Mládí v hajzlu: Povolení prudit

Mládí v hajzlu není jen konstatování, že už nejsem ten mladý divoch, ale také knižní série od amerického autora C. D. Payna. Jeho poslední, devátý díl s podtitulem Povolení prudit, vás zavede zpět k začátkům. Známý průserář Nick Twisp z prvních dílů se vrací, tentokrát jako otec svého syna Nicka Twispa II. Upozornění dopředu, recenze bude obsahovat stopové množství spoilerů jak na tuto knihu, tak na poslední díl Star Wars.

Jako malý jsem objevil knihu Mládí v hajzlu přes svého kamaráda. Na svůj tehdejší jeden z prvních barevných telefonů, jsem si stáhl první díly a četl. Pamatuji si to dodnes, jak jsem ležel pod dekou a hltal příběh Nicka a prožíval to s ním. Nenáviděl jsem Trenta a zároveň miloval a nesnášel Sheeny. Miloval jsem to a dodnes mám v knihovně všechny díly. Postupem času a zvyšujícím se počtem dílů šla kvalita a moje bezmezná láska zákonitě do míst, kam nepatřila.

Když jsem se dozvěděl, že existuje devátý díl (paradoxně v době, kdy šel do kin devátý díl Star Wars) řekl jsem si, že musím uzavřít i tuto ságu a dočíst i tento díl. Co říct, aniž bych příliš nespoileroval. Vybroušený jazyk a forma zůstala od prvního dílu stejná, což je pozitivum, vtip také, i když těch velkých výprsků smíchu bylo pomálu, když porovnám předcházející díly. Tím asi končí výčet toho dobrého. Příběh už je uměle natahovaný, zvraty sem tam nelogické, jmen příliš mnoho a příběh jede podle podobného vzoru, jako poslední dva tři díly. K postavám se vám těžko bude hledat pouto.

Rodina Twispů už je moc početná, bohatá a Nick II. tak sice má povolení prudit, ale už nebojuje ze všemi a se vším. Má to moc jednoduché. Navíc, pokud někdo viděl film, natočený podle prvních dílů, musí mi dát za pravdu, že se moc nepovedl. A poslední dvě knihy ho obhajují.

Když to vezmu kolem a kolem. Pro milovníky Nicka je to povinné zakončení série, ale až moc mi to připomíná mé nadšení ze Star Wars. První díly božský, další tři jsem vzal na milost, a ty poslední tři? Člověk už to sleduje, v našem případě čte z nostalgie a vzpomíná, jak to na začátku příběhu bylo skvělé.

Nakladatelství Jota, s. r. o., 2019. Knihu je možné zakoupit ZDE.

* Článek sponzoruje nakladatelství Jota. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.