jaro

O kreativitě se toho říká hodně – je dobrá pro vaši duši, mozek, tělo. Přináší štěstí, radost, spojení. V dnešní době je to skvělý lék na spoustu našich trápení. Na chvilku si sednout, vypnout hlavu a něco tvořit. Zní to celkem jednoduše a přesto si spoustu z nás říká: “Jenže já vůbec kreativní nejsem, to není pro mě.” 

Nebojte se, kreativita není žádné speciální kouzlo ani speciální dovednost, se kterou se buď narodíte nebo ne. Kreativita je zvyk jako každý jiný. Je to cvičení. Cesta tvořená zvědavostí a vášní. Všichni jsme se s touhle dovedností narodili, jen jí postupem času tak trochu ztrácíme, protože o ní nepečujeme. Stačí vám jen trochu touhy a odhodlání a můžete svou kreativní stránku zase objevit. 

Jiné pojmenování pro kreativitu je odvaha. (Henri Matisse)

Je vědecky dokázáno, že kreativita je opravdu prospěšná a tohle všechno vám přináší: 

  • Zvyšuje pocit štěstí, díky dopaminu, který se při kreativním procesu uvolňuje. 
  • Zlepšuje duševní zdraví. Funguje to podobně jako s meditací. Zmírňuje úzkosti, deprese a stres. 
  • Zlepšuje kognitivní funkce. Učení se nových dovedností vytváří ve vašem mozku nové nervové dráhy a tím se zlepšuje jeho funkce. 
  • Zlepšuje imunitu a zmírňuje bolest. 

Není nač čekat. Vyberte si pro sebe tu správnou kreativní činnost – popadněte štětec, kytaru, pero a dejte se do práce. Tady máte 5 tipů, jak začít s novou kreativní činností:  

  1. Zkrátka ZAČNĚTE. Už dneska. Vyberte si činnost, která vás dlouho zajímá – něco, co se už dlouho chcete naučit; něco, co vás bude bavit a jen tak s tím neseknete a neotálejte s tím, kdy začnete. Malování, psaní, vaření, tanec, ruční práce, kutilství, hraní na hudební nástroj – zkrátka cokoliv. 
  2. Buďte konzistentní. Zavažte se, že se činnosti budete věnovat určitý čas každý den (stačí i 5-10 minut), nebo třeba: napíšu 3 stránky denně, uvařím jedno nové jídlo týdně. Pravidelnost je základ, tím budujete nový zvyk. 
  3. Najděte si parťáka(ky). V dnešní době není vůbec těžké najít lidi, kteří se zaměřují na stejnou věc, jako vy. Přidejte se do facebookové skupiny, sledujte podobně zaměřené lidi na instagramu. Pusťte se do tvoření s kamarádem a vzájemně se podporujte. Nechte se inspirovat. 
  4. Buďte na sebe hodní. Dovolte si jen zkoušet, občas být špatní a hlavně se bavte. Užijte si celý proces a emoce s učením se něčemu novému spojené. Buďte hrdý začátečník – malujte kostrbaté obrázky, pište špatné příběhy, uvařte nepovedené jídlo. Časem se budete zlepšovat. Důležité je nebát se a zkoušet, zkoušet, zkoušet. 
  5. Sdílejte svou práci. Může to být trochu děsivé, ale pojďte do toho. Ukažte své výtvory rodině, kamarádům, těm, kdo vás inspirovali. Nechte se povzbudit k dalšímu pokračování. 

A to je vše. Začněte s tím, co teď máte, procvičujte pravidelně, hledejte inspiraci ve svém okolí a dovolte si občas selhat. Tak získáte nový kreativní návyk, který vás pak může provázet po zbytek života. Není to vždycky jednoduché, ale vždycky to stojí za to.