“Calm the mind, change the world.”

Aplikaci Calm s vedenými meditacemi používám už víc než rok. Jeden z jejích autorů Michael Acton Smith se k ní rozhodl vydat knihu a když se někde na internetu podíváte po ukázkách, okouzlí vás na první pohled. Momentálně je u nás kniha k dostání pouze v angličtině, ale pokud jste v ní aspoň trochu zdatní, nebojte se toho. A teď už k tomu, co kniha nabízí.

První stránky vás seznámí s tím, k čemu je nám meditace dobrá, jak meditovat, jak používám samotnou knihu a jak si psát deník, ke kterému nabízí také šablonu (ta vás pak provází celou knihou). Padne tu zmínka také o samotné aplikaci a seznámíte se s jejími autory.

Po úvodu přichází na řadu osm hlavních částí na téma: příroda, spánek, cestování, vztahy, práce, děti, kreativita a jídlo.

 1. Příroda. Meditace v přírodě a odpočinek. Proč je příroda pro člověka tak důležitá. Proč je pohled na moře uklidňující a kolik má odstínů. Ukázka tipů a úkolů z této kapitoly: nasbírejte a usušte si květiny, pozorujte mraky, přečtěte si nějakou poezii (Anne Brontë, Thomas Hardy, W. B. Yeats …).

  “Everyone should have themselves regularly overwhelmed by nature.” George Harrison

 2. Spánek. Dozvíte se proč je spánek důležitý a co se během něj děje a jak je to se sny. Dostanete tipy na to, jak si upravit ložnici tak, aby se vám v ní dobře spalo. Naučíte se jak meditovat před spaním a kolik hodin spánku je vlastně dost. Tipy a úkoly: relaxační protažení svalů, pět pravidel pro dobrý spánek a co dělat, když spánek nepřichází.
 3. Cestování. Kapitola o tom, jak být víc vědomí během dojíždění a cestování a jak přitom využít meditaci. Tipy a úkoly: zkuste jet do práce jinou cestou, jděte se projít, vydejte se na la passaggiatu. Jako bonus tu najdete tipy na to, jak zůstat v klidu během cesty letadlem (pro všechny strašpytle jako jsem já).
 4. Vztahy. Tady se dozvíte jak a proč může meditace zlepšit vaše vztahy s partnerem a okolím. Meditace v této kapitole je zaměřena na laskavost. Tipy a úkoly: navrhněte si vlastní tetování, vypněte si telefon, když jste s někým na kom vám záleží, vytvořte si strom lásky.
 5. Práce. Pracovní místo, pracovní prostředí, kolektiv a firemní filozofie. Jak být v práci víc produktivní a soustředěný a jak využívat přestávky. Meditace zaměřená na skenování těla a tři cvičení na redukování stresu a úzkosti.  Seznam dvaceti pěti tipů na to, jak si udělat pauzu. Tipy a úkoly: digitální detox, změňte si přihlašovácí hesla.

  “If you´ve been hunched over a computer all day, try this supine surrender. Rest your legs up against a wall, with you sitting bones touching the bottom of the wall and your feet in the air. Breathe deeply and relax.”

 6. Děti. Jak si vzít, co nejvíc z času stráveného s dětmi a jak se od nich učit přirozené všímavosti. A na druhou stranu, jak děti vézt, aby v nich tahle dovednost zůstala. Tipy a úkoly: řekněte si společně každý večer tři věci, které vám udělali radost, hrajte si s otisky prstů.
 7. Kreativita. Objevte svou vnitřní kreativitu a naučte se s ní pracovat. Meditace pro kreativitu. Tipy a úkoly: vybarvěte si svou mandalu,  pište rukou, naučte se nějakou novou dovednost (tanec, pletení, malování…), vyprávějte příběh.

  “You can´t use up creativity. The more you use, the more you have.” Maya Angelou

 8. Jídlo. Kultura toho, jak jíme, co jíme a jak si jídlo užíváme. Naučte se při jídle opravdu vnímat, co děláte a nedělejte pět věcí na jednou. Tipy a úkoly: čajový rituál, uvařte si ukliňující jídlo (kuřecí polévku, rýžový pudink…), prostřete si krásně stůl.

Na závěr se s vámi autoři podělí o seznam věcí, které vám vykouzlí úsměv na tváři a dostanete celou volnou stránku pro svůj vlastní seznam věcí, které vám dělají radost.
+ DVĚ VYCHYTÁVKY NAKONEC -> z modré stuhy, která během čtení slouží jako záložka si vytvoříte náramek s uzlíkem, který má symbolizovat klid a z knihy si můžete složit origami (na což jsem zatím neměla odvahu).

Kniha je neuvěřitelně krásně graficky zpracovaná, jen její prolistování je zážitek. Obecné informace doplňují výzkumy a praktické tipy a úkoly. V každé kapitole najdete citáty a meditaci pro dané téma. Pro celou knihu mám jen jedno slovo a to je HRAVÁ. Můžete a budete do ní psát, kreslit, vybarvovat, psát deník. Mám jí u postele a kdykoliv se do ní podívám připomenu si něco důležitého. Jedinou nevýhodou je, že zatím není přeložená do češtiny a že tady nezíská tolik čtenářů.

Pro koho kniha je: pro všechny, kteří by ve svém životě chtěli něco změnit nebo jen objevit trochu kouzla a pro ty z vás, kteří se zajímáte o meditaci.

Penguin Random House, 2015. Knihu jsem kupovala ZDE

Štítky: