Kouzelné dánské slovíčko, které poslední roky vidíme všude kolem sebe a které skoro nikdo neumíme správně vyslovit. Četla jsem o hygge několik knih a nespočet článků. Hned mi bylo jasné, že tohle já přece dobře znám. Vždycky a všude pro mě bylo důležité, abych se v prostředí, ve kterém se nacházím, cítila dobře. A přesně o tom hygge je.
Hygge je atmosféra, která nás obklopuje, a vědomé prožívání štěstí. Je to pocit domova. Říká Meik Wiking ve své knize.
Hygge samozřejmě funguje po celý rok, ale osobně ho mám nejvíc spojené s podzimem, svátky a zimou. V tomhle období hygge totiž potřebujeme nejvíc. Obzvlášť teď, když musíme trávit více času doma. Navíc zrovna teď je ideální doba, kdy bychom se měli spíš zaměřit na věci, které nám přináší radost než na věčné brblání a stěžování si na věci kolem.
A tak vám dnes přináším tenhle článek s hygge tipy, které vám přinesou radost a pohodu.
Světlo a vůně
K hygge neodmyslitelně patří svíčky. Sama jich mám po bytě (i na vaně) několik. Osobně mám nejraději ty s vanilkovou vůní. Krásné svíčky a zajímavé vůně najdete třeba u JAKKO, na M-Factory nebo u Svíčkuj. A můj velký oblíbenec je aromadifuzér, kde si můžu mixovat různé esenciální oleje. Momentálně u mě vede kombinace eukalyptus, rozmarýn a šalvěj. Zapnutý u nás jede každý den. A nakonec lampy. Ač doma samozřejmě máme lustry, tak v 90% času svítíme stejně pouze lampami. Kupte si nějaké lepší žárovky, ideálně ty, které se dají různě tlumit a máte vyhráno. Základ příjemné atmosféry je tu. Jakmile se přiblíží Vánoce, tak atmosféru ještě ladím s hořícím krbem v televizi. Netflix tuhle boží věc dává do nabídky každý rok a neznám lepší čtení než u praskajícího ohně. Spoustu podobných videí najdete i na youtube. Pokud máte doma krb opravdový, jste šťastlivci.
Pohodlí a příjemné prostředí
Vytáhněte teploučké deky, pletené přehozy a polštářky. Hřejivé ponožky (ach, ty miluju) a bláznivé teplé overaly. Nebo oblíbený měkoučký svetr. Lepší kombinace na čtecí chvilku nebo sledování oblíbeného seriálu nenajdete. Můj byt asi nejvíc zútulňují květiny. Pokojovky všude kam se podíváš. Existují i takové, které nejsou tak náročné na péči. Dejte jim šanci a uvidíte, že se doma budete cítit zase o něco líp. Vím, že na to není každý, ale mě příjemné prostředí evokují také sezónní dekorace. Stačí i něco minimalistického – mistička s nasbíranými kaštany, okrasná dýně. Mějte na očích věci, které vás těší a těch zbytečných se zbavte. Vracet se v upršený den do útulného domova je nejlepší.
Dobré jídlo a pití
Husté polévky – dýňová, bramborová nebo rajčatová. Můj oblíbený kuřecí vývar s játrovými knedlíčky. Bramborová kaše, pečené maso a dušená zelenina. Zapečené těstoviny. Cokoliv, co vás zahřeje a zasytí. Dezerty z kynutého těsta, sušenky na sto způsobů, bábovka od babičky nebo domácí kváskový chléb. A v neposlední řadě také horké nápoje – kakao se šlehačkou, domácí horká čokoláda, earl grey s mlékem, svařák a nebo horký kořeněný mošt. Pro mě je radost už v přípravě, když stojím v kuchyni odměřuju ingredience a všude se line vůně něčeho dobrého. Prima recepty v češtině najdete třeba u Florentýny, Cat and Cook, Máma peče doma, u pana Cuketky nebo My cooking diary.
Aktivity
Filmový večer (oblíbené filmy, filmy z dětství, filmové série, tématické filmy) či seriálové odpoledne. Herní pátek, kdy vytáhnete své oblíbené deskovky a místo televize si budete hrát. Nám se poslední dobou moc líbilo Time’s Up Filmy a máme zálusk na hru Život. Čtecí odpoledne. Tvoření, které máte už dlouho v plánu. U mě jsou to jednoznačně fotoalba. Skládání Lega nebo puzzlí. Pyžamový den. Procházky. Sezónní aktivity – pouštění draka, bruslení. Společné večeře a snídaně. Odpočinek. Dělejte zkrátka, co vás těší a z čeho máte radost.
Co znamená hygge pro vás? Jak vytváříte útulnou atmosféru?
Napsat komentář