Doller - elegantní diář

Jednou mi můj kamarád Mára povídá: „Hele Kubo, dostal se mi do rukou diář od Dolleru a já nevím, jak bych ho využil. Nechceš ho?“ Jasně, říkám mu, určitě ho nějak využiju. Druhý den mi v práci u recepce stál kurýr s krabičkou v ruce (Mára je vždycky pintlich) a já si od něj Doller převzal. Narovinu, vůbec jsem v tu chvíli netušil, co to Doller vlastně je. Na internetu jsem si tohle slovíčko, které ve mně vyvolávalo vzpomínky na Ameriku, vygooglil a zjistil, že se jedná o jakýsi motivační diář a plánovač v jednom. Vůbec jsem nevěděl, co to znamená, a tak jsem spoléhal na to, že zkušenost je prostě nepřenositelná a že nejlepší bude, si ho hezky osahat (tedy ten diář, že ano).

Jinak pro dokreslení obrazu, abyste plně pochopili, proč diář potřebuji, tak moje profese je každý den plná schůzek a meetingů. Stýkám se s klienty, partnery, šéfy, jejich zástupci a další spoustou lidí. Plánování času je pro mě tak naprosto klíčové. Nikdy jsem nevěřil mobilním kalendářům a vždycky mi přišly hrozně chaotické, špatně čitelné a ve chvíli, když s někým domlouváte schůzku přes telefon i dost nepraktické. To je asi hlavní důvod, proč jsem vždycky tíhnul k papírové formě diářů.

A teď už k Dolleru samotnému. Jakmile ho otevřete, objevíte nápis „v případě ztráty prosím vraťte“ se na hlavním titulku, pod kterým na spodním okraji stránky najdete místo na vepsání svého jména a emailu.

A listujeme dál. Doller je celý doslova nacpaný motivačními citáty a texty, které diáři dávají zase trochu jiný rozměr. Citáty jsou opravdu silné a i mě jako zarytému sportovci nalejí velmi často energii do žil. Doller není diář, je to spíš plánovač. Pokud by se tomu někdo věnoval, může si z Dolleru udělat doslova deník, na jehož základě si nastaví cíle na denní, týdenní, měsíční i roční bázi a postupně je plní.

Doller je rozdělený na jednotlivé měsíce a následně týdny. Před začátkem měsíce je na dvou listech vždy velký sumář s 35 poli v 5 sloupcích nadepsaných dny od pondělí do neděle, tedy 7 sloupců (dny) a 5 řádků (týdny). Sem si můžete zapsat obecné poznámky a hlavní informace k jednotlivým dnům. Poté již následuje klasický týdenní přehled od pondělí do neděle na 2 sousedících listech, kde jsou jednotlivé dny ve sloupcích. Dny jsou rozdělené po hodinách od 6 do 22. Vlevo od pondělí je další extra sloupec s nadpisem týdenní cíle. Spodek levého listu je na půl rozdělený na dvě části s nadpisy udělat a zavolat. V té samé spodní části na pravém listu je místo na poznámky, nápady a novinky. Vše je přehledné a celý týden máte jako na dlani. Po posledním týdnu v měsíci je v Dolleru místo na měsíční shrnutí a vyhodnocení cílů, a tak se to stále opakuje měsíc po měsíci. Diář navíc prolínají různě šikovně vložené sekce na poznámky a postřehy, je vybaven kapsou, kam můžete založit jakýkoliv A5 papír. Doller vás doslova svou koncepcí navádí k tomu, abyste byli organizovaní a důslední. Stačí jenom chtít.

Jedinou výtkou je snad poměrně nízká výška a malá šířka řádků v časové ose dne, která je pro moje potřeby většího množství informací nedostatečná, ale to je spíš o tom, jaký formát si vyberete. Já využívám DOLLER velikosti A5 a chtělo by to pro moje účely asi větší. Každopádně jsem ho dostal a tuhle značku „ZDARMA“ mám asi úplně nejradši.

A teď důležité upozornění. Doller je nedatovaný. Alespoň tedy ten můj. Nahlas se přiznávám, že za to nejsem zrovna rád. Několikrát se mi totiž stalo, že jsem při datování dnů díky nepozornosti špatně navázal datum přes stránku do dalšího týdne. A pak jsem taky čekal v kavárně nákupního centra na obchodního partnera o den dříve, než bylo domluveno.

A co že se mi na Dolleru líbí nejvíc? Je to jednoznačně design. Můj Doller je prostě fešák. Je nenápadný, ale přitom elegantní. Když ho někde vyndám, nemusím se za něj nikdy stydět. Ba naopak. Působí profesionálně. Já sám pracuji v obchodní sféře a měsíčně mi projdou pod rukama transakce za několik milionů korun. Ne tedy mě osobně, ale chci tím jenom naznačit, s jakými lidmi se stýkám na jednáních. Ale ani tak jsem se nikdy nebál svůj Doller vytáhnout. Ba naopak. Těšil jsem se, až ho ostatní uvidí, protože pro obchodníka je celková prezentace včetně doplňků (mobil, diář, peněženka) zcela zásadní.

A závěrem asi nějaké resumé, což? Postačí na to jedna věta. Příští rok si ho koupím znovu.

Štítky: