Mám ráda “nakopávací” a inspirativní knihy. V knihovně mám na ně speciální poličku. Firmu Nasty Gal a Sophii Amoruso jsem poznala zcela náhodou, když jsem si Girlboss pustila na Netflixu. Chytlo mě to od prvního dílu a do teď nechápu, proč to po první sérii utnuli. O několik měsíců později jsem se rozhodla, že sáhnu po stejnojmenné knize, kterou sama Sophie napsala. Občas se mi poštěstí a určitá kniha mi přistane v ruce zrovna v tu nejvíc pravou chvíli a strašně na mě zapůsobí. Přesně to se stalo s #Girlboss.

You create the world, blink by blink. It is entirely yours to discover and yours to create.

Sophie Amoruso byla podivná holka s láskou k podivnému vintage oblečení. Byla bez peněz a bez zdravotního pojištění a nežila si zrovna jako královna. Pak si založila účet na ebay a začala prodávat oblečení z druhé ruky. Dneska vlatní firmu, která má obrovskou hodnotu a obchody v LA. Ono to samozřejmě  celé nebylo tak snadné, jak to vypadá a za vším je obrovská dřina, ale ve zkratce je přesně tenhle příběh, tím, co dělá Sophii zajímavou a proč má dnes možnost promlouvat k ženám po celém světě.

Kniha, která má 11 kapitol popisuje Sophiin životní příběh a zároveň je takovým malým návodem na to, jak se stát úspěšnou ženou, která vede svůj vlatní byznys. Dozvíte se, že každá zkušenost a to i ta špatná, je cennou součástí toho, kdo jste. Přečtete si něco financích, módě a stylu, kreativitě, vedení firmy i o tom, jak správně přemýšlet a snít. Zároveň je v knize několik krátkých příběhů žen, které se úspěšně staly Girlbosses.

Sophie nic nezastírá a promlouvá ke čtenářům zcela upřímně. Každá kapitola je uvedena kresbou a autorčinou myšlenkou a taky citátem od někoho známého. Kniha ve vás vyvolá dobrý pocit a chuť do práce. Donutí vás jinak přemýšlet a zkrátka vás nakopne. Aspoň na mě tak zapůsobila hned od prvních stránek. Je jedno jestli něco sami vyrábíte, jestli máte skvělý podnikatelský plán nebo jen píšete blog a chcete být slyšet. Dejte do toho svou duši, lásku a všechnu sílu, kterou máte. Tvrdá dřina nese ovoce.

V češtině kniha zatím nevyšla, ale myslím, že těžká na čtení nebyla (pokud umíte aspoň trochu obstojně anglicky). V knihkupectví k ní najdete i “pracovní sešit” a deník v jednom, ale ten jsem si domů zatím neodnesla (nicméně časem to mám asi v plánu). Po #Girlboss sáhněte, když se zrovna cítíte trochu na dně a nevíte, co dál. Ve chvíli, kdy hledáte inspiraci a kdy potřebujete slyšet povzbuzení. Sophie vám tohle všechno může dát.