Filmový festival Karlovy Vary

Poprvé tady předávám žezlo nad článkem svému drahému a máte se, na co těšit. Osobně jsem na filmovém festivalu byla jen jednou a už je to hodně dávno. Právě proto, že jsem neměla dostatečné informace, to nebyl zrovna unikátní zážitek (byť si z těch pár dní odnáším spoustu velice vtipných vzpomínek). Letos tam budu mít toho nejlepšího průvodce, takže se strašně těším a třeba se tam někde potkáme. S tímhle “návodem” se tam totiž neztratíte ani vy. 

S blížícím se 54. ročníkem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech jsem byl poprosen, zdali bych nenapsal pár drobných rad pro (ne)zkušené. Jelikož jsem hrdý Karlovarák a navíc jsem devět let o festivalu pro různá média psal, myslím si, že vám pár minut čtení může pomoci v základní orientaci. Takže, jak na filmový svátek v krásném městě za západu Čech?

 1. Lístky se kupují den dopředu. Ano, to je nejčastější věta, která dokáže rozesmutnit většinu návštěvníků. Každý den navíc začínají mizet lístky úderem osmé hodiny ranní. Pro pochopení příklad, lidé přijedou v pátek dopoledne, chtějí propařit večer a ráno jít na film. To se nekoná, lupeny nejsou, lístky se opravdu nakupují den dopředu. Čím dřív, tím líp.
 2. Klíčenky okolo krku s akreditací. Jako jejich držitelé máte nárok na získání tří lístků denně zdarma. Což líp zní, než vypadá. Většinou musíte vstávat velice brzo, aby se na vás a vaše vysněné snímky dostalo. I poté se můžete dostat k lístkům, ovšem už jen za peníze. A pokud si myslíte, že si na jeden pass koupíte dva či tři lístky na jedno představení, tak jste na omylu. Vždy jeden pass na jeden film.
 3. Když vám nevadí čekání. S klíčenkou kolem krku můžete i stát před kinosály a čekat, zdali lidé, co měli lupeny, nedorazí. Pět minut před začátkem promítání totiž platí, že kdo nepřišel, nemá místo. Tím pádem lidé od produkce často vpustí několik čekatelů. Rada nad zlato. Vyplatí se to hlavně u Velkého sálu v Thermale, kam se vejde 1148 lidí a dostane se většinou na desítky lidí. Druhá zkušenost, hodně lidí nedorazí na půlnoční promítání, věřte mi, zapomenout na to, že máte jít ještě o půlnoci na film, není moc těžké.
 4. Půlnoční představení. Moje nejoblíbenější část fesťáku. Loni jsem takhle z první řady sledoval na velkém plátně Predátora s troškou alkoholu v žíle a lahví v ruce. Když nepřijdete moc unavení, ale jen tak decánko a nebudete dělat bordel, securitáci přimhouří očko. A pak mají ty filmy větší sílu, viz. film o vosách velkých jak wolksvagen Brouk. Dodneška jedno velký wtf?
 5. Pět minut. Už to tady zaznělo. „Pokud divák s platnou vstupenkou neobsadí své místo nejpozději 5 minut před stanoveným začátkem představení, jeho právo na dané místo automaticky propadá ve prospěch pořadatele,“ říká návštěvní řád. Co to znamená pro vás? S kamarádem jsme dostali lístky, samozřejmě každý jinam. Ale, stačilo počkat pár vteřin, padl gong a měli jsme božský místa v kině. Jo, zasedli jsme takhle místo Markovi Taclíkovi. Vzal to. A byla s ním sranda.
 6. Jídlo. Samozřejmě, že půlnoční halušky před Thermálem mají své kouzlo, ale věřte, že se dá v Karlových Varech najíst i lépe. Kamarádka se poprvé v KV vylekala, když viděla pizzu na kolonádě za 700 kč. Rada pro vás, vydejte se na třídu TGM. Hledejte výbornou hamburgrárnu a palačinkárnu v Zeyerově ulici, kde mají i fantastické bagety. Podle mě nejlepší poměr cena výkon je restaurace Evropák alias Ventura Pub kousek od centra, kde mají točenou Plzeň. A pro pivaře, když sejdete od Evropáku dolů, na hlavní, najdete podnik Černá Plzeň, kdo tam nebyl na pivu, jakoby nebyl. Jo a na tříde TGM je skvělý Bagel Lounge.
 7. Soutěže a parky. Když zrovna nevyrazíte na film, jsou celé Vary prošpikované krásnými parky, kde se dá ležet. Pozor, večer v tu nejméně vhodnou chvíli, se vynoří stříkače vody a začnou zalévat krom zeleně i vás. Soutěže jsou jednoduché a často si můžete odnést prima suvenýr. Velice oblíbené místo je Vodafone pláž u Vřídla, rozdávají tam prima kloboučky. Pokud milujete túry, budete milovat i Vary. Jsou krásné a plné božích vyhlídek a míst, které stojí za prozkoumání. Diana a Jelení skok jsou téměř povinností. Váš Instagram dostane do těla.
