýry, jídlo i oblečení. Péťa tu pořídil pěknou bavlněnou košili. Hezká procházka je kolem přístavu s majákem La Laterna a potom se ztraťte v uličkách. Má to kouzlo.

Tipy a rady na cestu

  • Vezměte si sebou repelent na komáry a raid do zásuvky. Na terasu jsme si koupili svíčku proti komárům za pár euro a byla super.
  • Rozhodně si nepůjčujte auto v půjčovně SK Rent. Byl to největší omyl naší dovolené. Neuvěřitelně nepříjemní zaměstnanci a auto bylo v šíleném stavu.
  • Vezměte si sebou nějaké cd do auta, ať můžete poslouchat i něco jiného než rádio.
  • Nebojte se vyrazit i mimo sezónu a udělejte si výšlap do hor.
  • Auta běžně jezdí v odstaveném pruhu a uvolňují tak cestu těm rychlejším.
  • Při cestách autem věřte spíš google maps než aplikaci Waze.
  • Sledujte Kréta srdcem. Všechny tipy na cestu i na výlety jsme měli právě od Katky.
  • Jestli budete mít jako my ubytování s výhledem na moře, nainstalujte si aplikaci Marine radar. Večer jsme sledovali, co za lodě kolem nás projíždí.
  • Nezapomeňte si sebou vzít hry – karty, kostky, cestovní verze oblíbených deskových her. Večer nás to u vína hodně bavilo.
  • Nekupujte si víno jen v lahvích, ale mrkněte se po točeném. Mívají ho v obchůdcích. Je moc dobré a cenově výhodnější.
Štítky: