Cabin Porn: chaty na konci světa

Hned jak jsem tuhle knížku zahlédla v internetovém světě, věděla jsem, že jí musím mít. Navíc jí vydalo mé oblíbené nakladatelství Grada a tak bylo rychle jasno. Cabin Porn sleduju i na instagramu a jsem ráda, že jejich knížka vyšla i tady u nás. Mám pro tyhle kouzelné chatky slabost. Nebylo by krásné si nějakou tu malou stavbu ze dřeva a toho, co člověk najde, přidat na ten velký seznam životních snů? Já říkám, že rozhodně jo.

Každý z nás v sobě nosí představu domova, který čeká jenom na to, až jej vybudujeme. Postavit chatičku vyžaduje velkou dávku touhy i spoustu materiálu, nicméně odměna stojí za to: je jí úkryt před světem někde, kde je klid a kde můžeme přátele zahrnout svou pohostinností.

Asi už tušíte, že kniha je hlavně o fotografiích, ale najdete v ní taky deset malých velkých příběhů obyčejných lidí, kteří si splnili svůj stavitelský sen. Autoři během posledních 16ti let nasbírali fotografie a příběhy více než 12 tisíc chatek, které si lidé postavili vlatníma rukama. Přes 200 z nich si můžete v knize prohlédnout.

Není to jen o chatkách, ale také o lidech a o komunitách. Právě o tom se dočtete v úvodu knihy v osobním příběhu autora Zacha Kleina. Další kapitoly se pak zaměřují na určitý typ stavby: chaty v divočině, chaty kutilů, kteří využili chátrajících staveb, venkovské stavby, účelové stavby, domy na stromě, moderní stavby, stavby v zemi, recyklované stavby a nakonec geometrické chaty. V úvodu je vždy nějaký konkrétní příběh a na něj navazují tématické fotografie.

Každý z příběhů byl poutavý a povzbuzující. Příběhy lidí, kteří opustili svou práci, lidí, kteří si chtějí žít po svém, rodinné příběhy. Překvapilo mě, že postavit chatku nemusí stát nutně statisíce a miliony a že to nemusí trvat několik let. Stačí jen chtít a opravdu se do toho zakousnout (a leckdy mít dobrou partu přátel). Kniha je plná krásných fotografií chat z celého světa. Převážně z Ameriky a severských zemí, ale jedna pochází třeba ze Slovenska.

Kniha je prima dárkem pro tátu, strejdu, kamaráda a nebo přítele, co má rád dřevo a kutění. A pro všechny, co mají rádi přírodu a krásné domácké dřevěné stavby. Za mě má rozhodně pět hvězdiček. A kdybyste sami chtěli přispět něčím vlastním do tohohle projektu, mrkněte sem.

Grada, 2017. Knihu je možné zakoupit ZDE.

* Článek sponzoruje nakladatelství Grada. Děkuju, že podporujete značky/firmy, které podporují Wish. Hope. Life.