Dívka s tetováním na zádech

Už, když mi přišel od nakladatelství Jota nový katalog, padla mi tahle knížka do oka. Amy Schumerovou znám jen z televizních ukázek na její stand up comedy show. Nikdy jsem ale žádnou neviděla. Přesto jsem na knížku byla zvědavá. Mám tenhle typ knížek ráda. (S Lenou Dunham a její Holka, a ne ledajaká jsem to měla podobně).

Amy Schumer je především komička (a pak taky herečka, scénáristka a producentka). V knížce se to hodně odráží a počítejte s tím, že se budete hlavně smát. Údajně nejde o žádnou autobiografii, ale o moc víc už do života Amy asi proniknout nemůžete. Jednotlivé kapitoly vás provedou různými životními etapami a zážitky, které Amyin život formovaly. Do 34 kapitol se vešlo něco z dětsví, něco ze středoškolských let, pár věcí o rodině, hodně věcí o sexuálním životě a partnerech, ale taky věci o přátelství a věcech, které Amy pálí.

Připravte se na peprnější jazyk a maximální upřímnost. Amy si nebere servítky na svých vystoupeních ani v knížce. Pro představu: hned první kapitola se jmenuje Otevřený dopis pro mou vaginu. Mě osobně tenhle styl sedí a u knížky jsem se opravdu hodně bavila. Zároveň ale Amy v knížce řeší i vážná témata, jako nemoc svého otce nebo problém se zbraněmi, který je v USA stále velmi aktuální. Často k vám během čtení bude promlouvat (jako žena k ženě). Některé věci mě hodně oslovily a nebojím se říct, že dokonce motivovaly. Jestli něco Amy Schumerová umí, tak je to promlouvat k lidem skrze humor a do knížky se jí to podařilo maximálně přenést.

Jsem COURA a DĚVKA, co měla za celý život jenom jeden jediný vztah na jednu noc. Když mám dobrý den, nosím desítku normální, střední velikosti. Zažila jsem ponížení z práce servírky, ale i z toho, jaké to je brát si peníze za to, že se vám lidi smějí. Jsem silná, dospělá ženská, která byla fyzicky, sexuálně i emočně zneužita muži a ženami, které znala, věřila jim a záleželo jí na nich. Zlomila jsem spoustu srdcí a svoje mám polámané taky.

Dívku s tetováním na zádech bych doporučila spíš holkách a ženám. Těm, které se rádi smějí. Těm, kterým nevadí nějaké to sprosté slovo. Amy Schumer je žena, kterou podle mě stojí za to znát. Ať už jste její show nebo film Vykolejená viděli či ne. Budete se bavit, budete se smát, místy vás trochu dojme. Donutí vás zamyslet se nad sexem i vztahy. A řekne vám, že být ženskou je kurva dobrý.

Nakladatelství Jota, s. r. o., 2017. Knihu je možné zakoupit ZDE.

* Článek sponzoruje nakladatelství Jota. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.