Cestovní deník, lístky, mapy

Na organizování cest jsem trochu ulítlá (já vím). Když jsme se před pár lety rozhodli letět do Ameriky, tak jsem čtvrt roku strávila přípravou vlastního průvodce na cestu. Cestovní deník jsem si psala na dovolené na Santorini a taky na již zmiňovaném road tripu v USA. Vlastně jsem si takový deník (říkala jsem mu lodní) psala už někdy v 15ti na dovolené v Chorvatsku. A je to skvělá věc, protože za pár let už si pamatujete jen důležité útržky, ale ty maličkosti se vám z hlavy vykouří. A tak vám chci dneska ukázat, proč by se vám na podobné zápisky mohl hodit právě Clipbook od Filofaxu a co všechno si do takového cestovního deníku můžete psát.

Proč Clipbook

Z jednoho prostého důvodu. Je totiž kroužkový a tím pádem i hodně variabilní. Můžete do něj tedy psát např. více cestovních deníků a třeba i vlastních průvodců na cestu, oddělit to všechno oddělovačema a vložit prakticky cokoliv. Stačí mít doma děrovačku a nic nebude problém. Velikost A5 na tenhle projekt bude ideální. Desky si můžete stylově dozdobit a využít různých komponent, které tenhle systém nabízí. Lehkost desek je navíc na cestu skvělou volbou.

Před cestou

Průvodce na cestu. Tohle asi nebude pro každého. Je mi jasný, že se s tím zkrátka možná nebudete chtít babrat. Ale na druhou stranu stojí to za to. Oproti průvodcům, které si můžete koupit, budete mít po ruce jen ty informace, které opravdu potřebujete a ideálně i všechny aktuální zajímavosti a tipy (třeba na restaurace, výlety, dopravu, fotogenická místa apod.). Já vždycky čerpám z cestovatelských blogů, Pinterestu a průvodců. Listování mým průvodcem do USA najdete tady.

Na cestě

Je jen na vás jestli se rozhodnete psát svůj deník hned naostro nebo na nečisto a pak ho doma přepíšete. Zkušenost mám s oběma variantami. Pokud píšete na nečisto, počítejte pak, že vám ten přepis nějaký čas zabere až budete zpátky doma a může se tím pádem stát, že deník nikdy pořádně nedokončíte. Takže sebou je důležitý mít tužku, propisku (k tomu třeba 2-3 barevný na nadpisy), lepidlo a Clipbook (případně listy, na které budete psát a které pak do Clipbooku vložíte). Jestli budete na dovolené v páru nebo ve skupině kamarádům, zkuste se v psaní deníku každý den střídat, je to prima  oživení.
Sbírejte všechny lístky, účtenky, mapičky, pohledy, květiny, listy ze stromů atd. Tohle všechno si do deníku můžete totiž vlepit, přidat do kroužkové vazby nebo dát do desek se zipem a deník tím vyšperkovat. A nezapomeňte taky na fotky z Instaxu, to je další skvělý doplněk. Určitě máte minimálně jednoho kamaráda, který vám ho půjčí, pokud ho sami ještě nevlastníte.

Po návratu

Pokud jste deník nepsali naostro už během cesty, tak teď přichází chvíle, dát to všechno dohromady. Přepsat jednotlivé zápisky, vlepit k nim fotky, lístky, sušené květiny či cokoliv, co jste během cesty nasbírali. Nebo taky můžete doladit již napsaný deník tím, že přidáte oddělovač s mapou místa, kde jste byli, vložíte do vazby letáčky z výletů nebo přidáte fotky, které jste nechali vyvolat třeba u Vyvolej.to, pokud zrovna nejste majiteli Instaxu.

Voilà váš cestovní deník je hotov a Clipbook je připraven na další dobrodružství. 

Píšete si na cestách deníky? Máte nějaký svůj vlastní systém? Napište mi o tom do komentářů. Díky.

* Článek sponzoruje firma Filofax, která nabízí širokou škálu diářů, poznámkových bloků a psacích potřeb. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.

Štítky: