duha

Někdy se ráno probudíte a už od rána víte, že to nebude váš den. Někdy se věci nedaří a někdy je naprosto všechno úplně na nic. Šedivé dny, kdy máte pocit, že se vám nad hlavou vznáší hodně tmavý mrak. Je vám smutno, jste naštvaní, osamělí. Občas se to stává nám všem. Mít špatnou náladu a cítit se na nic, je sem tam zkrátka normální. O to víc si pak vážíme těch hezkých dní, kdy je nám fajn.

Přesto se v tom šedivém dnu nemusíme utápět. A protože věřím v sílu pozitivní mysli, přináším vám dnes takový menší seznam 10 věcí, které vám ten hodně blbej den můžou zpříjemnit. Nejsou to žádné světoborné myšlenky, o kterých byste asi nevěděli, ale v tu správnou chvíli vás třeba nakoupnou.

 1. Vstaňte z postele.

  Mohlo by se zdát, že nejlepší bude zůstat v posteli a nic nedělat. Opak je pravdou. I když zrovna nikam nemusíte a nemáte nic na práci – vstaňte a něco dělejte. Je to rozhodně lepší než být celý den sám a utápět se v depresivních myšlenkách.

 2. Dejte si snídani.

  A ne žádnou obyčejnou. Rozmazlete se trochu. Vajíčka, avokádo, palačinky, vafle. Jídlo vám dodá energii a budete se cítit líp. A jestli to chcete vzít opravdu od podlahy – popadněte knížku/časopis a vyražte si na snídani někam ven. Dneska těch snídaňových míst kolem sebe máme spoustu.

 3. Hýbejte se.

  Možná sport zrovna nemilujete, možná chodíte běhat každý den. Ať už je to kterákoliv možnost, jděte se hýbat. Dopřejte si aspoň 30 minut nějakého pohybu. Může to být lekce jógy, skupinová lekce ve fitku, ale stačí i obyčejná procházka ve vašem sousedství nebo v parku. Váš mozek se nabije endorfiny, hlava se pročistí a vy se budete rozhodně cítit líp.

 4. Oblečte si své oblíbené oblečení.

  Každý máme svůj oblíbený outfit, ve kterém se cítítme nepřekonatelně. Třeba je to jen jeden kousek oblečení, boty a nebo nějaký doplňěk. Tenhle den je pro něj jako stvořený. Namalujte se, učešte se a sáhněte po oblíbené vůni.

 5. Pijte.

  A tím nemyslím alkohol (i když se to trochu nabízí, že jo). Snažte se být celý den hydratovaní. Voda s ovocem a citrónem, bylinkový čaj, možná i nějaký ten džus z čerstvého ovoce. Dneska nezapomínejte pít.

 6. Něco si kupte.

  Nemusí to být nic drahého. Jde o nějakou maličkost, která vám udělá radost. Kupte si kytičku na farmářském trhu, oblíbený nápoj v kavárně, kroblihu nebo oblíbený časopis. Zkrátka si udělejte radost něčím, co vás potěší. Dneska si to zasloužíte.

 7. Pusťte si hudbu.

  Hudba dělá zázraky. Zpívejte, tancuje, skákejte. Nebo si pusťe něco klidného a ležte na zemi se zavřenýma očima. Pusťe si to, co vám dělá radost, co vás pobaví, co vás uklidní. Písničky z dětství, retro kapela, co jste poslouchali na střední, nejlepší album vašeho oblíbence. Já mám pro tyhle příležitosti na Spotify svůj happy playlist plný mých nejoblíbenějších písniček.

 8. Někomu zavolejte.

  Zavolejte kamarádovi, mamce, tátovi nebo babičce. Nechte si o něčem vyprávět, nechte se pobavit. I když někdy chceme být spíš sami, tak je fajn někoho aspoň slyšet a přemýšlet o něčem jiném.

 9. Jezte pořádně.

  Je sice lákavý sníst kýbl křidýlek v KFC, litr zmrzliny na posezení a pytel brambůrků, ale vsadím, že vám pak bude spíš hůř než líp. Dejte si něco dobrého, ale kvalitního. Maso, zeleninu, ovoce, luštěniny. Cokoliv, co máte rádi. Internet je plný zdravých receptů, které i dobře chutnají. A při vaření přijdete na jiné myšlenky – věřte mi, mám to vyzkoušené.

 10. Dělejte něco kreativního.

  Dejte se do nějakého DIY projektu, co už máte dlouho v hledáčku, pište, malujte, vytáhněte pletení, skládejte puzzle, vyšívejte. Na Pinterestu najdete nepřeberné množství kreativních nápadů. Cokoliv, co zamětná váš mozek, vám uleví.

Můžete vyzkoušet všechno. Můžete vyzkoušet jen část. Každopádně se tomu šedivýmu dni/týdnu/měsíci zkuste nepoddávat a věřte, že zase bude líp. Všechno nakonec přejde.

Jaký je váš osvědčený recept? Co pomáhá vám? 

Fotka od consuelathan