Lykke Meik Wiking

Předpokládám, že mnoha z vás se do ruky dostala už autorova první kniha Hygge. Já z ní byla unesená hned dvakrát. Poprvé, když jsem viděla její přebal na plakátu a podruhé, když jsem jí četla. Když Jota přišla s informací o další knize podobného ražení, zajásala jsem. Meik Wiking má práci snů a já jsem ráda, že o ní píše tak poutavé knihy.

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina občanů oddaných věci může změnit svět. Je to v podstatě jediný způsob, jakým se kdy čeho dosáhlo.

Hygge bylo o každodenní spokojenosti a užívání si prostých radostí života. Lykke znamená v dánštině štěstí a přesně o tom je celá kniha – co lidi činí šťastnými. Kniha je rozdělena do devíti kapitol. První dvě vás uvedou do tématu a následujících šest vám pak napoví, co je důležité v oblasti pocitu štěstí: pospolitost, peníze, zdraví, svoboda, důvěra a laskavost. Poslední kapitola pak skládá všechny dílky dohromady.

Stejně jako minule je kniha krásně graficky zpracovaná. Není to jen obálka, ale kniha jako celek. Fotky, barevné rozlišení, grafy, obrázky a členění. V každé kapitole vás autor uvede do tématu a přidá něco ze svého života. Pokaždé mám větší a větší chuť se jet podívat do Dánska. K tomu vás čekají faktické informace z různých relevantních výzkumů, citáty, případová studie a navíc tipy na štěstí s praktickým využitím.  V závěru každé kapitoly najdete takové malé shrnutí toho, jak se dané téma “žije” v různých zemích s případných odkazem, kde si o tom v knize počtete víc.

Jaké tipy na štěstí v knize najdete? Tak například: vytvořte spřátelenou skupinu lidí bez elektroniky, kupujte si zážitky, které jsou součástí něčeho smysluplnějšího, nasedněte na kolo, usmějte se a povídejte si s cizími lidmi, slavte světový den laskavosti, změňte soutěž na spolupráci.

Kdo by si měl knihu přečíst? Přála bych si, aby si jí přečetl úplně každý. Věřím, že svět by byl pak mnohem příjemnější a přátelštější. Přečtěte si jí, darujte jí lidem kolem sebe a šiřte lykke. Za sebe si troufám říct, že se mi asi líbila ještě o chlup víc než Hygge. Spoustu praktických tipů je celkem snadno zrealizovaných a vzhledem k blížícímu stěhování doufám, že mi tipy pomohou budovat v novém sousedství třeba větší pospolitost a laskavost.

Nakladatelství Jota, s. r. o., 2018. Knihu je možné zakoupit ZDE.

* Článek sponzoruje nakladatelství Jota. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.