 8. Jak vybrat film. Tady je každá rada drahá. Já mám například na letos zatím jen jeden, který chci vidět. Ale to se vždy změní, jak dostanu do rukou program. Nicméně zpět k výběru. Já za ty roky trošku zpohodlněl a zjistil, že si vybírám filmy jen podle kinosálů, tj. Velký sál, Drahomíra, Panasonic, Malý sál. Důvod je jednoduchý, jsou to největší kina, tudíž si myslím, že tam dávají kvalitnější filmy (i když…), jsou tam pohodlnější sedačky!!! a kvalitní klimatizace. PS: Navíc je to v centru.
 9. Když se vám nechce chodit. Největší pecka, co za poslední roky využívám pravidelně. Půjčovna kol. Na akreditaci si můžete zadarmo půjčit na hodinu kolo. Paráda. Cesty mezi Thermálem a Puppem jsou najednou otázka tří čtyř minut. Na druhou stranu, pro ty, co Vary moc neznají, choďte pěšky, a koukejte nejen pod sebe, ale i nahoru a zjistíte, že jsem s krásou Varů nekecal.
 10. Ubytování. Pokud nemáte ve Varech rezervované ubytování, nezoufejte, ty lepší kusy budou už zřejmě pryč, ale věřte, že pokud přijedete až po zahajovacím víkendu, bude to lepší. Pokud vynechám hotely a penziony, které vás určitě napadli, mám pro vás tři alternativy. Stanové městečko. Je tam legrace, je to zážitek a máte v areálu jak půjčovnu kol, tak kasy. Další možnost je využít ubytování na školách, které jsou v centru. To je ZŠ Dukelských Hrdinů či na nábřeží Jana Palacha. Spíte na žíněnkách či na svých karimatkách, jak v tělocvičnách, tak ve třídách. Osobně doporučuji spíš Dukelských Hrdinů, škola si loni díky ubytování vydělala na nové spotřebiče do školní kuchyně. Karma k mání zdarma. Poslední možnost je internát v Drahovicích, první víkend bude plno, ale pak by to jít mělo.
 11. Parkování. Ze své zkušenosti vím, že jsou strážníci benevolentnější, ale raději bych na to nespoléhal. Asi nejlepší parkování najdete v Drahovicích, odkud vám to do centra bude trvat jen pár minut chůze. Pokud chcete mermomocí do centra, vyjde vás u Dolního nádraží parkování na celý den na 50 korun.
 12. Hvězdy. Jasně, proč bych jezdil na festival do Varů, kdybych neviděl ‘hvězdy‘. Kam za nimi. První den a poslední je to jednoduché, budou na červeném koberci. Příjezd je většinou mezi 17. a 18. hodinou. Nejraději na ně čekám na terase v F baru. Vidíte na koberec, mají tam pívo, ale bacha, místa tam rychle mizí. Často lze celebrity potkat i v okolí Puppu a na kolonádě.
 13. Sladkosti a káva. Jasně, každý asi není na klobásy a pivo, takže kam na sladkou tečku? Určitě první, kam musíte zajít, je cukrárna v hotelu Pupp. Krásný prostor, luxusní dorty a nebojte, nezruinuje vás to. Klasikou je i káva u Elefanta, ale už to není, co to bývalo a rád chodím i do Café Piccolo na třídě TGM, kde mám rád ledový kafe a mají fakt dobrý dorty, hlavně ten čokoládovej.
 14. Ohňostroj. Bývaly dva, už je jen jeden, a to na zahájení. Většinou je spojený s koncem koncertu, který je před hotelem Thermál. Takže od cca 22 hodin se můžete těšit na ohňostroj. Nejlepší je ho sledovat ze Zahradní ulice, to je naproti Thermalu.
 15. BaryVary. Už tady pár tipů padlo, ale přesto. Vždy u Thermalu je stan, kecal bych, který to bude letos, ale mě to moc nesedí, předraženo a přecpáno. Zkuste již zmíněný Evropák, Černou plzeň, můj oblíbený filmový F bar. Je to na ochozu Thermalu a je skvělý výhled, lidé řeší filmy, koukáte na plakáty a červený koberec. A zvláštní tip pro milovníky hledání, krásné a klidné místo je Vinárna U Sv. Václava. Kdo hledá, najde, ale je to kousek od všeho a je tam klid.
 16. Doprovodný program. Upřímně, je toho hodně, co Vary nabídnou. Stačí sledovat denní program na kviff.com a najdete tam vše, co se bude dít. Za mě možná jen, zkuste program pod Chebským mostem. Přes den jsou tam pohádky a večer zajímavý koncerty. Akustika pod pilířem mostu je skvělá a kousek je hospůdka Loděnice. Krásný výhled na Ohři vás ohromí.