Otevřít si dneska eshop a začít něco prodávat je celkem snadné. Možná umíte šít krásné kabelky či sukně, možná doma vyrábíte vlastní šperky. Jednou možností je, že tyhle věci prodáte třeba na Fleru a druhou je, že si založíte vlastní eshop.

Já bych se s vámi ráda podělila o vlastní zkušenost se zakládáním eshopu. Asi víte, že kromě skupiny Planner lovers v České republice, máme také obchod s doplňky do diářů Planner Addict. Když přeskočíme počáteční fázi, dostaneme se k tomu, že stojíte před rozhodnutím, kde si takový vlastní eshop založit, když zrovna po ruce nemáte desítky tisíc pro někoho, kdo vám ho vytvoří.

My jsme nejdřív dali na první radu, kterou jsme dostali a zaplatili si hosting, doménu i eshop přes banan.cz. Záhy jsme zjistili, že to není to pravé ořechové a že za ty peníze eshop vypadá opravdu hrozně a neprofesionálně. Já jsem pak čirou náhodou narazila na projekt Shoptet a narychlo jsme celý eshop přesouvali tam. Mělo to svá úskalí, ale zdárně jsme to zvládli a komunikace se shoptetem, byla moc fajn.

První věc, která vás u shoptetu potěší je, že pokud váš eshop nebude obsahovat více než deset položek – je celý zdarma. K tomu dostanete email a 22 modulů/funkcí. Níže vidíte kompletní ceník. My jsme potřebovali další dva moduly navíc, ale nechtělo se nám platit další balíček s dalšími věcmi, které bychom nevyužili. Takže nám přišlo super, že si kterýkoliv modul můžete vybrat navíc a měsíčně za něj zaplatíte určitou částku (od 50 do 300,-).

cenik

Založení je rychlé a záhy můžete fungovat. Jediná věc, kterou bych projektu vytkla je ne příliš intuitivní uživatelské rozhraní administrace. I teď po pár měsících často dlouho klikám než objevím věc, kterou potřebuju upravit či změnit (na obrázku menu vlevo). Každá položka v menu má totiž spoustu dalších pododkazů, kterými se musíte proklikat (ne vždy to najdu tam, kde bych čekala). Na druhou stranu, tohle může být celkem subjektivní a časem si člověk asi zvykne. Jak vidíte níže, vše ostatní je přehledné. Vidíte, kolik objednávek máte za sebou, které už jsou vyřízené a které ne + spoustu dalších věcí.

shop1

Důležitá (možná nejdůležitější) část eshopu je jeho vzhled. Shoptet vám nabízí několik pěkných moderních šablon, které je možné si přizpůsobit vlastním požadavkům – se vším se dá hýbat, měnit barvy, vkládat fotky i loga. Sahat můžete i do html. Tohle pro nás hned po ceně bylo asi nejdůležitější.

Oproti původnímu hostiteli jsme byli na sto procent spokojenější. Shoptet je přívětivý, moderní, cenově dostupný a nabízí spoustu různých funkcí. Jeho založení zvládnou i lidé, kteří nejsou programátoři a eshop i tak bude vypadat pěkně. Za Planner Addict můžeme jedině doporučit.

Uvažovali jste někdy o založení vlastního eshopu? Vlastníte nějaký? Napište mi o něm.