kniha o mateřství

Kniha od Ester Bezděk, která mi okamžitě učarovala a která na mě čekala o Vánocích pod stromečkem. Četla jsem jí hodně pomalu a trávila s ní nespočet večerů. A vím, že se k ní budu ještě často vracet s tím, jak Rozárka poroste a jak se budou měnit roční období. Ester je maminka tří malých dětí a od loňského roku jí sleduju na instagramu, kde je hodně aktivní. S jejími názory a výchovou hodně souzním a to, co a jak předává dál je mi velmi sympatické. Proto se s vámi dnes chci podělit o to, čím mi kniha Rituály šťastné rodiny tolik učarovala. 

Podtitul knihy zní: Průvodce šťastným dětstvím a naplněným rodičovstvím. A tohle moto se prolíná celou knihou. V úvodu knihy se dozvíte jak najít svůj rytmus (pro mě velmi důležitá část k zamyšlení), jaké rituály jsou nejoblíbenější právě v rodině Bezděků a jak byste měli naložit se samotnou knihou. Tahle poslední část mi byla velmi sympatická, protože často se člověk nechá zahltit vším tím, co by “měl” dělat a nakonec mu tak nějak nejde nic. Zbytek knihy je rozdělen podle ročních období a v závěru zbyl prostor na téma narozenin, narození nového člena rodiny, část o tom, co by Ester chtěla předat svým dětem, téma režim versus rituály a téma rituálů samotné. 

Každá z hlavních kapitol začíná popisem typického dne pro dané roční období, tak jak ho prožívá Ester se svou rodinou a dál v ní najdete informace o svátcích a tradicích, které doma slaví a dodržují, tipy na činnosti a aktivity, ale taky recepty nebo básničky a říkadla, které jsou pro období vhodné. Knihu provází krásné fotografie a kresby a celkově je moc hezky vizuálně zpracovaná. Dobře se v ní orientuje a snadno si označíte právě to, co je zrovna vám blízké. 

Baví mě, že Ester je v knize opravdová, píše i o svých těžších chvílích a o tom, jak na sobě musela/musí pracovat. Nemusíte souznít úplně se vším, co vám kniha přináší, ale je plná skvělých tipů a rad. Pro mě tam bylo i hodně věcí k zamyšlení. Sama ve spoustě věcí tápu a pořád hledám balanc mezi tím, co potřebuju já a co potřebuje Rozárka. Tahle kniha mi byla/je velkou inspirací a moc za ní Ester děkuju. 

Jakmile jsem přestala řešit, co všechno bych měla stihnout, náš život se změnil. Najednou jsem si začala všímat všech drobností, které jsem předtím neviděla. Přestala jsem spěchat. Uvědomila jsem si, že není důležité, kolik toho stihneme, ale jak čas prožijeme. 

Štítky: